Huawei Mate 30 i Huawei Mate 30 Pro – porównanie

Zarówno Huawei Mate 30, jak i Huawei Mate 30 Pro zadebiutowały na polskim rynku w trzecim kwartale 2019 roku, stając się realnymi konkurentami flagowców Samsunga oraz Apple. Chociaż oba smartfony są z wysokiej półki i posiadają wydajne podzespoły oraz ekrany AMOLED, różnią się między sobą kilkoma istotnymi cechami. Która zatem wersja Huawei Mate 30 stanowi lepszą ofertę, jeśli weźmiemy pod uwagę także różnice cenowe?

Huawei Mate 30 i Huawei Mate 30 Pro – różnice

Huawei Mate 30 i Huawei Mate 30 Pro – różnice

Na pierwszy rzut oka oba smartfony nie różnią się szczególnie wyglądem. Mate 30 Pro posiada jednak jeszcze smuklejszy kształt, a jego ekran, dzięki opływowemu kształtowi, subtelnie przechodzi w obudowę. Z tyłu smartfonu w wersji podstawowej znajdują się trzy obiektywy, a w wersji rozszerzonej cztery obiektywy. Kolejna różnica to kształt telefonów, ponieważ Huawei Mate 30 jest szerszy i ma bardziej zaokrąglone rogi.

Czy znajdziemy zatem więcej różnic w specyfikacji technicznej smartfonów? Z pewnością tak.

• Huawei Mate 30 posiada wodo- i pyłoszczelność klasy IP53, która oznacza, że smartfon jest w pewnym zakresie odporny na działanie wody oraz kurzu. Z kolei jego wersja Pro posiada wodo- i pyłoszczelność IP68, czyli całkowitą pyłoszczelność i ochronę przed długotrwałym zanurzeniem w wodzie. Na korzyść Mate 30 Pro przemawia także posiadany przez niego Corning Gorilla Glass.

• Jak wcześniej wspomniano, Mate 30 Pro jest o 3 cm węższy, a także o niecałe 4 cm krótszy i 40 mm cieńszy. Przełożyło się to na wagę o 1 g niższą.

• Huawei Mate 30 posiada większy wyświetlacz 6.62” od Huawei Mate 30 Pro z wyświetlaczem 6,53”. W przypadku drugiego smartfonu mamy jednak do czynienia z wyższą o 20 ppi rozdzielczością.

• Mimo swoich mniejszych wymiarów, Mate 30 Pro zawiera pojemniejszy akumulator Li-Pro 4500 mAh. Oba smartfony posiadają funkcję szybkiego ładowania.

• Pamięć wbudowana w Mate 30 i Mate 30 Pro jest taka sama, wynosząc 128 GB, jednak w przypadku Mate 30 Pro mamy możliwość zakupu modelu także z pamięcią 256 GB.

• Huawei Mate 30 występuje w wariantach z pamięcią RAM 6 i 8 GB, natomiast Mate 30 Pro wyłącznie 8 GB.

• Różnice znajdziemy także w aparatach fotograficznych telefonów. Mate 30 Pro zawiera podwójną lampę błyskową, a jego drugi aparat, zamiast 16 Mpx w standardowej wersji, posiada 40 Mpx. Oprócz tego wersja rozszerzona posiada także czwarty obiektyw 8 Mpx.

• Przedni aparat fotograficzny także jest lepszy w Huawei Mate 30 Pro, ponieważ posiada 32 Mpx zamiast 24 Mpx w Huawei Mate 30. Oprócz tego rozszerzona wersja dysponuje drugim przednim obiektywem.

• Z Huawei Mate 30 Pro wyłączono barometr i wysokościomierz, który znajdziemy w modelu podstawowym. Urządzenie nie posiada także Audio Jack’a ani przycisku zasilania.

Huawei Mate 30 i Huawei Mate 30 Pro – podsumowanie

Sumując różnice między podstawową a rozszerzoną wersją Huawei Mate 30, można obiektywnie uznać, że smartfon w wariancie Pro stanowi lepszy wybór. Jego przewaga dotyczy przede wszystkim możliwości wyboru większej pamięci wewnętrznej oraz RAM, ale także samego designu smartfonu czy dodatkowych przednich i tylnych obiektywów. Warto jednak mieć uwadze dużą różnicę w cenie pomiędzy telefonami, która sięga nawet ponad 1000 zł. Wersja Pro nie sprawdzi się również u osób, które chcą korzystać ze słuchawek przewodowych, ponieważ nie posiada ona złącza Audio Jack. Poza tym smartfony posiadają identyczne procesory o takiej samej mocy obliczeniowej.

Szeroki wybór etui na telefon Huawei Mate 30 ProSzeroki wybór etui na telefon Huawei Mate 30

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.70 / 5.0 (11)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.