Historia marki Archos

Firma Archos w Polsce nie doczekała się szczególnie wielkiej popularności, ale nie oznacza to, że jej produkty nie zasługują na uwagę. Spółkę założył w 1988 roku Henri Crohas. Francuskie przedsiębiorstwo otrzymało nazwę będącą anagramem jego nazwiska - słowo „Archos” po grecku oznacza „Mistrz”. Aktualnie firma posiada kilka oddziałów na całym świecie i zajmuje się produkcją tabletów, smartfonów oraz odtwarzaczy multimedialnych i sprzętu do magazynowania danych.


Francuskie Tablety

Urządzenia Archos popularne są głównie we Francji – tablety Archos 9 czy Archos 133 cieszyły się tam dużą popularnością, ale rzadko docierały na teren Polski. Pierwszym produktem, który naprawdę przybliżył rodzimym użytkownikom dorobek tej firmy był domowy tablet Archos 8, który był produkowany w 2010 roku. Pracował na bazie systemu operacyjnego Android 2.2 Froyo. Ciekawe rozwiązania i niska cena spowodowały, że użytkownicy szukający ekonomicznego rozwiązania byli zachwyceni francuskimi urządzeniami. Coraz większe zapotrzebowanie na tablety sprawiło, że w 2011 roku nowe produkty Archos zaczęły pojawiać się na polskich portalach aukcyjnych. Pierwszy model z serii Arnova oferował możliwość skorzystania z siedmiocalowego ekranu dotykowego – późniejsze wersje oferowały już dziesięciocalowe matryce. W 2011 roku Archos zapowiedział, że stworzy nową generację tabletów w cenie niższej niż 200 dolarów. Tak zwana „dziewiąta generacja” miała już procesory taktowane zegarami o częstotliwości nawet 1,5 GHz, co było niezłym wynikiem w stosunku do proponowanej ceny. W Archosie 101 G9 znalazł się 1 GB pamięci RAM oraz 16 GB pamięci flash – fabrycznie instalowano na nim Androida 3.0, a nieco później zaktualizowano go do wersji 4.0.3.

Firma Archos jest też producentem kamer, kompaktowych odtwarzaczy audio i wideo oraz wychodzących już z użycia palmtopów. Spółka wprowadzała różne ciekawe rozwiązania – w 2007 roku Archos we współpracy z MoovyPlay stworzył specjalny kiosk multimedialny pełniący rolę „cyfrowej wypożyczalni” plików mp3. W tym samym roku linie lotnicze American Arlines zaprezentowały plany wykorzystania zmodyfikowanych tabletów Archos 604 i 704S w roli przenośnych centrów rozrywki dla pasażerów ich samolotów. Do urządzeń Archosa przygotowana została także specjalna wersja przeglądarki Opera – podobna do tych, które pracowały na konsoli do gier Wii oraz telefonie Nokie N800.

Producent smartfonów

Aktualnie Archos wkracza na rynek smartfonów – w swojej ofercie ma już kilka ciekawych modeli. 55 Helium Ultra wyposażony został w czterordzeniowy procesor i ekran o przekątnej 5,5 cala – jak przystało na współczesny telefon, posiada możliwość łączenia się z siecią LTE. Jeszcze lepiej prezentują się możliwości smartfona Diamond 2 Plus – w nim wykorzystano ekran FullHD oraz ośmiordzeniowy procesor. W asortymencie znalazły się jeszcze urządzenia z serii Oxygen i Cobalt. Do dyspozycji użytkowników są też trzy modele tabletów – 101b Xenon, Magnus Plus oraz 101b Oxygen - wszystkie z ekranami o przekątnej 10,1 cala.

Czy warto zainteresować się ofertą Archos? Z pewnością tak – szczególnie, że znajdziemy w niej także bardzo nietypowe urządzenia. Spółka produkuje na przykład zimowe czapki zintegrowane z wysokiej klasy słuchawkami, żarówki LED z głośnikiem, które zmieniają każdą lampę w domowe centrum muzyczne, stacje pogodowe, systemy sterowania domem oraz inteligentne wagi łazienkowe łączące się ze smartfonem drogą bezprzewodową. Czy francuska firma zyska u nas większą popularność? Czas pokaże… Tymczasem marka z pewnością zagości w naszym sklepie. W ofercie już posiadamy folie ochronne oraz etui na Archos! Sprawdź jak możesz zabezpieczyć urządzenie mobilne przed uszkodzeniami mechanicznymi :)

 

*Zdjęcia i okładka pochodzą ze strony producenta.

Paweł Marciniak
Paweł Marciniak

Miłośnik nowych technologii od lat zafascynowany urządzeniami mobilnymi. Zapalony gadżeciarz i tester akcesoriów GSM. Od niedawna – recenzent sprzętu elektronicznego i redaktor. W czasie wolnym majsterkuje i gra na konsoli. Na blogu etuo zajmuje się rozwiązywaniem problemów, z którymi na co dzień borykają się użytkownicy smartfonów.

Ocena: 4.80 / 5.0 (2)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.