Huawei P40 i Huawei P40 Lite – porównanie

Odchudzona wersja Huawei P40 pojawiła się w sprzedaży na początku 2020 roku, jeszcze przed oryginalnym modelem P40. Chociaż oba smartfony pochodzą z tej samej serii, różnią się między sobą pod naprawdę wieloma względami. Z założenia bowiem projektowano je dla zupełnie różnych grup odbiorców. Dowiedz się, do której z nich się zaliczasz, analizując przygotowane przez nas poniżej porównanie.

Huawei P40 i Huawei P40 Lite – specyfikacja techniczna

1. Huawei P40 i Huawei P40 Lite – porównanie

Chociaż zarówno Huawei P40, jak i Huawei P40 Lite zaprojektowano z dużą dbałością o estetykę, ich design niekoniecznie sugeruje, że są to smartfony z tej samej serii. Huawei P40 jest mniejszy, ma węższą ramkę ekranową i dwa przednie aparaty. Z kolei większy Huawei P40 Lite posiada pojedynczy aparat do selfie. Inaczej wygląda także tył smartfonów. Choć oba zdobi jednobryłowa obudowa, paradoksalnie to P40 Lite zaopatrzono w bogatszy, kwadratowy panel fotograficzny. W modelu P40 stanowi go pionowo ustawiony prostokąt z trzema obiektywami.

Na tym jednak nie koniec różnic pomiędzy telefonami. Równie wiele znajdziemy ich także w specyfikacji obu smartfonów:

• Jak wcześniej wspomniano, to Huawei P40 Lite posiada większy wyświetlacz. Jego przekątna wynosi 6,40 cala, podczas gdy w Huawei P40 jest to 6,10 cala. Nieco lepszą rozdzielczość obrazu oferuje model P40. Wyposażono go również w ekran znacznie wyższej klasy, czyli OLED. Wersja Lite posiada wyświetlacz IPS TFT.

• Z powodu różnic wymiarowych, smartfony różnią się także wagą. Paradoksalnie to Huawei P40 Lite jest cięższy i waży 183 g. Waga Huawei P40 wynosi 175 g.

• Wybierając wersję podstawową Huawei P40, zyskujemy wodo- i pyłoszczelność IP53. Smartfon Huawei P40 Lite nie dysponuje w tych kwestiach żadną ochroną.

• Kolejna zaskakująca różnica pomiędzy smartfonami to pojemność ich baterii. Huawei P40 Lite ma większą baterię o pojemności 4200 mAh. W modelu P40 baterię zmniejszono aż o 400 mAh.

• Wielu może zaskoczyć, że pomimo znaczącej różnicy w cenie wielkość pamięci wbudowanej w smartfonach jest identyczna i wynosi 128 GB. Różnica dotyczy natomiast pamięci RAM. Huawei P40 posiada RAM o wielkości 8 GB, a Huawei P40 Lite 6 GB.

• Telefony różnią się procesorami. Huawei P40 dysponuje HiSiliconem Kirin 990 5G z taktowaniem wyższym od Hisilicona Kirin 810 w Huawei P40 Lite. Podobnie różnią się procesory graficzne obu smartfonów.

• Chociaż tylny aparat Huawei P40 Lite posiada więcej obiektywów, to Huawei P40 dysponuje większymi matrycami. W przypadku pierwszego obiektywu Huawei P40 gwarantuje 50 Mpx, podczas gdy w P40 Lite jest to 48 Mpx. Adekwatnie w przypadku drugiego obiektywu jest to 16 i 8 Mpx, a w trzecim, teleobiektywie, 8 i 2 Mpx. Czwarty obiektyw Huawei P40 Lite posiada matrycę o wielkości 2 Mpx.

• Huawei P40 ma lepszy także przedni aparat fotograficzny. Jego matryca wynosi 32 Mpx, a w Huawei P40 Lite jest to 16 Mpx. W modelu standardowym zastosowano również drugi obiektyw do selfie, który służy pomiarowi głębi.

• Odchudzona wersja smartfona nie posiada żyroskopu oraz czujnika efektu Halla.

• W modelu Huawei P40 Lite zastosowano USB typu C 2.0. W Huawei P40 jest dostępny jego nowszy standard, czyli USB typu C 3.1.

• Co ciekawe, w Huawei P40 Lite uwzględniono Audio Jack. Nie ma go natomiast w standardowej wersji smartfona.

• Nie można także pominąć informacji, że w przeciwieństwie do P40 Lite Huawei P40 jest kompatybilny ze standardem sieci 5G.

Huawei P40 i Huawei P40 Lite – podsumowanie

Różnic w parametrach Huawei P40 i Huawei P40 Lite nie brakuje. Na samym początku warto jednak zwrócić uwagę na to, że odchudzoną wersję smartfona możemy dostać w cenie nawet poniżej 1000 zł. Standardowy model Huawei P40 jest od niego średnio o 2000 zł droższy. Można zatem z całą pewnością stwierdzić, że jak na taką różnicę cenową, P40 Lite charakteryzuje się naprawdę przyzwoitymi parametrami. Zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę identyczną wielkość pamięci wewnętrznej, niewiele mniejszy RAM, większą od P40 baterię i wysokiej klasy aparat fotograficzny. Jeśli zależy nam jednak na obsłudze sieci 5G, jeszcze lepszym aparacie fotograficznym, wodo- i pyłoszczelności, szybszym procesorze i wyższej jakości obrazu, raczej będziemy skłaniać się ku zakupowi Huawei P40.

Szeroki wybór etui na telefon Huawei P40Szeroki wybór etui na telefon Huawei P40 Lite

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.50 / 5.0 (10)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.