Google Lens – co to jest i jak włączyć?

Wyszukiwarka Google to nieograniczona skarbnica wiedzy. Skrywa obszerne informacje na każdy temat. Niekiedy jednak formułowanie zapytań okazuje się problematyczne. Wtedy z pomocą przychodzi wyszukiwanie obrazem, który analizują zaawansowane algorytmy Google. Do sprawnego wyszukiwania obrazem służy specjalna aplikacja Google Lens, inaczej Obiektyw Google. Jak możesz włączyć ją w swoim telefonie?

Google Lens co to?

1. Google Lens – co to jest i jak włączyć?

Obiektyw Google to aplikacja pozwalająca na wyszukiwanie informacji w Google za pomocą obrazu. Można wykorzystywać do tego zarówno zdjęcia, jak i grafiki. Google Lens analizuje nie tylko robione na bieżąco zdjęcia, ale także wybrane przez Ciebie obrazy zapisane w Twojej galerii. Zamiast wpisywać zapytanie do wyszukiwarki, po prostu zrób zdjęcie lub użyj fotografii lub obrazka zapisanych na urządzeniu.

Jak można wykorzystać Google Lens?

Istnieje wiele wyjątkowo użytecznych zastosowań Obiektywu Google. Najpopularniejsze przykłady to między innymi:

• Identyfikacja roślin i zwierząt – jesteś na spacerze i widzisz ptaka o nieznanym gatunku? Zrób mu zdjęcie, żeby poznać jego nazwę i charakterystykę. A może chcesz przypomnieć sobie, jak często trzeba podlewać Twoje rośliny doniczkowe? Sfotografuj je, poznając szczegółowe informacje na temat wymaganych warunków uprawy.

• Poszukiwanie inspiracji (odzież, meble) – widzisz elegancki stolik kawowy, a może zachwyciła Cię efektowna para butów? Zrób im zdjęcie, aby dowiedzieć się, jakich są marek i gdzie możesz je kupić.

• Wyszukiwanie informacji o zabytkach – podczas wycieczki krajoznawczej nie musisz korzystać z usług przewodnika. Fotografuj napotykane obiekty i poznawaj interesujące Cię informacje na ich temat.

• Wyniki zadań matematycznych – masz do rozwiązania trudne równanie i nie wiesz, jakiego sposobu użyć? Zrób mu zdjęcie, nie tylko by poznać wynik, ale również metodę rozwiązywania.

Jak działa Google Lens tłumacz?

Wyjątkowo przydatną funkcję Obiektywu Google stanowi tłumaczenie tekstu w czasie rzeczywistym. Dzięki niemu możesz robić zdjęcie tekstowi napisanemu nie tylko w innym języku, ale również w innym alfabecie. Google Lens tłumacz rozpoznaje znaki, zamieniając je na wybrany przez Ciebie język, na przykład polski. Rozwiązuje to problem ręcznego przepisywania tekstu do tłumacza, gdy nie ma się właściwej klawiatury z potrzebnymi znakami. Obiektyw Google automatycznie rozpoznaje język na zdjęciu, ale w razie potrzeby możesz także dowolnie modyfikować jego ustawienia.

Google Lens jak włączyć w telefonie?

Funkcję Obiektywu Google znajdziesz nie tylko za pośrednictwem dedykowanej aplikacji Google Lens. Jest ona dostępna także w aplikacji Zdjęcia Google, poprzez Asystenta Google oraz w mobilnej wyszukiwarce Google.

Aplikacja Google Lens:

1. Pobierz aplikację „Obiektyw” ze Sklepu Play.

2. Uruchom zainstalowaną aplikację.

3. Wyszukuj informacje, robiąc zdjęcia w czasie rzeczywistym lub skorzystaj z biblioteki zdjęć w swoim urządzeniu.

4. Stukając konkretną fotografię, wyświetlisz szczegółowe informacje na temat obrazu.

5. Możesz zawężać kadr na fotografii, dzięki czemu Obiektyw Google będzie brał pod uwagę wyłącznie zaznaczony przez Ciebie obszar na zdjęciu.

Google Lens w zdjęciach Google:

Przeglądając swoje zdjęcia w galerii Google, możesz skorzystać z Obiektywu Google. Postępuj według poniższej instrukcji:

1. Uruchom aplikację Zdjęcia Google.

2. Wybierz dowolną fotografię ze swojej galerii, stukając jej miniaturkę.

3. Pod powiększonym zdjęciem dostępne są różne opcje: możesz skopiować tekst ze zdjęcia i wyszukać go w Google Lens lub uruchomić Obiektyw Google i wyszukać informacje na podstawie całej fotografii.

4. Stukając ikonkę podpisaną jako „Obiektyw”, wyświetlisz różne wyniki wyszukiwania przygotowane na podstawie grafiki.

5. Do wyboru masz różne opcje, między innymi: tłumacz, tekst, zakupy, miejsca czy jedzenie.

6. Scrollując w dół, możesz przeglądać dopasowania wizualne zdjęcia.

Aktywacja Google Lens przez asystenta głosowego

Szybki i prosty sposób na włączenie Obiektywu Google bez ręcznego wyszukiwania aplikacji to skorzystanie z funkcji asystenta głosowego w telefonie. Jeśli masz skonfigurowanego Asystenta Google:

1. Powiedz do telefonu „Ok, Google”.

2. Smartfon uruchomi asystenta, który zacznie nasłuchiwać Twoich poleceń.

3. Powiedz „Uruchom Obiektyw Google”.

4. Asystent głosowy włączy pożądaną aplikację.

Google Lens online – Obiektyw w wyszukiwarce Google

Jeśli nie chcesz instalować aplikacji Google Lens na swoim telefonie, możesz posługiwać się także funkcją Obiektywu Google w wyszukiwarce Google.

1. Uruchom przeglądarkę Chrome na telefonie.

2. Stuknij pasek wyszukiwania u góry ekranu.

3. Wybierz ikonkę aparatu fotograficznego w prawym, górnym rogu.

4. Wyszukiwarka uruchomi dla Ciebie mobilną aplikację Obiektywu Google.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.70 / 5.0 (13)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.