iPhone 12 i iPhone 12 Pro – porównanie

Pod koniec 2020 roku swoją premierę miały długo wyczekiwane przez fanów marki Apple iPhone 12 i iPhone 12 Pro. Wyposażono je w 6,10-calowe wyświetlacze Super Retina XDR, modemy sieci 5G oraz zaawansowane aparaty Dolby Vision HDR. Podstawowy iPhone 12 i iPhone 12 Pro różnią się jednak niektórymi parametrami. Czy różnice te są na tyle znaczące, że bardziej opłaca się kupić zaawansowany model?

iPhone 12 i iPhone 12 Pro – specyfikacja techniczna

1. iPhone 12 i iPhone 12 Pro – porównanie

Pierwszą różnicę pomiędzy iPhone 12 i iPhone 12 Pro możemy zauważyć, gdy weźmiemy telefony do ręki. iPhone 12 Pro jest wyraźnie cięższy od iPhone’a 12 w wersji podstawowej, przez co wydaje się być solidniej wykonany. Z tyłu obudowy iPhone’a 12 Pro widnieją dodatkowo nie dwa, a trzy obiektywy tylnego aparatu fotograficznego.

Czy więcej różnic pomiędzy iPhonem 12 a iPhonem 12 Pro znajdziemy w ich specyfikacjach technicznych?

• Jak wyżej wspomniano, iPhone 12 Pro jest cięższy od iPhone’a 12. Oba telefony są jednak bardzo lekkie, ważąc zaledwie 187 i 162 g.

• Telefony różnią się nieco pod kątem materiałów, z jakich wykonano ich obudowy. W iPhonie 12 zastosowano konstrukcję ze szkła i aluminium, a w wariancie Pro konstrukcję z teksturowego matowego szkła i stali nierdzewnej.

• Choć nie podano dokładnej pojemności baterii w iPhone’ach, producent deklaruje, że iPhone 12 Pro może pracować nawet o kilka godzin dłużej od iPhone’a 12.

• W przypadku iPhone’a 12 Pro dostępne są większe pojemności pamięci wewnętrznej: 128, 256 i 512 GB. W przypadku iPhone’a 12 do dyspozycji pozostają warianty: 64, 128 i 256 GB.

• iPhone 12 Pro gwarantuje lepsze możliwości fotograficzne. Posiada trzeci obiektyw w postaci teleobiektywu o matrycy 12 Mpx, którego nie ma w podstawowym iPhonie 12. Dodatkowo jego obiektyw standardowy ma dwa razy większy zoom cyfrowy i dwa razy większy zoom bezstratny.

• Podczas gdy iPhone 12 nagrywa wideo w jakości HDR z częstotliwością do 30 kl./s, w iPhonie 12 Pro jest to 60 kl./s.

• iPhone 12 Pro posiada skaner LiDAR, którego nie uświadczymy w iPhonie 12. Producent informuje, że dzięki skanerowi iPhone może rejestrować obiekty znajdujące się od niego w odległości do 5 m.

iPhone 12 i iPhone 12 Pro – podsumowanie

Jak można zauważyć na podstawie powyższego porównania specyfikacji technicznych iPhone’a 12 i iPhone’a 12 Pro, nie ma aż tak wielu różnic pomiędzy dwoma urządzeniami. Tym bardziej dziwić może różnica w cenie pomiędzy nimi, która przy wyborze najtańszych konfiguracji pamięci wewnętrznej wynosi 1000 zł. Taką kwotę dopłacić trzeba za skaner LiDAR, dodatkowy obiektyw tylnego aparatu fotograficznego, nieco pojemniejszą baterię, większą pamięć wewnętrzną i obudowę ze stali nierdzewnej. Biorąc zatem pod uwagę, że oba iPhony mają identyczne 6,1-calowe wyświetlacze, procesory Apple A14 Bionic oraz dodatkowe funkcje, dla wielu bardziej opłacalny zakup stanowić może iPhone 12 w wersji podstawowej.

Szeroki wybór etui na telefon iPhone 12Szeroki wybór etui na telefon iPhone 12 pro

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.60 / 5.0 (12)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.