Historia marki Google

Trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez Google – to właśnie dzięki temu koncernowi współczesna sieć i technologie mobilne są tak przystępne i łatwe w obsłudze. Niemal każdy używa wyszukiwarki Google, a miliony telefonów z systemem Android pomagają ludziom w komunikacji, pracy i rozrywce. Patrząc na potęgę tej amerykańskiej firmy, aż trudno uwierzyć, że jej początków szukać trzeba w pewnym kalifornijskim garażu.

Google – studencki projekt, który stał się legendą

Założycielami Google są Larry Page i Siergiej Brin. Pierwszy z nich pochodzi z żydowskiej rodziny – jego rodzice byli wykładowcami w Michigan. Drugi przybył do Stanów Zjednoczonych w wieku sześciu lat, a z pochodzenia jest Rosjaninem. Obaj spotkali się na renomowanym Uniwersytecie Stanforda, gdzie… wcale się nie polubili. Potrzeba było sporo czasu, aby tych dwóch geniuszy połączyła nić porozumienia i koncepcja wyszukiwarki internetowej. To, co dla nas jest codziennością, wtedy było nowatorską ideą – Page i Brin napisali pracę pod tytułem „Anatomia dużej hipertekstowej wyszukiwarki sieciowej”. Niestety informatycy z Uniwersytetu Stanforda mieli bardzo dużo problemów z testowaniem projektu dwóch studentów i konieczne było znalezienie innego miejsca do wdrażania innowacyjnych koncepcji. Właśnie wtedy przyszli założyciele Google przenieśli się do wynajętego garażu, gdzie rodziła się pierwsza, w pełni funkcjonalna wyszukiwarka.

Google – droga do potęgi

Nazwa firmy pochodzi bezpośrednio od słowa „googol”, oznaczającego liczbę 10 do setnej potęgi. Jednak podczas rezerwacji domeny, Larry popełnił błąd i tak przez przypadek powstała nazwa Google. Wyszukiwarka dwóch studentów nie była pierwsza na rynku – wcześniej używano już innych mechanizmów poszukiwania danych w sieci, ale nowa koncepcja Larrego i Siergieja zmieniła niemal całkowicie ten proces! Oficjalnie firma Google powstała w 1998 roku, a już w 1999 roku spółka przeniosła się do nowej siedzimy w Palo Alto. Nie zagościła tam jednak na długo, gdyż zaskakująco szybki rozwój wymusił wynajęcie jeszcze większego biura w Mountain View, gdzie do dzisiaj działa główna siedziba koncernu – Googleplex. Większość ekspertów uważa, że kluczem do sukcesu Google, było (i oczywiście jest nadal) inwestowanie w innowacyjne rozwiązania i stawianie na prostotę. Z tych intuicyjnych pomysłów rodziły się zyski – a dzięki dużej ilości środków, firma mogła rozwijać coraz bardziej śmiałe idee. Narodziły się takie usługi jak poczta Gmail, mapy Google Earth, chmury danych czy serwis blogowy Blogger. Spółka nie bała się także inwestować w różne inne platformy – w 2006 roku przejęła serwis YouTube, płacąc ponad półtora miliarda dolarów.

Google Android

Google kojarzy się głównie z wyszukiwarką internetową, ale warto wiedzieć, że najpopularniejszy system operacyjny na urządzenia mobilne też jest własnością tego giganta. W lipcu 2005 roku spółka kupiła niewielką, kalifornijską firmę Android Inc. , która tworzyła system oparty na Linuxie. W 2007 roku wyszła pierwsza wersja Android SDK, która była kompleksową platformą z narzędziami programistyczni, bibliotekami i emulatorami. Pierwsze próby pokazały, że w systemie tkwi ogromny potencjał – rozwój więc trwał, a w 2012 roku już 64% smartfonów i tabletów pracowało na bazie Androida. Popularnością cieszą się również urządzenia opracowane przez amerykańską korporację z Mountain View. Z chromebooków oraz smartfonów sygnowanych logiem Google korzysta mnóstwo osób, które cenią sobie idealną integrację ze wszelkimi produktami oferowanymi przez giganta.

Jak wyglądałby współczesny świat bez pomysłów stworzonych przez Google? Z pewnością sieć nie byłaby tak dostępna i wszechobecna, a dynamiczny rozwój technologii mobilnych stałby pod znakiem zapytania. Czy Google nadal będzie wyznaczać ścieżkę do nowoczesności? Z pewnością tak – chyba, że gdzieś jest inna para geniuszy, która w garażu pracuje nad jeszcze nowocześniejszymi ideami…

 

*Zdjęcia i okładka pochodzą ze strony producenta.

Paweł Marciniak
Paweł Marciniak

Miłośnik nowych technologii od lat zafascynowany urządzeniami mobilnymi. Zapalony gadżeciarz i tester akcesoriów GSM. Od niedawna – recenzent sprzętu elektronicznego i redaktor. W czasie wolnym majsterkuje i gra na konsoli. Na blogu etuo zajmuje się rozwiązywaniem problemów, z którymi na co dzień borykają się użytkownicy smartfonów.

Ocena: 4.00 / 5.0 (10)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.