HDR w telefonie - co to jest i jak używać?

HDR jest integralną częścią aplikacji do robienia zdjęć w większości nowszych telefonów. Do czego służy funkcja oraz kiedy i jak jej używać? 

HDR w telefonie - co to jest i do czego służy?

HDR (High Dynamic Range) to technika wykonywania zdjęć, która polega na równomiernym doświetleniu wszystkich elementów fotografii. Używając HDR możemy więc zapomnieć o zdjęciach z przepalonym niebem czy zaciemnionymi miejscami (pojawiającymi się np. podczas fotografowania gęstych drzew).

HDR w telefonie - jak robić zdjęcia

Zdjęcia wykonywane przy użyciu funkcji HDR utrwalane są zazwyczaj trzykrotnie. W efekcie otrzymujemy jedno ujęcie niedoświetlone, drugie “zwykłe” i trzecie prześwietlone, które następnie zostają połączone w jedną całość. Dzięki takiemu połączeniu uzyskujemy optymalnie oświetloną fotografię z wyważonym stosunkiem światła do cienia. 

Kiedy i jak używać HDR w smartfonie?

HDR w telefonie - jak używać

Funkcji HDR powinniśmy używać podczas fotografowania scen bez elementów ruchliwych, za to z dużymi kontrastami świetlnymi (niebo - ziemia). Technika znajdzie więc zastosowanie podczas robienia zdjęć natury, architektury i krajobrazów. Doskonale sprawdzi się też na silnym słońcu lub tam, gdzie występuje intentsywne światło na drugim planie (np. światło z okna w ciemnym pomieszczeniu). 

zdjęcie HDR

HDR nie zda jednak egzaminu w miejscach o natężonym ruchu. Nie uzyskamy dobrych efektów fotografując jadące samochody czy poruszających się ludzi. 

Aby móc korzystać z funkcji HDR w telefonie, wystarczy odnaleźć usługę w ustawieniach aparatu i aktywować ją.

Aby dowiedzieć się więcej o możliwościach poprawy jakości zdjęć wykonywanych telefonem, przejdź do artykułu: Jak ustawić aparat w telefonie, żeby robił ładne zdjęcia?

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Wybierz jedną z powyższych ocen.