Ile RAM-u potrzebuje telefon?

Aktualnie rynek smartfonów jest bardzo zróżnicowany pod względem posiadanej przez nie pamięci RAM. Wciąż możemy znaleźć telefony z 1 lub 2 GB RAM, choć jednocześnie są już dostępne smartfony, które posiadają RAM o wielkości 12 lub nawet 16 GB. Ile zatem RAM-u potrzebuje telefon i czy opłaca się kupować smartfony z jego jak największą wielkością?

Czym jest pamięć RAM w telefonie?

1. Ile RAM-u potrzebuje telefon

Random Access Memory (w skrócie RAM) w telefonie ma takie samo znaczenie jak w każdym innym komputerze. Smartfon potrzebuje jej do przechowywania danych oraz wyników operacji przeprowadzanych w czasie rzeczywistym. Pamięć RAM nie służy zatem do trwałego zapisywania informacji. Jej celem jest natomiast wyodrębnienie tych danych, z których aktualnie korzysta system operacyjny telefonu. Dzięki temu smartfon może szybko obsługiwać aplikacje, ponieważ przetwarza dane bez konieczności powolnego przeszukiwania pamięci wewnętrznej.

Dopasuj wielkość RAM do własnych potrzeb

Jeżeli nie możesz zdecydować się na zakup konkretnego modelu smartfona ze względu na jego różne warianty pamięci RAM, najpierw oceń, ile pamięci operacyjnej jest Ci potrzebne. Z tego powodu warto chociaż w przybliżeniu wiedzieć, jakie są minimalne wielkości RAM-u do komfortowej obsługi telefonu. Sam smartfon do podstawowego działania nie potrzebuje wiele pamięci RAM, jednak może okazać się, że jako jego użytkownik chcesz korzystać z takich funkcji i aplikacji, które wymagają znacznie więcej pamięci operacyjnej.

Na co pozwalają smartfony z małym RAM-em?

Telefony z małym RAM-em (na przykład 1 lub 2 GB) sprawią problem większości współczesnych użytkowników smartfonów. Bardzo szybko konieczne okaże się usuwanie niektórych aplikacji, a także regularne wyłączanie ich działania w tle. W innym przypadku smartfon będzie się zawieszać albo działać bardzo wolno. W telefonach o 1 lub 2 GB RAM problem sprawiają nawet z pozoru mało istotne widgety, jak animowane tapety i wygaszacze ekranu. Dlatego też mały RAM będzie dla Ciebie wystarczający jedynie w sytuacji, gdy planujesz korzystać z telefonu wyłącznie do dzwonienia albo wysyłania SMS-ów.

Dla użytkowników smartfonów, którym zależy na wysokiej jakości obrazu i możliwości komfortowego grania w mało wymagające gry 3 GB RAM stanowi absolutne minimum. Z tego powodu też pamięć RAM o tej wielkości często można spotkać w nowych smartfonach z niskiej półki cenowej. W sytuacji, gdy planujesz wykorzystać pełen potencjał możliwości współcześnie oferowanych przez smartfony, należy jednak celować wyżej. Tak naprawdę im więcej RAM-u, tym lepiej.

Dlaczego warto wybrać telefon z dużym RAM-em?

Można przyjąć, że telefon z przeznaczeniem do obsługi wymagających aplikacji (służących na przykład do edycji wideo lub grafiki) powinien dysponować 4-6 GB pamięci RAM. Wówczas od razu można zauważyć szybciej i sprawniej uruchamiające się aplikacje, choćby takie jak Facebook czy Instagram. Bezproblemowe staje się także korzystanie z przeglądarki internetowej przy wielu otwartych kartach. Nie trzeba zaprzątać sobie głowy aplikacjami działającymi w tle i bezproblemowo można do nich wracać po przerwie od użytkowania.

W ostatnim czasie powstaje coraz więcej telefonów z dostępem do bardzo dużej pamięci RAM. To już nie tylko 8, ale 12 lub nawet 16 GB pamięci operacyjnej do dyspozycji użytkownika. Telefony takie często określane są mianem „gamingowych”, ponieważ w ich przypadku można cieszyć się najefektowniejszą grafiką i brakiem jakichkolwiek zakłóceń podczas grania w gry. Niekiedy zatem telefon wyprzedza w swojej wydajności obliczeniowej niejeden laptop czy komputer stacjonarny. Co ważne, duży RAM bardzo często idzie w parze z wydajnym procesorem. Zwykle także wiąże się to z innymi udogodnieniami w smartfonie, takimi jak pojemna bateria i wysokiej klasy wyświetlacz odświeżający obraz z częstotliwością 90 lub 120 Hz.

Pamięć RAM w telefonie a cena

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że to właśnie wielkość pamięci RAM znacząco wpływa na cenę telefonu. Dlatego też coraz częściej telefony w wariantach „Pro” albo „Ultra” wyróżniają się przede wszystkim tym parametrem. Z drugiej strony jednak coraz więcej dopiero zyskujących popularność marek oferuje smartfony z RAM-em większym od droższych flagowców modnych producentów. Warto zatem niekiedy dać szansę takiemu telefonowi, ponieważ może on okazać się znacznie wydajniejszy w działaniu, pomimo niższej ceny.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.50 / 5.0 (10)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.