Gdzie sprzedać stary telefon?

Po zakupie nowych smartfonów większość osób nie wie, co zrobić z do tej pory używanymi urządzeniami. W efekcie stare modele kurzą się w szafach i szufladach. Warto zadbać, by nasze stare smartfony znalazły nowych właścicieli. W ten sposób pozbędziemy się niepotrzebnych urządzeń i odzyskamy część zainwestowanych jakiś czas temu pieniędzy. W tym poradniku podpowiadamy gdzie sprzedać stary telefon oraz jak przygotować go dla nowego klienta.

Komis GSM

sprzedaż starego telefonu w komisie

Komis GSM to świetne rozwiązanie dla zapracowanych. Jest ich mnóstwo i nietrudno znaleźć takie miejsce w swojej okolicy. Już po chwili można otrzymać gotówkę i nie trzeba tracić czasu na szukanie kupca. Jedyny minus komisów jest taki, że ceny w nich proponowane są znacznie niższe niż rzeczywista wartość urządzeń. Dlatego też, jeśli zależy nam na czymś więcej niż 70% wartości smartfona, powinniśmy sami poszukać nabywcy.

Wśród znajomych

Każdy z nas ma wielu znajomych, z którymi dzieli się informacjami w mediach społecznościowych. Zazwyczaj chętniej kupujemy rzeczy od osób, które znamy, ponieważ z reguły darzymy je większym zaufaniem. Dlatego też warto umieścić post o chęci sprzedaży smartfona na Facebooku.

Sprzedaż rzeczy wśród naszych znajomych ma niestety też dużą wadę. Oczekują oni zazwyczaj dużych obniżek i mocno negocjują ceny.

Facebook

Niezwykle przydatnym narzędziem do sprzedaży zarówno używanych jak i nowych przedmiotów jest Facebook. Na portalu nie tylko znajduje się mnóstwo tematycznych grup w stylu sprzedam / kupię / zamienię, ale serwis został wzbogacony też o specjalną platformę - Marketplace.

Platforma to specjalna przestrzeń handlowa dedykowana społeczności Facebooka, dzięki której użytkownicy mogą sprzedawać i kupować przedmioty, śledzić swoje zakupy, przechowywać zapisane produkty i przedmioty które wystawili. Aplikacja umożliwia też łatwą komunikację pomiędzy użytkownikami.

Usługi oferowane przez Facebooka są darmowe, więc warto z nich skorzystać i wystawić ogłoszenie z używanym telefonem. Istnieją duże szanse na to, że nasz stary smartfon wkrótce znajdzie nowego właściciela.

Samodzielne aukcje i ogłoszenia w internecie

logo allegro olx

Jest to najbardziej wymagający ze wszystkich sposobów, ale daje największe możliwości. Najpopularniejszy serwis aukcyjny w Polsce to Allegro. Wystawiając produkt na tej stronie powinniśmy zadbać o tytuł zawierający słowa kluczowe, dokładny opis przedmiotu i wyraźne, wysokiej jakości zdjęcia.

Warto również wystawić telefon na stronie z darmowymi ogłoszeniami, jak OLX. Wielu użytkowników tego portalu również często zanadto stara się negocjować ceny, ale portal cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że nietrudno znaleźć odpowiedniego kupca.

Jak przygotować smartfon do sprzedaży?

etui i szklo hartowane zwiekszaja szanse na sprzedaz smartfona

Wygląd zewnętrzny smartfona to podstawowe kryterium do jego wyceny. Telefon ze zbitą szybką czy zarysowaną obudową będzie miał dużo mniejsze szanse na sprzedaż, niż smartfon bez widocznych uszkodzeń. Dlatego też, warto zawczasu zadbać o ochronne etui i szkło lub folię na ekran urządzenia. Akcesoria zabezpieczające smartfony przed uszkodzeniami są tanie i designerskie, więc opłaca się je kupować zarówno na starsze jak i nowsze modele.

Jak zwiększyć szansę na sprzedaż telefonu?

1. Wyczyść prywatne dane i sformatuj kartę. O tym jak usunąć dane z telefonu pisaliśmy niedawno na blogu.

2. Przygotuj zachęcający opis produktu. Dokładnie opisz stan techniczny urządzenia oraz jego parametry. Warto też dodać własną opinię o kondycji smartfona i jego zaletach. Opis powinien być wyczerpujący i szczegółowy oraz oddawać rzeczywisty stan urządzenia.

3. Gratisy! Jeśli telefon posiada akcesoria dodatkowe, jak etui, szkło lub folię ochronną, warto o tym wspomnieć. Jeżeli jednak smartfon wcześniej nie był wyposażony w osłonkę na ekran, a na wyświetlaczu widoczne są rysy, warto dokupić niedrogą folię ochronną lub szkło hartowane. Dobre akcesorium na ekran zamaskuje istniejące defekty.

4. Przygotuj dobre zdjecia. Powinny być przede wszystkim wyraźne i dobrej jakości, najlepiej na białym tle. Warto postarać się, żeby zdjęcia wyglądały starannie i profesjonalnie. Nie należy przesadzać z ilością fotografii, ważne, by zdjęcia ukazywały urządzenie ze wszystkich stron i uwzględniały mankamenty - unikniemy później ewentualnych skarg czy reklamacji.

etui na telefon sprawdźSzkła i folie ochronne sprawdź

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.40 / 5.0 (29)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.