Huawei P40 i Huawei P40 Pro – porównanie

Huawei nie zamierza nikomu oddać swojej ugruntowanej pozycji na rynku smartfonów, przedstawiając nowe, superwydajne flagowce. Mowa oczywiście o Huawei P40 i Huawei P40 Pro, które słyną ze wysokiej mocy obliczeniowej oraz pojemnych baterii. Czym jednak różnią się między sobą oba modele i który z nich bardziej opłaca się kupić?

Huawei P40 i Huawei P40 Pro – specyfikacja techniczna

Huawei P40 i Huawei P40 Pro – porównanie

Największy rozgłos dla Huawei P40 i Huawei P40 Pro udostępnionych do sprzedaży w I kwartale 2020 roku, podobnie jak i poprzednim modelom z serii, przyniosły możliwości fotograficzne oferowane przez smartfony. Moduł aparatu kolejny raz wyposażono w renomowane obiektywy Leica. Czy jednak klasa zdjęć jest w obu smartfonach taka sama? I jakimi jeszcze parametrami różni się Huawei P40 od Huawei P40 Pro?

• Różnice pomiędzy Huawei P40 i Huawei P40 Pro zaczynają się już w wyglądzie telefonów. Huawei P40 Pro jest wyraźnie większy od wersji podstawowej. Przekątna ekranu wynosi w nim 6,58 cala, podczas gdy Huawei P40 ma jedynie 6,10 cala. Rozdzielczość oraz klasa OLED wyświetlaczy pozostaje jednak taka sama.

• Większy wyświetlacz w modelu P40 Pro przekłada się na jego wyższą wagę: 209 zamiast 175 g w wersji podstawowej.

• Huawei P40 posiada wyraźnie niższą ochronę przed pyłem oraz wodą: IP53. Jego wersji Pro przyznano natomiast standard IP68, który gwarantuje całkowitą pyłoszczelność i ochronę przed długotrwałym zanurzeniem w wodzie.

• Adekwatnie do niższej wagi Huawei P40 ma mniejszą baterię: 3800 mAh. W przypadku Huawei P40 Pro pojemność baterii wynosi 4200 mAh. Oba akumulatory wspierają technologię szybkiego ładowania SuperCharge, jednak tylko Huawei P40 Pro można ładować indukcyjnie.

• Huawei P40 Pro posiada dwukrotnie większą pamięć wewnętrzną: 256 GB zamiast 128 GB w wersji podstawowej.

• Chociaż główny obiektyw tylnego aparatu fotograficznego w obu smartfonach ma identyczną matrycę 50 Mpx, w Huawei P40 Pro zwiększono zoom cyfrowy z 30 do 50x.

• W Huawei P40 Pro wyraźnie większą matrycę ma drugi obiektyw tylnego aparatu fotograficznego: 40 zamiast 16 Mpx. Dodatkowo stanowi on ekwiwalent ogniskowej 18 mm z przysłoną f/1.8 zamiast f/2.2.

• Także teleobiektyw usprawniono w wersji Pro. Jego matryca wynosi 12 Mpx, a zoom bezstratny x5, podczas gdy w modelu P40 jest to 8 Mpx i 3x.

• Wreszcie Huawei P40 Pro posiada także czwarty obiektyw, specjalnie do pomiaru głębi o kącie widzenia 78 stopni. W wersji podstawowej nie uświadczymy go wcale.

Huawei P40 i Huawei P40 Pro – podsumowanie

Jak wynika z powyższego porównania, Huawei P40 Pro stanowi pod wieloma względami wydajniejszy smartfon od Huawei P40. Na jego korzyść przemawia zarówno większa bateria 4200 mAh wspierająca technologię ładowania indukcyjnego, jak i dwukrotnie większa pamięć wewnętrzna. Smartfon posiada także wyraźnie lepszy tylny aparat fotograficzny. Dodano do niego dodatkowy, czwarty obiektyw do pomiaru głębi, a także zwiększono matryce i zoom optyczny poszczególnych obiektywów. Kupując Huawei P40 w wersji Pro możemy mieć większą pewność, co do bezpieczeństwa urządzenia, ponieważ przyznano mu certyfikat wodo- i pyłoszczelności IP68. Dla niektórych użytkowników atutem Huawei P40 w wersji podstawowej może być natomiast mniejszy wyświetlacz, dzięki czemu smartfon jest bardziej poręczny i łatwiej zmieścić go w kieszeni. Nie zapominajmy także o różnicy cenowej pomiędzy tymi dwoma telefonami. Model P40 Pro jest średnio o 1300 zł droższy.

Szeroki wybór etui na telefon Huawei P40 ProSzeroki wybór etui na telefon Huawei P40

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.20 / 5.0 (6)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.