iPhone 1 – historia, cena, dane techniczne

Chyba żadna marka urządzeń elektronicznych nie ma tak lojalnych użytkowników jak Apple. Chociaż iPhone’y są obecne na rynku już od 15 lat, wcale nie słabnie ich popularność. Bardzo duży wpływ na kult współczesnego iPhone’a miał jego pierwowzór, czyli iPhone 1. Innowacyjny telefon został zaprezentowany przez samego Steve’a Jobsa, określanego jako wizjonera świata technologii.

Historyczna prezentacja iPhone 1

Nawet jeśli szczególnie nie interesujesz się rynkiem smartfonów, prawdopodobnie pamiętasz lub kojarzysz głośną prezentację iPhone 1 9 stycznia 2007 roku na wystawie Macworld w San Francisco. Podczas niej urządzenie zaprezentowano jako najnowocześniejsze osobiste akcesorium, które może w istotny sposób podnieść codzienny komfort życia. Co ciekawe, w dniu premiery iPhone 1 z całą pewnością nie był niezawodnym urządzeniem. Jego prezentację jednak dopracowano w każdym detalu i starannie przećwiczono, dzięki czemu każdy uwierzył w jego funkcjonalność i niedoścignione dla innych telefonów parametry.

iPhone 1 jako symbol sukcesu

1. iPhone 1 – historia, cena, dane techniczne

iPhone 1 nie był pierwszym smartfonem w historii, jednak większość to właśnie jego premierę utożsamia z rozpoczęciem ery smartfonów. Z całą pewnością pomogła mu w tym persona Steve’a Jobsa, jednego z 3 założycieli Apple. Jobs na tyle widowiskowo zareklamował wówczas nowy produkt Apple, że nie tylko podbił on serca miłośników technologii, ale również samo wydarzenie stało się kultowe i do dziś znajduje wiele odniesień w popkulturze. iPhone 1 szybko zaczął zbierać pozytywne recenzje, stając się niezwykle modnym akcesorium, elementem stylu życia oraz inspiracją dla innych marek – nie tylko z branży, ale również wszelkich innych przedsiębiorców.

Jak nazywał się pierwszy iPhone?

iPhone 1. generacji zyskał nazwę iPhone 2G, od skrótu sieci, z której w 2007 roku korzystały telefony komórkowe. Zanim pojawiły się kolejne wersje iPhone’ów, pierwszy iPhone był po prostu iPhonem. Nazwa ta nie odnosiła się do marki, ani nawet do samego modelu. Słowo „iPhone” miało oznaczać zupełnie nowy typ urządzenia, wyraźnie odróżniając go od standardowych telefonów komórkowych. Do dziś zresztą wiele osób rozróżnia nazewnictwo iPhone’ów i smartfonów, mimo że ich właściwości są niemal identyczne. Na tle innych telefonów, które miały premierę w 2007 roku, iPhone stanowił zatem niemały fenomen także pod kątem swojej nazwy.

iPhone 1. generacji – cena w dniu premiery

2. iPhone 1 – historia, cena, dane techniczne

29 czerwca 2007 roku iPhone 1. generacji był dostępny do sprzedaży w dwóch wariantach pamięci: 4 GB za 499 $ i 8 GB za 599 $. Huczna premiera zgromadziła gigantyczne kolejki przed punktami sprzedaży. Przez pierwsze 2 lata iPhone’a można było kupić tylko w USA, w oficjalnych iSpotach lub przez sieć komórkową AT&T Mobility. W Polsce premiera iPhone’a 1 odbyła się ponad rok później: 22 sierpnia 2008 roku – ze względu na to Polacy mogli od razu korzystać z modelu 8GB 3G. Co ciekawe, iPhone’y z oficjalnej dystrybucji można było kupić wyłącznie u operatorów Era oraz Orange. Na tamten czas ceny telefonów były wysokie, jednak z całą pewnością nie tak jak dziś. W abonamencie Orange podpisanym na 24 miesiące o wysokości 150 zł iPhone 3G kosztował 399 zł, a w przypadku umowy podpisanej z Erą na 24 miesiące i abonamencie o wysokości 195 zł iPhone’a 1 można było dostać nawet za złotówkę! Mimo to iPhone’y nie były łatwo dostępne – przysługiwał jeden model na abonenta, a jego nabycie wymagało zapisania się na listę oczekujących.

iPhone 1 – dane techniczne

Zadaniem pierwszego iPhone’a było spełnienie trzech kluczowych zastosowań: telefonu komórkowego, platformy rozrywkowej oraz komunikatora internetowego. Do tych wytycznych dostosowano zatem dane techniczne urządzenia. Chociaż z dzisiejszej perspektywy funkcje dostępne w iPhone 1 nikogo nie zaskakują i korzystamy z nich na co dzień, w 2007 roku prestiżowy magazyn Time określił go odkryciem. Wobec tego czym iPhone 1. generacji zasłużył sobie na takie miano?

Wyświetlacz iPhone 1

iPhone 1 podbił rynek telefonów przede wszystkim pierwszym na świecie wyświetlaczem dotykowym Multi-Touch. Ekran ten miał rozdzielczość 320 × 480 piksele i umożliwiał obsługę dotykową bez rysika, a ponadto dwoma palcami. Dzięki temu pozwalał na przykład na szybkie i intuicyjne powiększanie zdjęć. 3,5-calowy ekran iPhone’a 1 służył również do pisania wiadomości – urządzenie nie miało fizycznej klawiatury, co również uznano za nowatorskie rozwiązanie.

Wirtualna klawiatura

Wirtualne wprowadzanie znaków na ekranie telefonu w 2007 roku stanowiło zupełnie nowe rozwiązanie. Dodatkowe atuty wirtualnej klawiatury w iPhone 1 stanowiły gwarantowane przez nią automatyczna korekcja pisowni i funkcja przewidywania wyrazów.

Minimalistyczny design Apple

Wielu osobom do gustu przypadł charakterystyczny, nowatorski wygląd iPhone’a 1. Lekki i smukły telefon ważył zaledwie 135 g, a znaczną część jego frontu stanowił 3,5-calowy wyświetlacz. iPhone 1 miał również charakterystyczny dla marki, okrągły home button przenoszący do ekranu głównego. Przycisk ten został nawet opatentowany przez Apple w celu niepowielania go w innych smartfonach przez konkurencję. Oprócz niego na obudowie iPhone’a 1 znalazły się jeszcze 3 inne przyciski: zasilania, sterowania głośnością i wyciszający. Starannie wykonana, metalowa obudowa iPhone’a zapewniała urządzeniu elegancki, solidny wygląd.

System operacjny iOS

Dla użytkowników telefonów komórkowych nowością była praca na systemie operacyjnym iPhone OS 1.0. Obsługę nowoczesnego i intuicyjnego interfejsu zapewniał dostępny w iPhonie 1 rdzeń Mac OS X 10.5 wraz z pamięcią operacyjną o wielkości 128 MB. Proste, zamknięte środowisko Apple do dziś ma wielu zwolenników, którzy stawiają je znacznie wyżej od systemu operacyjnego Android. W szczególności cenione są systemy bezpieczeństwa iOS.

Przeglądarka Safari Mobile

Chociaż w 2007 roku internet w telefonie nie był zjawiskiem niespotykanym, większość osób w obawie przed wysokimi rachunkami nie korzystało z niego na co dzień. Miał to zmienić właśnie iPhone 1, który gwarantował bezprzewodowe połączenie z internetem: zarówno poprzez dane komórkowe, jak i Wi-Fi. IPhone 1. generacji z założenia miał przecież służyć do przeglądania internetu, dlatego wśród dostępnych na nim aplikacji znalazła się autorska, mobilna przeglądarka Apple Safari.

Czujnik zbliżeniowy

Proste udogodnienie w postaci wygaszania wyświetlacza na skutek przyłożenia telefonu do ucha w trakcie rozmowy wielu przypadło do gustu. Dzięki czujnikowi zbliżeniowemu wreszcie pożegnano się z nieplanowanym rozłączaniem lub przypadkowym wpisywaniem ciągów cyfr i znaków.

Konfiguracja z iTunes

iPhone 1 od początku stanowił integralną część całego środowiska Apple. Ze względu na to ważnym elementem jego obsługi była konfiguracja z oprogramowaniem iTunes na komputerze, najlepiej Macu. Za pośrednictwem iTunes można było dodawać pliki w ten sam sposób co na iPoda. Pozwalało to na swobodne przesyłanie zdjęć, filmów czy muzyki w formacie mp3.

Wytrzymała bateria

Deklarowany przez Apple czas pracy iPhone’a 1 w trybie czuwania wynosił do 250 godzin. Zapewniała to wbudowana w telefon bateria litowo-polimerowa o pojemności 1400 mAh. Dzięki niej również można było bez konieczności ładowania słuchać muzyki do 24 godzin, prowadzić rozmowy do 8 godzin i surfować po internecie do 6 godzin.

Aparat cyfrowy

iPhone 1 dysponował pojedynczym, tylnym aparatem fotograficznym z matrycą o wielkości 2 Mpx. Pod tym względem nie wyróżniał się jednak szczególnie na tle konkurencji.

Wady iPhone’ów pierwszej generacji

Pomimo renomy marki Apple i pozytywnego odbioru iPhone’a 1 w niektórych kwestiach telefon ten również krytykowano. Największe kontrowersje budziła jego jak na tamten czas wysoka cena, co do dziś nie uległo zmianie. Większość mankamentów jednak szybko udoskonalono. Wśród wad iPhone’a 1 wymieniano także:

• Niemożliwość odbierania MMS-ów.

• Bluetooth tylko do połączenia ze słuchawkami.

• Brak możliwości samodzielnej wymiany baterii.

• Brak dostępu do AppStore.

• Brak możliwości ustawienia własnej tapety.

Czy można jeszcze kupić iPhone 1?

iPhone 1 od dawna nie jest już dostępny w oficjalnej sprzedaży, jednak rynek używanych iPhone’ów kwitnie. Na portalach ogłoszeniowych i serwisach aukcyjnych nadal można nabyć w pełni sprawne, działające modele pierwszej generacji, których wartość stale rośnie. Szczególnie cenne iPhone’y 1 to te kupione w 2007 roku w Stanach Zjednoczonych, które mają oryginalne, fabrycznie zapakowane pudełka.

Ile obecnie kosztuje iPhone 1?

O cenie iPhone’a 1 decyduje jego wartość kolekcjonerska. Im starszy model, tym więcej może kosztować. Ważny jest jednak także stan techniczny urządzenia, na przykład czy nie jest ono zniszczone i czy to kolekcjonerski model 4 GB z simlockiem. Z tego powodu cena iPhone’ów 1. generacji waha się od kilkuset do nawet kilkuset tysięcy złotych. Ponieważ iPhone 1 to obiekt kultu, można spodziewać się, że z czasem jego wartość będzie jedynie rosnąć.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.60 / 5.0 (12)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.