Historia marki Alcatel

Alcatel kojarzy się wielu użytkownikom smartfonów z podrzędnymi urządzeniami z niższej półki. Marka powszechnie nie jest uznawana za ekskluzywną i nie wyróżnia się innowacyjnością. W ostatnich latach brand przeszedł jednak znaczące zmiany i stara się zaskoczyć nas pomysłowością i odmienionym designem swoich produktów. Oto historia globalnej spółki o francuskich korzeniach.

Szybki rozwój i rosnący potencjał

Początki Alcatela sięgają 1898 roku, kiedy to powstała spółka La Compagnie Générale d'Electricité (CGE). Działalność firmy od momentu założenia związana była z elektroniką i transportem. Firma bardzo prężnie się rozwijała i w 1983 roku była już jednym z pierwszych europejskich przedsiębiorstw, które rozpoczęły swą działalność w Chinach.

W latach 80-tych ubiegłego wieku francuski brand przejął telekomunikacyjną część ITT Corporation i zmienił nazwę na Alcatel Alsthom. Korporacja w całości skupiła się na branży telekomunikacyjnej stając się silnym graczem na rynku.

Zmarnowana szansa

telefony komórkowe i smartfony Alcatel

W 1998 roku firma po raz pierwszy wprowadziła na rynek swoje pierwsze telefony komórkowe. W efekcie współpracy Alcatela oraz chińskiego udziałowca TCL Corporation, w 2004 roku, powstała spółka Alcatel Mobile Phones. Rok później TCL wykupił pozostałe akcje spółki i przejął ją, pozostawiając jednak prawa do marki w rękach Francuzów.

Niestety TCL, który używał marki na zasadach licencji nie zdołał wykorzystać ogromnego potencjału Alcatela. Zarówno w czasach klasycznych telefonów komórkowych jak i dotykowych smartfonów, Alcatel miał wśród klientów opinię podrzędnej marki pozostającej daleko z tyłu za konkurentami. Jedyną rzeczą, która była w stanie przyciągnąć uwagę do prezentowanych modeli urządzeń marki, była ich niska cena.

Duże zmiany w korporacji Alcatel

najnowsze logo marki Alcatel

Dopiero w 2016 roku zdając sobie sprawę z pogarszającej się sytuacji, TCL zdecydował się na gruntowne zmiany. Zmieniono logotyp oraz poprawiono jakość wykonania i wygląd smartfonów. Producent bardzo się starał, aby wyróżnić produkty swojej marki spośród konkurencji i zwrócić uwagę konsumentów na Alcatela.

Zaprezentował między innymi dedykowany młodzieży model A50 LED z obudową pokrytą diodami oraz biznesowego Idola 4 PRO z mobilnym Windowsem i goglami VR. Powstał również smartfon z czterema aparatami Alcatel Flash.

Mimo zastosowania dość ciekawych rozwiązań sytuacja Alcatela nadal była trudna i TCL postanowił sprzedać aż 49% swoich udziałów. Alcatel planuje dalsze zmiany i modernizacje swoich produktów, a zamysłem producenta jest, by Alcatel stał się marką popularną wśród młodych i aktywnych osób. Brand szykuje się do premiery kilku nowych modeli o nowoczesnym designie, wykonanych z lepszej jakości materiałów.

Inwestycje TCL w BlackBerry

telefon Blackberry Keyone z etui

Działalność TCL nie skupiała się wyłącznie na przemianach marki Alcatel, ale również na sporych inwestycjach w branżę mobilną producenta. W 2016 ukazał się nowy model DTEK50 kanadyjskiego giganta BlackBerry, za którego produkcję odpowiadał TCL. DTEK50 był zmodyfikowanym Alcatelem Idol 4. W tym samym roku ukazał się również drugi model smartfona, DTEK60, a TCL uzyskał prawa do używania marki BlackBerry w swoich urządzeniach, jako BlackBerry Mobile.

Firma wprowadziła na rynek BlackBerry KEYone, flagowy smartfon o nowoczesnym designie z fizyczną klawiaturą. W 2017 pojawił się także elegancki BlackBerry Motion. TCL skierował ofertę telefonów BlackBerry głównie do klientów biznesowych.

Nokia przejmuje Alcatela

Siedziba marki Alcatel

Okazało się, że sytuacja Alcatela nie była obojętna innemu gigantowi z branży mobilnej, Nokii. W obliczu narastającej konkurencji Alcatel połączył się w 2006 roku z Lucent Technologies, międzynarodową firmą telekomunikacyjną. Nokia z kolei w latach 2014-2016 bardzo uważnie skupiała się na technologiach sieciowych, ponieważ był to najbardziej dochodowy sektor dla tego przedsiębiorstwa.

W 2016 roku Nokia przejęła firmę Alcatel-Lucent i objęła połowę globalnego rynku telekomunikacyjnego, a przy okazji została właścicielem Alcatela. TCL korzysta z marki Alcatel na zasadach licencji, która miała obowiązywać przez 20 lat, a po tym okresie właściciel miał podjąć decyzję, czy chce ją przedłużyć. Niewykluczone, że za 6 lat to Nokia zabierze Chińczykom prawa do marki i sama zacznie produkować telefony pod szyldem Alcatela...

Sprawdź etui na telefony Alcatel

Okładka i zdjęcia: eu.alcatelmobile.com/pl/

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.80 / 5.0 (25)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.