Huawei P40 Lite i Huawei P30 Lite – porównanie

W kwietniu 2019 roku w sprzedaży pojawił się Huawei P30 Lite, będąc zaskoczeniem dla wielu recenzentów. Odchudzony model flagowca chińskiego producenta elektroniki okazał się bowiem nadzwyczaj wydajny. Także w pierwszym kwartale 2020 roku, gdy odbyła się premiera smartfonów z linii P40, w ich gronie uwzględniono wersję Lite. Jak zatem wypada Huawei P40 Lite na tle Huawei P30 Lite?

Huawei P40 Lite i Huawei P30 Lite – specyfikacja techniczna

Huawei P40 Lite i Huawei P30 Lite – porównanie

Na pierwszy rzut oka widać nowocześniejszy design Huawei P40 Lite względem Huawei P30 Lite. Smartfon z 2019 roku posiada jeszcze charakterystyczny notch wokół przedniego obiektywu. W przypadku P40 Lite aparat do selfie umieszczono w lewym, górnym rogu wyświetlacza i nie posiada on żadnego obramowania. Poza tym ekran Huawei P40 Lite charakteryzuje się węższą ramką ekranową. Smartfony różnią się także tylnym panelem obudowy. Huawei P30 Lite zawiera jeszcze fizyczny czytnik linii papilarnych, podczas gdy w P40 Lite umieszczono go już w obrębie wyświetlacza. Uwagę przykuwa także duży, kwadratowy panel fotograficzny w Huawei P40 Lite, zawierający aż cztery obiektywy. U jego poprzednika do dyspozycji użytkownika pozostają trzy obiektywy w pionowym układzie.

Zasadnicze różnice dzielą oba smartfony także, gdy porównamy ze sobą ich specyfikacje techniczne:

• Huawei P40 Lite posiada większy wyświetlacz o przekątnej 6,40 cala. W przypadku Huawei P30 Lite ekran ma przekątną 6,15 cala. Wynika z tego wyższa waga modelu P40 Lite, ważącego 183 g, podczas gdy P30 Lite waży 159 g.

• Chociaż oba telefony wyposażono w wyświetlacze IPS TFT, o ciekawe, biorąc pod uwagę różnice w wielkości wyświetlaczy, to starszy smartfon ma nieco lepszą jakość obrazu.

• Nowy model P40 Lite zawiera znacznie pojemniejszą baterię litowo-polimerową 4200 mAh, która wspiera technologię szybkiego ładowania SuperCharge. Bateria w Huawei P30 Lite ma pojemność 3340 mAh i obsługuje starszy standard szybkiego ładowania Quick Charge 3.0.

• Podczas gdy Huawei P30 Lite występuje w dwóch wariantach wielkości pamięci RAM: 4 i 6 GB, Huawei P40 Lite można dostać jedynie z 6 GB RAM.

• Huawei P30 Lite obsługuje karty pamięci microSD o większej pojemności, do 512 GB. Jego następca odczytuje Nano Memory do 256 GB.

• Nowy Huawei P40 Lite pracuje w oparciu o system operacyjny Android 10, podczas gdy Huawei P30 Lite posiada jego starszą wersję Android 9.0 Pie.

• W Huawei P40 Lite zastosowano nowszy procesor HiSilicon Kirin 810 o nieco lepszym taktowaniu od HiSilicon Kirin 710 użytym w Huawei P30 Lite. Analogicznie smartfony różnią się także procesorami graficznymi.

• Oba smartfony dysponują bardzo zbliżonej jakości tylnymi aparatami fotograficznymi. Największą różnicę robi w tym przypadku czwarty obiektyw w Huawei P40 Lite pełniący rolę czujnika głębi. Ponadto Huawei P30 Lite posiada lepszy przedni aparat, który ma większą matrycę: 24 Mpx. W przypadku Huawei P40 Lite jest to 16 Mpx.

• Starszy smartfon zawiera żyroskop oraz czujnik efektu Halla, których nie znajdziemy w P40 Lite.

• Huawei P40 Lite korzysta z nowszego standardu Bluetooth 5.0. U jego poprzednika jest to Bluetooth 4.2.

Huawei P40 Lite i Huawei P30 Lite – podsumowanie

Na podstawie powyższego porównania możemy stwierdzić, że Huawei P40 Lite nie w każdym przypadku oferuje lepsze możliwości od Huawei P30 Lite. Smartfon posiada co prawda nowocześniejszy design i wyraźnie pojemniejszą baterię. Ma także lepszy procesor, większy wyświetlacz, korzysta z nowszego Androida oraz standardu Bluetooth, ale na tym koniec. Huawei P30 Lite ma tylko nieco gorszy tylny aparat fotograficzny, za to lepszy aparat do selfie. Może odczytywać większe karty pamięci, jest lżejszy i wyświetla obraz w nieco lepszej rozdzielczości. Nie ustępuje swojemu następcy pod względem wielkości pamięci wewnętrznej, a także pamięci RAM (jeśli wybierzemy model z 6 GB). Warto jednak zwrócić uwagę na to, że pomimo roku różnicy pomiędzy smartfonami, oba są dostępne w zbliżonej cenie, około 1000 zł. Wybór konkretnego urządzenia zależeć będzie zatem od indywidualnych preferencji użytkownika.

Szeroki wybór etui na telefon Huawei P40 LiteSzeroki wybór etui na telefon Huawei P30 Lite

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.50 / 5.0 (10)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.