iPhone 8 vs. iPhone X - który wybrać?

Apple zaprezentował w zeszłym roku aż trzy nowe modele smartfonów: iPhone’a 8, iPhone’a 8 Plus i iPhone’a X. Mimo że to droższy iPhone’e X skradł serca użytkowników na całym świecie i podbił rekordy sprzedaży, iPhone 8 nie ustępuje mu w wielu aspektach. Przyjrzeliśmy się bliżej podobieństwom i różnicom pomiędzy smartfonami, aby sprawdzić, który model warto kupić.

iPhone 8 i iPhone X - podobieństwa

iPhone 8 i iPhone X - podobieństwa

To co łączy iPhone’a 8 i iPhone’a X  to niemal identyczne komponenty, w tym wydajny procesor A11 Bionic. Oba smartfony pracują na systemie iOS 11, więc na obu modelach dostępne są identyczne aplikacje. Ponadto zarówno iPhone 8, jak i iPhone X obsługują standard bezprzewodowego ładowania Qi oraz wspierają technologię szybkiego ładowania.

iPhone 8 i iPhone X - różnice

iPhone 8 i iPhone X - różnice

iPhone 8 wizualnie zbliżony jest do swojego poprzednika - iPhone’a 7. iPhone X ma za to zupełnie inne wymiary i konstrukcję (z charakterystycznym wcięciem). iPhone 8 posiada dobrze znany użytkownikom urządzeń Apple przycisk “Początek” i funkcję Touch ID”. W wersji “z iksem” funkcja ta została zastąpiona technologią Face ID. Ma ona zarówno plusy jak i minusy. Z jednej strony Face ID trudniej jest “przechytrzyć”, z drugiej strony jest ono wolniejsze od Touch ID.

O ile o iPhonie 8 można powiedzieć, że ma bardzo dobry aparat, o tyle o iPhonie X można śmiało rzec, że jego aparat jest kapitalny. iPhone 8 otrzymał pojedyczny aparat główny, a iPhone X wyposażony został w podwójny aparat tylny z dwoma stabilizowanymi obiektywami. Ponadto “iks” oferuje znacznie więcej funkcji, takich jak tryb portretowy i oświetlenie portretowe (umożliwiające edycję zdjęć) oraz animowane emotikony Animoji.

To co jeszcze różni smartfony od siebie, to ich cena. iPhone X jest o ok. 1500 zł droższy od iPhone’a 8.

iPhone 8 czy iPhone X - który wybrać?

Oba smartfony to wydajne urządzenia z mocnymi podzespołami. Jeśli nie zależy nam szczególnie na dodatkowych funkcjach i tzw. “bajerach”, iPhone 8 z pewnością okaże się wystarczający. Jeśli jednak lubimy dodatkowe funkcje takie jak rozszerzona rzeczywistość czy możliwość edycji zdjęć i możemy pozwolić sobie na większy wydatek, powinniśmy zdecydować się na iPhone X.

etui na telefony Apple iPhone Sprawdź

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.30 / 5.0 (6)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.