Huawei Y5p i Huawei Y6p – porównanie

Atrakcyjne cenowo smartfony Huawei Y5p i Huawei Y6p miały swoją premierę w drugim kwartale 2020 roku. Chociaż oba prezentują niską półkę cenową, znacznie różnią się swoimi parametrami technicznymi. Który telefon zatem bardziej opłaca się kupić? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy zapoznać się ze specyfikacjami technicznymi obu urządzeń.

Huawei Y5p i Huawei Y6p – specyfikacja techniczna

1. Huawei Y5p i Huawei Y6p – porównanie

Mały i lekki z grubym obramowaniem ekranu Huawei Y5p znacząco różni się pod kątem designu od nowocześnie zaprojektowanego Huawei Y6p z dużym wyświetlaczem i wąską ramką. Także tył smartfonów posiada znaczące różnice – w Huawei Y6p pojawiają się dwa dodatkowe obiektywy aparatu fotograficznego i czytnik linii papilarnych.

Czy więcej zmiennych znajdziemy w specyfikacjach technicznych Huawei Y5p i Huawei Y6p?

• 6,3-calowy ekran w Huawei Y6p skutkuje wyższą wagą telefonu, która wynos 144 g. To o 41 g więcej od 5,45-calowego Huawei Y5p. Pomimo większego ekranu Huawei Y6p wyświetla obraz w nieco wyższej rozdzielczości (720 x 1600 zamiast 720 x 1440 pikseli).

• Huawei Y6p posiada znacznie bardziej pojemną baterię 5000 mAh względem baterii 3020 mAh w Huawei Y5p. Bateria Huawei Y6p obsługuje również szybkie ładowanie.

• Nieco droższy Huawei Y6p ma dwa razy większą pamięć wewnętrzną od Huawei Y5p (64 zamiast 32 GB).

• Telefony korzystają z tego samego procesora, ale różnią się wielkością pamięci RAM. Podczas gdy pamięć RAM w Huawei Y5p wynosi 2 GB, Huawei Y6p oferuje dwa warianty RAM-u do wyboru: 3 lub 4 GB.

• Chociaż oba telefony używają Androida 10, różni się obsługiwany przez nie interfejs. W Huawei Y6p to EMUI 10.1, a w Huawei Y5p Magic UI 3.1.

• Tańszy Huawei Y5p dysponuje pojedynczym, tylnym aparatem fotograficznym o matrycy 8 Mpx. W Huawei Y6p aparat składa się z trzech obiektywów o głównej matrycy 13 Mpx. Huawei Y6p posiada również poczwórny zoom cyfrowy.

• Przedni aparat do selfie w Huawei Y5p korzysta z matrycy o wielkości 5 Mpx, natomiast aparat dostępny w Huawei Y6p ma 8 Mpx.

• W przeciwieństwie do Huawei Y5p Huawei Y6p ma czujnik zbliżeniowy. Posiada także czytnik linii papilarnych.

• Za pomocą Huawei Y6p można płacić zbliżeniowo, ponieważ dysponuje on modułem NFC.

• Huawei Y6p posiada funkcję HD Voice.

Huawei Y5p i Huawei Y6p – podsumowanie

Chociaż smartfon Huawei Y6p jest zaledwie o 100 zł droższy od Huawei Y5p, charakteryzuje się on znacznie lepszymi parametrami technicznymi. Telefon nie tylko ma większy wyświetlacz, ale również pojemniejszą baterię z funkcją szybkiego ładowania i dwa razy większą pamięć wewnętrzną. Użytkownicy Huawei Y6p mają do dyspozycji większy RAM i mogą pracować w bardziej rozwiniętym interfejsie EMUI 10.1. Droższy smartfon oferuje lepsze możliwości fotograficzne, można korzystać w nim z czytnika linii papilarnych i płacić nim zbliżeniowo. Rozmawiając przez Huawei Y6p, zyskujemy lepsze brzmienie głosu dzięki funkcji HD Voice.

Szeroki wybór etui na telefon Huawei Y5pSzeroki wybór etui na telefon Huawei Y6p

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.60 / 5.0 (12)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.