Hotspot z telefonu nie działa na komputerze – co robić?

Hotspot z telefonu pozwala na wykorzystywanie danych mobilnych smartfona przez inne urządzenia, na przykład komputery czy laptopy. Uzyskują one dostęp do internetu poprzez Wi-Fi – wystarczy wybrać sieć udostępnioną przez telefon i wpisać opcjonalne hasło zabezpieczające. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy hotspot z telefonu nie działa na komputerze? Wymieniamy najpopularniejsze przyczyny.

Błędne hasło dostępu

Osobisty hotspot, który udostępniasz z telefonu dla swojego komputera, powinien zawierać hasło. Uniemożliwi to korzystanie z naszych danych mobilnych niepożądanym osobom. Hasło możesz zmienić na dowolny ciąg znaków w ustawieniach hotspotu w swoim telefonie.

1. Hotspot z telefonu nie działa na komputerze – co robić?

Podobnie edytować możesz nazwę urządzenia, która będzie wyświetlana komputerowi na liście punktów dostępu Wi-Fi. Podczas wpisywania hasła na komputerze zwróć uwagę, czy poprawnie używasz wielkich i małych liter.

Problem z kartą sieciową

Karta sieciowa to zautomatyzowane, wbudowane narzędzie systemu Windows, które odpowiada za wyszukiwanie i łączenie się z internetem przez Twój komputer. Jeżeli masz problem z niedziałającym hostpotem z telefonu na komputerze, w pierwszej kolejności sprawdź sterowniki karty sieciowej. Warto dbać o ich bieżącą aktualizację.

Aby sprawdzić sterowniki karty sieciowej, przejdź do wyszukiwarki menu start i wpisz w niej „Znajdź i rozwiąż problemy z kartą sieciową”. Zostanie wyświetlane okno o tytule „Rozwiązywanie problemów z komputerem i pomoc w zapobieganiu im”. Kliknij dalej, uruchamiając skanowanie, które wykryje ewentualne błędy.

Aktualizacja sterowników

2. Hotspot z telefonu nie działa na komputerze – co robić?

Nowe sterowniki zawsze pobieraj z oficjalnej strony producenta karty sieciowej. Na niej również znajduje się instrukcja instalacji. Możesz także dokonać jej poprzez menadżer urządzeń, przechodząc do zakładki karty sieciowe. Kliknij prawym klawiszem myszy na nazwie sterownika i wybierz opcję aktualizacji. Po jej wykonaniu uruchom ponownie komputer. W sytuacji, gdy Twój komputer wcale nie może połączyć się z Internetem, pobierz sterownik z innego komputera i przegraj na kompatybilny nośnik.

Przywrócenie starego sterownika karty sieciowej

Niekiedy problem z działaniem hotspotu na komputerze może wynikać z błędnej aktualizacji karty sieciowej. Do błędu dojdzie, jeśli producent udostępni wadliwą aktualizację, ale również w sytuacji, gdy podczas pobierania aktualizacji wynikną zakłócenia, na przykład z siecią internetową. W takim przypadku warto spróbować przywrócić stary sterownik karty sieciowej. Możesz zrobić to, przechodząc do menedżera urządzeń i wybierając z listy karty sieciowe. Kliknij prawym klawiszem myszy na nazwie naszej karty sieciowej i wyszukaj opcję „Właściwości”.

Po przejściu do właściwości karty sieciowej odszukaj zakładkę „Sterownik” i wybierz opcję „Przywróć sterownik”. Ważne jest także to, by uruchomić ponownie komputer. Jeśli przycisk jest nieaktywny, oznacza to, że nie ma sterownika, do którego można przywrócić ustawienia karty sieciowej. W takiej sytuacji możesz poszukać starszego sterownika na stronie producenta. Po przywróceniu poprzedniego sterownika warto również wyłączyć automatyczne aktualizacje karty sieciowej.

Tworzenie nowego połączenia

3. Hotspot z telefonu nie działa na komputerze – co robić?

Jeżeli nadal masz problem z działaniem hotspotu z telefonu na Twoim komputerze, może on dotyczyć błędu uwierzytelniania. W takiej sytuacji spróbuj usunąć bieżące połączenie, a następnie utwórz nowe. Możesz przykładowo zmienić klucz zabezpieczeń do hotspotu w smartfonie, a na komputerze wybrać opcję połączenia z nową siecią.

Wyłączenie zapory sieciowej i oprogramowania antywirusowego

Zbyt restrykcyjny program antywirusowy niekiedy uniemożliwia nawiązywanie połączeń z hotspotem. Dlatego jeśli borykasz się z problemem połączenia za pomocą mobilnego punktu dostępu, warto tymczowo wyłączyć antywirusy i firewalle. Oczywiście dotyczy to zaufanego hospotu z Twojego własnego smartfona. Nie zapomnij o ponownym włączeniu oprogramowania po zakończeniu połączenia.

Wyłączenie Bluetooth

4. Hotspot z telefonu nie działa na komputerze – co robić?

W niektórych komputerach i laptopach prawidłowe działanie Wi-Fi może zakłócać łączność Bluetooth. Możesz spróbować wyłączenia Bluetooth, aby uporać się z problemem. W tym celu przejdź do ustawień Bluetooth, wykorzystując wyszukiwarkę na pasku zadań. Wystarczy po prostu ustawić Bluetooth jako wyłączony.

Sprawdzenie adaptera Wi-Fi

Czasami utrudniony dostęp do hotspota z Twojego telefonu może wynikać z błędnego działania adaptera Wi-Fi w komputerze. Aby sprawdzić poprawność działania adaptera, wykorzystaj wiersz poleceń systemu operacyjnego. W wyszukiwarce na pasku zadań wpisz „CMD”, a następnie uruchom aplikację „Wiersz poleceń”. Wpisz polecenie „NETSH WLAN show drivers” i naciśnij enter. Na podstawie wyników sprawdź, czy obsługiwany jest Twój hotspot. Jeśli okaże się, że nie – oznacza to, że adapter Wi-Fi nie uwzględnia funkcji hotspotu. W takim przypadku konieczny będzie zakup nowego adaptera.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.80 / 5.0 (8)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.