Historia marki Apple

Marka Apple to jeden z kluczowych graczy na rynku elektroniki. Innowacyjne podejście, charakterystyczna stylistyka i łatwa obsługa to najważniejsze cechy produktów brandu, dzięki którym sprzedają się one jak świeże bułeczki. Aż trudno uwierzyć, że historia tego giganta rozpoczęła się od potężnych problemów finansowych.

Trudne początki Apple Computer Inc.

komputer Apple I

Historia firmy Apple sięga 1976 roku. Markę stworzyło trzech przyjaciół: Steve Jobs, Ronald Wayne i Steve Wozniak. W przeciwieństwie do obecnej sytuacji, firma z Cupertino początkowo borykała się z kłopotami finansowymi. By stworzyć pierwszy komputer Apple I, wspólnicy sprzedali kilka cennych osobistych przedmiotów. Co ciekawe, jeden z założycieli Ronald Wayne w ciągu niespełna miesiąca od narodzin Apple Computer Inc. sprzedał swoje udziały w firmie za jedynie 800 dolarów. Kolejny wspólnik, Steve Wozniak, rozstał się z legendarną marką na początku lat 80., a spośród trójki kolegów rozpoczynających działalność przedsiębiorstwa, na długie lata związał się z nią jedynie Steve Jobs, który odpowiadał zarówno za strategię brandu, jak i tworzenie oraz prezentowanie nowych produktów. W 2011 roku dyrektorem Apple został Tim Cook.

Co charakteryzuje produkty Apple?

Apple iPhone, iPad, iPod, iMac, iWatch

Apple to marka o spójnej stylistyce i wypracowanym przez wiele dekad wizerunku. Jobs troszczył się o to, by wszystkie produkty sygnowane przez brand były proste w obsłudze, a także wyróżniały się już na pierwszy rzut oka charakterystycznym designem. Urządzenia takie jak Apple Iphone czy iPad łączy również rozpoznawalne logo, czyli słynne nadgryzione jabłko nawiązujące częściowo do rysunku Isaaca Newtona. Warto zauważyć, że wiele projektów Jobsa to rewolucyjne przedsięwzięcia. Przykładowo iPad wytyczył szlaki dla pozostałych producentów, którzy w ślad za firmą z Cupertino zdecydowali się na produkcję tabletów. Pionierskim komputerem osobistym był natomiast Macintosh z lat 80., który dysponował imponującą jak na tamte czasy liczbą aplikacji. Ponad 15 lat później rynek podbił pierwszy iMac, czyli kompaktowy komputer idealny do surfowania po sieci.

Ciekawostki o Apple

Steve Jobs z iPadem

Jobs był medialną postacią i wiele opowiadał zarówno o pomysłach, jak i samych produktach Apple. Stąd znamy wiele ciekawostek, które może nie wnoszą za wiele do technologicznego świata, ale przyciągają większą uwagę na to, w jaki sposób funkcjonuje przedsiębiorstwo.

  • 1. W reklamach Apple połączenia są wykonywane do Johna Appleseeda. Wbrew pozorom nie jest to postać fikcyjna. John Chapman był sadownikiem, który po rozpoczęciu sadzenia nowego gatunku drzewa owocowego zyskał przydomek Appleseed.
  • 2. Na promocyjnych zdjęciach, zegar modelu iPhone pokazuje godzinę 9:41. Nawiązuje to do oficjalnej premiery każdego nowego smartfona Apple, gdzie sama prezentacja sprzętu następuje po 40 minutach przemowy. Jednakże Steve nie był pewny szacowanego czasu, więc dodał dodatkową minutę.
  • 3. Apple nie lubi palaczy. Istnieje zapis gwarancyjny, który mówi o możliwości odmówienia przyjęcia Mac’a do naprawy serwisowej, jeśli zostanie wykryty na nim osad z dymu papierosowego. Firma tłumaczy się tym, iż nie chce zatruwać swoich pracowników.
  • 4. Steve Jobs był konsekwentny w sprawie ubioru - zawsze miał na sobie podobny zestaw, który składał się z czarnego golfa, spodni Levis oraz butów New Balance 992.
Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.60 / 5.0 (15)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.