Huawei bez Google - co dalej ze smartfonami?

Odkąd administracja prezydenta Donalda Trumpa nakazała amerykańskim firmom zerwać wszelką współpracę z Huawei, chiński producent przechodzi trudny okres. Marka najbardziej ucierpiała z powodu utratu możliwości kolaboracji z Google. Jak w tej sytuacji będą funkcjonować już wprowadzone oraz przyszłe smartfony Huawei?

*Aktualizacja

Obecne smartfony Huawei zachowają usługi Google

Huawei bez Google

Obecni użytkownicy urządzeń Huawei mogą być spokojni o usługi Google, ponieważ prawo nie działa wstecz. Restrykcje wprowadzone przez amerykańskie władze w tym zakresie ich zatem nie dotkną. Urządzenia już wprowadzone przez producenta na rynek, nie utracą dostępu do Google Play Store, Gmaila, YouTube’a i innych produktów internetowego koncernu.

usługi Google

Nie wiadomo jednak, czy w związku z nowymi ograniczeniami Huawei będzie w stanie dostarczać swoim użytkownikom kolejne aktualizacje oprogramowania. Choć w swoim oficjalnym oświadczeniu na stronie huaweimatters.com.pl, producent zapewnia, że dla jego klientów nic się nie zmienia, to komunikat ten jest dość lakoniczny i niewiele wyjaśnia.

Nowe smartfony Huawei

telefony Huawei

Smartfony Huawei, które dopiero zostaną wyprodukowane i wprowadzone do sprzedaży, nie będą posiadać usług Google. Użytkownicy, którzy zdecydują się na zakup sprzętu chińskiego producenta będą więc musieli obyć się bez sklepu Google, poczty Gmail, czy nawet popularnej wyszukiwarki.

Co więcej, gigant będzie musiał wprowadzić nowy system operacyjny lub zdecydować się na uboższą, bezpłatną i ogólnodostępną wersję Androida. W nowych urządzeniach Huawei nie znajdziemy też topowych procesorów Intel i Qualcomm, ponieważ również te firmy zawiesiły współpracę z producentem.

Huawei i Google - co dalej?

smartfony Huawei

Obecnie amerykańskie władze odroczyły zakaz współpracy Huawei z amerykańskimi firmami na 90 dni, aby producent mógł przygotować się do nowych zmian. Sytuacja chińskiego producenta nadal jest jednak krytyczna - trzy miesiące to zdecydowanie zbyt krótki czas, by móc opracować nowe rozwiązania technologiczne i strategie. Prawdopodobnie jedynym ratunkiem dla Huawei jest więc zakończenie amerykańsko-chińskiej wojny handlowej, a jak na razie nie wiadomo, czy, i kiedy zakończy się spór.

*Aktualizacja

Prezydent Donald Trump oficjalnie zdjął restrykcje narzucone na Huawei, dzięki czemu chiński producent dalej będzie mógł współpracować z amerykańskimi firmami.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.50 / 5.0 (5)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.