Huawei P40 Lite i Huawei P40 Pro – porównanie

W pierwszym kwartale 2020 roku miała miejsce premiera smartfonów Huawei z wyczekiwanej serii P40. Ich poprzednikom największą sławę przyniosły bardzo dobre aparaty fotograficzne, wysokiej klasy wyświetlacze oraz wydajne podzespoły. Jak wobec tego prezentują się wspomniane parametry w minimalistycznej i najbardziej rozpustnej wersji, czyli w Huawei P40 Lite i Huawei P40 Pro?

Huawei P40 Lite i Huawei P40 Pro – specyfikacja techniczna

Huawei P40 Lite i Huawei P40 Pro – porównanie

Porównując smartfon w wariancie Lite z telefonem w wersji Pro, można spodziewać się wielu różnic w specyfikacji technicznej obu urządzeń. Nie inaczej jest w przypadku Huawei P40 Lite i Huawei P40 Pro. Już sam wygląd telefonów jest odmienny. właściwie w Huawei P40 Pro właściwie nie ma obramowania, dodatkowo posiada dwa przednie aparaty. Huawei P40 Lite prezentuje znacznie bardziej nam wszystkim znany design z grubszą ramką ekranową i standardowym, pojedynczym aparatem do selfie. Różni się także wygląd tyłu smartfonów – przede wszystkim układ paneli fotograficznych.

Jakie jednak parametry dokładnie różnicują oba smartfony i który z nich, biorąc pod uwagę różnice cenowe, bardziej opłaca się kupić?

• Większy wyświetlacz posiada Huawei P40 Pro, którego przekątna ekranowa wynosi 6,58 cala. W przypadku Huawei P40 Lite jest to 6,40 cala. Smartfon w wersji rozszerzonej dysponuje jednak również znacznie lepszą jakością obrazu, ponieważ posiada ekran OLED o wyższej rozdzielczości. W przypadku odchudzonej wersji P40 dysponujemy wyświetlaczem IPS TFT.

• Huawei P40 Pro jest nieco cięższy, ważąc 209 g. Waga mniejszego Huawei P40 Lite wynosi 183 g.

• P40 w wariancie Pro posiada wodo- i pyłoszczelność zgodną z normą IP68.

• Oba smartfony wyposażono w baterie o pojemności 4200 mAh wspierające technologię szybkiego ładowania Supercharge. W przypadku Huawei P40 Pro zyskujemy jednak możliwość ładowania indukcyjnego.

• Do dyspozycji posiadaczy Huawei P40 Pro pozostaje dwukrotnie większa pamięć wewnętrzna 256 GB. W przypadku Huawei P40 Lite wynosi ona 128 GB.

• Analogicznie Huawei P40 Pro posiada również większy RAM: 8 GB. Huawei P40 Lite dysponuje RAM-em o wielkości 6 GB.

• Smartfony wyposażono w różne procesory. Lepsze taktowanie osiąga HiSilicon Kirin 990 5G zawarty w Huawei P40 Pro. Mniej wydajny HiSilicon Kirin 810 znajduje się z kolei w Huawei P40 Lite. Podobnie telefony korzystają z różnych procesorów graficznych.

• Zarówno Huawei P40 Pro, jak i Huawei P40 Lite posiadają cztery obiektywy tylnego aparatu fotograficznego. Huawei P40 Pro korzysta jednak z większych matryc: 50, 40, 12 oraz obiektywu wyłącznie do rejestrowania głębi. W odchudzonym P40 ich wielkość wynosi kolejno 48, 8, i 2 Mpx. Na korzyść Huawei P40 Pro wypada również zoom bezstratny, podwójna lampa błyskowa oraz większa przysłona.

• Wyższej jakości przedni aparat fotograficzny także należy do modelu telefonu w wariancie Pro. Posiada on matrycę o wielkości 32 Mpx, a w Huawei P40 Lite ma ona 16 Mpx. Podwójny aparat do selfie w Huawei P40 Pro nagrywa filmy w wyższej rozdzielczości i korzysta z pomiaru głębi.

• W przeciwieństwie do Huawei P40 Pro Huawei P40 Lite nie ma żyroskopu, czujnika efektu Halla i nie wspiera sieci 5G.

• W Huawei P40 Lite znajdziemy za to Audio Jack 3,5 mm.

Huawei P40 Lite i Huawei P40 Pro – podsumowanie

Chociaż Huawei P40 Pro stanowi wyraźnie wydajniejszy smartfon od Huawei P40 Lite, jest on o ponad 3000 zł droższy od swojego lżejszego odpowiednika. Warto wziąć pod uwagę tę różnicę cenową podczas wyboru preferowanego smartfona, ponieważ jest ona znacząca. Uwzględniając niską cenę modelu P40 Lite, docenimy przyzwoite parametry telefonu. Dla wielu atutem może być choćby tak samo pojemna bateria, stosunkowo duża pamięć wewnętrza, a także dostęp do Audio Jacka nieuwzględnionego w wariancie Pro. Nie ma jednak co ukrywać – to Huawei P40 Pro gwarantuje wyższą mocą obliczeniową, posiada wodo- i pyłoodporność, ma znacznie lepszy aparat fotograficzny i gwarantuje o wiele lepszą jakość obrazu.

Szeroki wybór etui na telefon Huawei P40 ProSzeroki wybór etui na telefon Huawei P40 Lite

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.50 / 5.0 (10)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.