Historia marki Alcatel
Alcatel kojarzy się wielu użytkownikom smartfonów z podrzędnymi urządzeniami z niższej półki. Marka powszechnie nie jest uznawana za ekskluzywną i nie wyróżnia się innowacyjnością. W ostatnich latach brand przeszedł jednak znaczące zmiany i stara się zaskoczyć nas pomysłowością i odmienionym designem swoich produktów. Oto historia globalnej spółki o francuskich korzeniach.
Szybki rozwój i rosnący potencjał
Początki Alcatela sięgają 1898 roku, kiedy to powstała spółka La Compagnie Générale d'Electricité (CGE). Działalność firmy od momentu założenia związana była z elektroniką i transportem. Firma bardzo prężnie się rozwijała i w 1983 roku była już jednym z pierwszych europejskich przedsiębiorstw, które rozpoczęły swą działalność w Chinach.
W latach 80-tych ubiegłego wieku francuski brand przejął telekomunikacyjną część ITT Corporation i zmienił nazwę na Alcatel Alsthom. Korporacja w całości skupiła się na branży telekomunikacyjnej stając się silnym graczem na rynku.
Zmarnowana szansa
W 1998 roku firma po raz pierwszy wprowadziła na rynek swoje pierwsze telefony komórkowe. W efekcie współpracy Alcatela oraz chińskiego udziałowca TCL Corporation, w 2004 roku, powstała spółka Alcatel Mobile Phones. Rok później TCL wykupił pozostałe akcje spółki i przejął ją, pozostawiając jednak prawa do marki w rękach Francuzów.
Niestety TCL, który używał marki na zasadach licencji nie zdołał wykorzystać ogromnego potencjału Alcatela. Zarówno w czasach klasycznych telefonów komórkowych jak i dotykowych smartfonów, Alcatel miał wśród klientów opinię podrzędnej marki pozostającej daleko z tyłu za konkurentami. Jedyną rzeczą, która była w stanie przyciągnąć uwagę do prezentowanych modeli urządzeń marki, była ich niska cena.
Duże zmiany w korporacji Alcatel
Dopiero w 2016 roku zdając sobie sprawę z pogarszającej się sytuacji, TCL zdecydował się na gruntowne zmiany. Zmieniono logotyp oraz poprawiono jakość wykonania i wygląd smartfonów. Producent bardzo się starał, aby wyróżnić produkty swojej marki spośród konkurencji i zwrócić uwagę konsumentów na Alcatela.
Zaprezentował między innymi dedykowany młodzieży model A50 LED z obudową pokrytą diodami oraz biznesowego Idola 4 PRO z mobilnym Windowsem i goglami VR. Powstał również smartfon z czterema aparatami Alcatel Flash.
Mimo zastosowania dość ciekawych rozwiązań sytuacja Alcatela nadal była trudna i TCL postanowił sprzedać aż 49% swoich udziałów. Alcatel planuje dalsze zmiany i modernizacje swoich produktów, a zamysłem producenta jest, by Alcatel stał się marką popularną wśród młodych i aktywnych osób. Brand szykuje się do premiery kilku nowych modeli o nowoczesnym designie, wykonanych z lepszej jakości materiałów.
Inwestycje TCL w BlackBerry
Działalność TCL nie skupiała się wyłącznie na przemianach marki Alcatel, ale również na sporych inwestycjach w branżę mobilną producenta. W 2016 ukazał się nowy model DTEK50 kanadyjskiego giganta BlackBerry, za którego produkcję odpowiadał TCL. DTEK50 był zmodyfikowanym Alcatelem Idol 4. W tym samym roku ukazał się również drugi model smartfona, DTEK60, a TCL uzyskał prawa do używania marki BlackBerry w swoich urządzeniach, jako BlackBerry Mobile.
Firma wprowadziła na rynek BlackBerry KEYone, flagowy smartfon o nowoczesnym designie z fizyczną klawiaturą. W 2017 pojawił się także elegancki BlackBerry Motion. TCL skierował ofertę telefonów BlackBerry głównie do klientów biznesowych.
Nokia przejmuje Alcatela
Okazało się, że sytuacja Alcatela nie była obojętna innemu gigantowi z branży mobilnej, Nokii. W obliczu narastającej konkurencji Alcatel połączył się w 2006 roku z Lucent Technologies, międzynarodową firmą telekomunikacyjną. Nokia z kolei w latach 2014-2016 bardzo uważnie skupiała się na technologiach sieciowych, ponieważ był to najbardziej dochodowy sektor dla tego przedsiębiorstwa.
W 2016 roku Nokia przejęła firmę Alcatel-Lucent i objęła połowę globalnego rynku telekomunikacyjnego, a przy okazji została właścicielem Alcatela. TCL korzysta z marki Alcatel na zasadach licencji, która miała obowiązywać przez 20 lat, a po tym okresie właściciel miał podjąć decyzję, czy chce ją przedłużyć. Niewykluczone, że za 6 lat to Nokia zabierze Chińczykom prawa do marki i sama zacznie produkować telefony pod szyldem Alcatela...
Okładka i zdjęcia: eu.alcatelmobile.com/pl/