Historia marki Philips

Smartfony marki Philips zachwycają jakością wykonania oraz przemyślanymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Firma od dawna znana jest z produkcji doskonałego sprzętu elektronicznego i innowacyjnych pomysłów, które przyczyniły się do wielu zmian technologicznych w znanym nam świecie. Philips jest prawdziwą ikoną i chociaż tak wiele zrobiła dla współczesnego świata, mało kto wie, że jej historia sięga jeszcze XIX wieku.

 

Philips – od żarówki do smartfona

Firmę założyli w roku 1891 dwaj bracia – Anton i Gerard Philips. Pierwszy zakład, który obecnie pełni rolę muzeum, powstał w miejscowości Eindhoven w Holandii. Pierwszymi produktami Philipsa były żarówki oraz sprzęt elektrotechniczny. Dopiero w latach dwudziestych XX wieku fabryka zaczęła wypuszczać inne towary. Od tego czasu logo firmy zaczęło stawać się synonimem innowacji – w 1939 roku Philips opracował pierwszą na świecie golarkę elektryczną Phillshave, w 1963 wprowadził na rynek kasetę magnetofonową, a w 1982 – we współpracy z Sony – płytę kompaktową. Dzisiaj trudno znaleźć osobę, która nie miała w życiu chociażby jednego urządzenia wyprodukowanego przez ten koncern – zakłady na całym świecie produkują sprzęt oświetleniowy, kuchenny, monitory, telewizory, odtwarzacze muzyki, golarki, urządzenia medyczne, wyposażenie AGD, telefony oraz wiele innych.

Philips – symbol związany z Polską

Marka Philips obecna jest w Polsce od dawna – w 1921 roku Anton Philips podpisał kontrakt na dystrybucję wyrobów z zakładami braci Borkowskich, a w ciągu dwóch kolejnych lat ruszyły dwie warszawskie fabryki zajmujące się produkcją żarówek, lamp radiowych oraz aparatów do prześwietleń rentgenowskich. Polskie filie rozrastały się i rozwijały – dobrą passę przerwał wybuch wojny. W czasie okupacji zakłady Philipsa trafiły w ręce hitlerowców, ale nie oznacza to, że holenderski zarząd przeszedł na stronę wroga. Warszawska fabryka stała się ośrodkiem walki, a większość z jej pracowników była członkami Armii Krajowej. Dyrektorzy zakładu odznaczeni zostali Krzyżami zasługi oraz Krzyżami Powstańczymi w uznaniu ich wkładu w pomoc dla podziemia. Ten niezwykły fakt sprawia, że Philips jest związany z Polską bardzo silnie. Lata powojenne nieco osłabiły współpracę z holendrami – znacjonalizowana fabryka nadal produkowała lampy, ale Philips był już tylko dostawcą podzespołów. Marka wróciła na dobre do kraju dopiero w latach dziewięćdziesiątych – obecnie jest jednym z czołowych inwestorów na polskim rynku i jednym z największych eksporterów. Zakłady w Pile, Pabianicach, Kętrzynie i Bielsku-Białej zatrudniają około 9 tysięcy pracowników.

Dla użytkowników telefonów marki Philips mamy dobre wieści. W naszym sklepie pojawią się niebawem akcesoria do tych urządzeń. Pieknie zdobione etui, szkła hartowane wysokiej twardości oraz bardzo dobrej jakości folie ochronne pomogą w pełni zabezpieczyć smartfon przed wieloma różnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Dzięki temu Twój Philips będzie wyglądał zdecydowanie dłużej jak nowy!

 

*Zdjęcia i okładka pochodzą ze stron producenta.

Paweł Marciniak
Paweł Marciniak

Miłośnik nowych technologii od lat zafascynowany urządzeniami mobilnymi. Zapalony gadżeciarz i tester akcesoriów GSM. Od niedawna – recenzent sprzętu elektronicznego i redaktor. W czasie wolnym majsterkuje i gra na konsoli. Na blogu etuo zajmuje się rozwiązywaniem problemów, z którymi na co dzień borykają się użytkownicy smartfonów.

Ocena: 4.80 / 5.0 (2)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.