GPS w telefonie nie działa - co robić?

Kiedy GPS w telefonie przestaje działać prawidłowo, stanowi to zazwyczaj duży problem dla użytkownika. Czasami zdarza się, że telefon w ogóle nie może określić swojej lokalizacji, a czasem smartfon pokazuje położenie na mapie, ale niedokładnie. Przedstawiamy kilka sposobów na rozwiązanie tego problemu.

Sposób 1. Odśwież GPS w telefonie

nawigacja w telefonie

Najłatwiejszym i najszybszym sposobem rozwiązania problemu jest odświeżenie GPS w telefonie. Aby to zrobić, rozwiń obszar powiadomień przeciągając palec w dół z góry ekranu, a następnie odszukaj i wyłącz opcję “Dane lokalizacyjne”. Odczekaj 5 sekund i włącz opcję GPS ponownie. Sprawdź, czy problem został rozwiązany.

Sposób 2. Włącz i wyłącz tryb samolotowy, by odzyskać GPS  w telefonie

Niekiedy w rozwiązaniu problemu z działaniem GPS w telefonie może pomóc włączenie i ponowne wyłączenie trybu samolotowego. Rozwiń obszar powiadomień przeciągając palec w dół z góry ekranu, a następnie odszukaj i włącz opcję “Tryb samolotowy”. Odczekaj 15 - 20 sekund i ponownie dezaktywuj ustawienie. Sprawdź czy GPS działa poprawnie.

Sposób 3. Zdejmij etui na telefon

W niektórych przypadkach przeszkodą dla GPS w telefonie może być etui. Wyjmij urządzenie z pokrowca i sprawdź czy po wykonaniu tej czynności nawigacja będzie działać poprawnie. Jeśli tak wiadomo już, że przyczyną problemów jest futerał. W takim przypadku najlepiej zainwestować w case wykonany z wysokiej jakości materiałów, który nie będzie zakłócał pracy smartfona.

Sposób 4. Wyłącz tryb oszczędzania energii

Przy włączonym trybie oszczędzania energii niektóre ważne funkcje, takie jak Wi-Fi i GPS są blokowane. Jeśli tryb oszczędzania energii w Twoim telefonie jest włączony, wejdź w “Ustawienia telefonu”, a następnie w zakładkę “Bateria” i dezaktywuj opcję “Tryb oszczędzania energii”. Sprawdź czy problem został rozwiązany.

Sposób 5. Popraw ustawienia GPS w telefonie

nawigacja w smartfonie

W ustawieniach GPS telefonu można ustawić dokładność, z jaką urządzenie mobilne będzie określać naszą lokalizację. Aby smartfon podawał nam jak najdokładniejsze położenie, w ustawieniach telefonu wybierz zakładkę “Bezpieczeństwo i prywatność”, następnie przejdź do funkcji “dostęp do lokalizacji” i wybierz opcję “Używaj GPS, Wi-Fi i sieci komórkowych.”* Zobacz nawigacja działa prawidłowo.

*Nazwy funkcji mogą się nieznacznie różnić w zależności od modelu smartfona.

Sposób 6. Zaktualizuj Mapy Google

Przyczyną błędów w dokładnym określaniu lokalizacji może być nieaktualna wersja Map Google. Aby zaktualizować mapy otwórz sklep Play, następnie przejdź do Menu z trzema kreskami i kliknij “Moje gry i aplikacje”. Wybierz z listy aplikację Mapy Google i kliknij “Aktualizuj”. Zobacz czy problem został rozwiązany.

Sposób 7. Wyczyść pamięć podręczną w Mapach Google

GPS w telefonie

Czasami problem z poprawnym działaniem nawigacji powoduje duża ilość plików w pamięci podręcznej aplikacji. Aby rozwiązać ten problem przejdź do ustawień telefonu i wybierz zakładkę “Aplikacje i powiadomienia”, a następnie “Aplikacje”. Z listy dostępnych programów odszukaj i otwórz Mapy, następnie kliknij “Pamięć >Wyczyść dane”. Zobacz czy nawigacja działa prawidłowo.

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.60 / 5.0 (27)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.