Huawei MediaPad M5 Lite 8 i Huawei MediaPad M5 Lite 10 – porównanie

Tablet Huawei MediaPad M5 Lite 10 miał swoją premierę w sierpniu 2018 roku, uzupełniając wybrakowaną wówczas średnią półkę cenową urządzeń mobilnych. Z kolei w marcu 2019 roku na polski rynek elektroniki wypuszczono Huawei MediaPad M5 Lite 8, który wbrew malejącej liczbie porządkowej stanowi udoskonaloną wersję poprzedniego tabletu. Czy między urządzeniami występują zasadnicze różnice, a jeśli tak, to który model bardziej opłaca się kupić?

Huawei MediaPad M5 Lite 8 i Huawei MediaPad M5 Lite 10 – różnice

Huawei MediaPad M5 Lite 8 i Huawei MediaPad M5 Lite 10 – różnice

Zmiany w designie tabletów nie zachodzą tak szybko i radykalnie jak w przypadku smartfonów. Mimo tego możemy wymienić kilka różnic, które na pierwszy rzut oka da się zauważyć podczas porównywania MediaPad M5 Lite 8 i MediaPad M5 Lite 10. W starszym modelu zastosowano równą, czarną ramkę, a w nowszym białą, ze zwężonymi w pionie brzegami, która przypomina nieco estetykę iPadów. Swoje położenie zmienił również obiektyw przedniego aparatu – w M5 Lite 10 znajduje się on w pozycji poziomej, a w M5 Lite 8 w pozycji pionowej.

Zmian jest jednak znacznie więcej, przede wszystkim w specyfikacji technicznej.

• Nowy MediaPad M5 Lite 8 jest o 4 cm krótszy i węższy, a także o 1 cm cieńszy, co przekłada się na jego o 150 g niższą wagę. Mimo to tablet nowszej generacji posiada niemal taką samą powierzchnię użytkową (ekran 8” zamiast 10,1”), którą dysponuje MediaPad M5 Lite 10.

• Oba tablety posiadają wyświetlacze o takiej samej rozdzielczości, jednak M5 Lite 8 cechuje się nieco większą gęstością pikseli na cal.

• Mniejsze wymiary i waga M5 Lite 8 skutkowały ograniczeniem pojemności akumulatora urządzenia z 7500 mAh w przypadku M5 Lite 10 do 5100 mAh. Nową wersję tabletu pozbawiono także funkcji szybkiego ładowania.

• Starszy MediaPad M5 Lite 10 zawiera wydajniejszy procesor HiSilicon KIRIN 659 o częstotliwości taktowania 2.36 GHz w porównaniu do M5 Lite 8 z procesorem HiSilicon KIRIN 710 o częstotliwości 2.2 GHz. Następca M5 Lite 10 posiada także mniej pamięci RAM (3 zamiast 4 GB) i mniejszą pamięć wewnętrzną (32 zamiast 128 GB).

• Wybierając M5 Lite 10, możemy korzystać z zabezpieczenia urządzenia poprzez odcisk palca, czego nie posiada nowszy model tabletu. M5 Lite 8 zawiera również znacznie mniej czujników w przeciwieństwie do swojego poprzednika.

• Lepszy główny aparat znajduje się w MediaPad M5 Lite 8 (13 zamiast 8 Mpx). Dysponuje on także funkcją Video Slow Motion i pozwala na nagrywanie filmów z dwukrotnie większą liczbą klatek na sekundę. Tablety nie różnią się między sobą pod względem przednich aparatów.

• Dodatkowe udogodnienia w MediaPad M5 Lite 8 to radio FM oraz nowoczesny sposób realizowania połączeń głosowych VoLTE.

• MediaPad M5 Lite 8 pracuje na nowszym systemie operacyjnym Android 9.0 Pie, a MediaPad M5 Lite 10 na Androdzie 8.0 Oreo.

Huawei MediaPad M5 Lite 8 i Huawei MediaPad M5 Lite 10 – podsumowanie

Dokonując porównania obu modeli tabletów, można mieć spore wątpliwości co do wyboru najlepszego wariantu. Starszy MediaPad M5 Lite 10 jest co prawda nieco większy i cięższy, jednak posiada wydajniejszy procesor, a także pojemniejszą baterię z funkcją szybkiego ładowania. Z kolei w MediaPad M5 Lite 8 dysponujemy lepszym tylnym aparatem fotograficznym i możemy nagrywać filmy w wyższej jakości. Różnica cenowa pomiędzy urządzeniami jest jednak nieznaczna i wynika głównie z tego, czy wybieramy urządzenie bazujące na technologii LTE, czy wyłącznie na łączności Wi-Fi.

Szeroki wybór etui na tablet Mediapad M5 Lite 8Szeroki wybór etui na tablet Mediapad M5 Lite 10

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.50 / 5.0 (10)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.