Huawei Mate 30 i Huawei Mate 30 Lite – porównanie

Smartfon Huawei Mate 30 został wypuszczony na polski rynek elektroniki we wrześniu 2019, wyróżniając się przede wszystkim wydajnymi podzespołami, pojemnym akumulatorem i dużymi możliwościami fotograficznymi. Wciąż oczekujemy na oficjalną premierę smartfonu Huawei Mate 30 Lite będącego bliźniakiem azjatyckiej wersji smartfonu Nova5i Pro. Jak wypadają oba modele chińskiego producenta, gdy porównamy je ze sobą? Zakup którego z nich jest bardziej opłacalny i dlaczego?

Huawei Mate 30 i Huawei Mate 30 Lite – różnice

Huawei Mate 30 i Huawei Mate 30 Lite – różnice

Spoglądając na Mate 30 i Mate 30 Lite z przodu, możemy odnieść wrażenie, że smartfony niemal nie różnią się między sobą. Bardziej wprawne oko zauważy, że w przypadku Mate 30 zmaksymalizowano powierzchnię ekranu, a w Mate 30 Lite przesunięto obiektyw na prawą stronę wyświetlacza. Telefony wyglądają jednak zupełnie inaczej, jeśli je obrócimy – z tyłu Mate 30 Lite zawiera cztery umieszczone w kwadracie obiektywy oraz czytnik linii papilarnych, z kolei Mate 30 posiada trzy obiektywy umieszczone w kole i nie ma on czytnika linii papilarnych. Jakie jeszcze różnice znajdziemy w obu smartfonach?

• Urządzenia znacząco różnią się wymiarami. Mate 30 jest o ponad 6 cm wyższy, niecałe 3 cm szerszy i 10 mm grubszy. Przekłada się to także na wyższą o 16 g wagę smartfonu.

• W przeciwieństwie do Mate 30 Lite, Huawei Mate 30 posiada wodo- i pyłoszczelność poświadczoną certyfikatem IP53.

• W Huawei Mate 30 wykorzystano wysokiej klasy wyświetlacz OLED 6.62”, natomiast w Mate 30 Lite zastosowano wyświetlacz LCD IPS mierzący 6.26”.

• W przypadku wersji Mate 30 mamy do czynienia z akumulatorem o pojemności 4200 mAh i funkcją Quick Charge 3.0, podczas gdy w Mate 30 Lite pojemność baterii wynosi 3200 mAh bez dodatkowych funkcji. Mate 30 ma także dostępne ładowanie indukcyjne Qi.

• Choć oba urządzenia mają taką samą pamięć wbudowaną, Mate 30 występuje w wariancie z 8 GB RAM, które nie jest dostępne w Mate 30 Lite, gdzie mamy dostęp wyłącznie do 6 GB.

• Smartfony różnią systemami operacyjnymi – w Mate 30 jest to Android 10, a w Mate 30 Lite Android 9.0 Pie.

• Nowszy smartfon posiada wydajniejszy procesor HiSilicon Kirin 990 o mocy obliczeniowej 2860 MHz. Urządzenia różnią się także procesorami graficznymi.

• W przypadku Mate 30 mamy do czynienia z hybrydowym DualSIM na nanoSIM i NM card.

• Model Mate 30 cechuje się lepszymi możliwościami fotograficznymi – tylny aparat fotograficzny posiada co prawda o 8 Mpx (40 zamiast 48 Mpx) mniejszą matrycę, jednak pozwala on na 30-krotny zoom cyfrowy i wykonuje zdjęcia oraz filmy w większej rozdzielczości.

• Na korzyść nowszego modelu różnią się także przednie aparaty telefonów – Mate 30 oferuje rozdzielczość 24 Mpx, podczas gdy Mate 30 Lite posiada matrycę 32 Mpx.

Huawei Mate 30 i Huawei Mate 30 Lite – podsumowanie

Niezaprzeczalnie Huawei Mate 30 posiada większe możliwości niż Huawei Mate 30 Lite, choć nie pod każdym względem. Mate 30 posiada wyższej klasy wyświetlacz, baterię o większej pojemności oraz lepszy tylny aparat fotograficzny, jednak nie odkryto jeszcze wszystkich kart co do Mate 30 Lite. Dziś wiemy, że smartfon ma lepszy aparat do selfie i podobne parametry co do pamięci wewnętrznej i mocy obliczeniowej procesora. O ostatecznej opłacalności jednego lub drugiego modelu może zadecydować także cena Huawei Mate 30 Lite, której jeszcze nie podano.

Szeroki wybór etui na telefon Huawei Mate 30Szeroki wybór etui na telefon Huawei Mate 30 Lite

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.50 / 5.0 (10)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.