Honor 9 i Honor 9X – porównanie

Europejska premiera smartfonu Honor 9 odbyła się w trzecim kwartale 2017 roku. Telefon miał stanowić tańszą alternatywę dla P10 marki Huawei (Honor to sub-marka Huawei dla młodszej grupy odbiorców, która dysponuje mniejszym budżetem). Z kolei dwa lata później, w trzecim kwartale 2019 roku, w Europie nastąpiła premiera Honor 9X. Cechą wspólną obu urządzeń jest fakt, że wyraźnie różnią się one w wersji chińskiej i europejskiej, będąc dostosowywane do potrzeb klientów rynku zachodniego. Jak jednak wypada porównanie między nimi – czy lepszy wybór stanowi Honor 9, czy też jego udoskonalona wersja Honor 9X?

Honor 9 i Honor 9X – różnice

Honor 9 i Honor 9X – różnice

Z pewnością widać dwuletnią różnicę w designie obu smartfonów. Podczas gdy Honor 9 wyposażono w klasyczną obudowę z szerokim obramowaniem u góry i dołu ekranu, model Honor 9X posiada już niemal bezramkowy wyświetlacz wypełniający maksimum przewidzianej przestrzeni. Powierzchni ekranu nowego smartfonu nie zajmuje nawet przedni aparat fotograficzny – jest on wysuwany na specjalnej płytce, która znajduje się wewnątrz urządzenia. Z kolei mikrofon i głośnik umieszczono na ultra cienkiej ramce. Różnicę pomiędzy urządzeniami zauważymy także z tyłu obudowy. Oba telefony posiadają dwa obiektywy, jednak są one inaczej rozmieszczone. Poza tym Honor 9 posiada bardziej opływowy kształt, podczas gdy w 9X postawiono na prostszą, minimalistyczną konstrukcję. A jakie są różnice w specyfikacji technicznej obu urządzeń?

• Honor 9X jest zarówno większy (ponad 6 cm dłuższy i niecałe 7 cm szerszy), jak i grubszy (niecały 1 cm) od swojego poprzednika. Przekłada się to na wyższą wagę o 45,6 g, ale także większy wyświetlacz (6,59 zamiast 5,15”).

• Większe wymiary Honor 9X pozwoliły na umieszczenie w nim pojemniejszej baterii. W Honor 9 było to 3200 mAh, a w jego następcy dysponujemy już 4000 mAh. Dodatkowe udogodnienie w nowszym modelu to funkcja szybkiego ładowania.

• Oba smartfony posiadają warianty z pamięcią wbudowaną o różnych wartościach. W przypadku Honor 9 jest to 64 i 128 GB, a w Honor 9X powstała dodatkowo wersja z pamięcią wbudowaną o pojemności 256 GB.

• Podobne rozwiązanie, co w przypadku pamięci wbudowanej, zastosowano w pamięci RAM. Smartfon Honor 9 występuje w wariantach z 4 i 6 GB pamięci RAM, a Honor 9X zawiera dodatkowy wariant z 8 GB pamięci RAM.

• Zarówno Honor 9, jak i Honor 9X obsługują te same typy kart pamięci, jednak w nowym modelu zyskujemy pojemność do 512 GB.

• W ciągu dwóch lat uległ zmianie system operacyjny urządzenia. Honor 9 pracuje na Androdzie 7.0 Nougat, a Honor 9X posiada Android 9.0 Pie. Podobnie nowszy smartfon zawiera udoskonalony interfejs.

• Urządzenia różnią się procesorami, jednak na niekorzyść Honor 9X. Wydajniejszy procesor HiSilicon Kirin 960 posiada jego poprzednik, Honor 9. Procesor HiSilicon Kirin 810 stanowiący serce Honor 9X posiada taktowanie niższe o 200 mHz. W smartfonach zastosowano także różne procesory graficzne.

• W przeciwieństwie do Honor 9 Honor 9X posiada DualSIM na dwie karty nanoSIM, a także tryb dual standby.

• Matryca tylnego aparatu Honor 9 wynosi 20 Mpx, podczas gdy Honor 9X dysponuje matrycą 48 Mpx. Nowszy model telefonu posiada pojedynczą lampę błyskową, a jego poprzednik podwójną. Dodatkowo Honor 9 zawiera laserowy autofocus, którego poskąpiono w nowszej wersji.

• Bardzo duża różnica dotyczy drugiego tylnego aparatu, znów na niekorzyść Honor 9X. Starszy model telefonu posiada matrycę 12 Mpx, podczas gdy w nowszym jest to zaledwie 2 Mpx.

• W Honor 9X udoskonalono jednak przedni aparat fotograficzny, którego matryca posiada 16 Mpx, zamiast 8 Mpx w Honor 9.

• W przeciwieństwie do Honor 9 Honor 9X nie posiada NFC.

Honor 9 i Honor 9X – podsumowanie

Dwuletni odstęp czasowy pomiędzy premierami obu telefonów skutkuje wieloma różnicami zarówno w wyglądzie, jak i specyfikacji technicznej Honor 9 i Honor 9X. Wybierając smartfon Honor 9, zapłacimy średnio 700-600 zł mniej, jednak urządzenie posiada mniej atrakcyjny design, a także znacznie gorszy tylny aparat fotograficzny. Przewaga starszego modelu nad nowym Honor 9X to z kolei wydajniejszy procesor oraz możliwość komunikacji bliskiego zasięgu NFC.

Szeroki wybór etui na telefon Honor 9XSzeroki wybór etui na telefon Honor 9

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.80 / 5.0 (12)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.