iPhone nie chce się ładować – co robić?

Problemy z ładowaniem iPhone’a mogą mieć wiele przyczyn. Dotyczą one zarówno samego telefonu, jak i ładowarki czy nawet gniazdka elektrycznego, z których korzystamy. Dlatego czynniki, z powodu których iPhone nie chce się ładować należy wykluczać po kolei.

Sprawdźmy zasilanie

Zanim zaczniemy sprawdzać, dlaczego iPhone nie chce się ładować, upewnijmy się, że właściwie podłączyliśmy go do zasilania. Sprawdźmy dokładnie, czy gniazdko działa bez zarzutu, zasilając inne urządzenia elektroniczne. Naszego iPhone’a możemy ładować także poprzez komputer lub inne akcesorium zasilające, takie jak powerbank. To kolejny sposób, by sprawdzić, czy telefon będzie ładować się z innego źródła.

Prawidłowo ładujący się iPhone wyświetla na swoim ekranie mały symbol błyskawicy (zaraz obok ikonki przedstawiającej stan baterii). Jeżeli zablokujemy ekran, pozostanie na nim widoczna ikona ładującej się baterii. Nieładujący się iPhone albo w żaden sposób nie reaguje na ładowanie, albo też może wyświetlać komunikat o nieobsługiwanym akcesorium. Jednak w obu przypadkach przyczyny takiego zachowania urządzenia mogą się ze sobą pokrywać.

Sprawdźmy działanie ładowarki

1. iPhone nie chce się ładować – co robić?

Jeżeli mamy już pewność, że za nieładowanie się naszego iPhone’a nie odpowiada źródło energii, możemy przystąpić do dalszych działań. Przede wszystkim zweryfikujmy, czy ładowarka oraz przewód USB nie uległy uszkodzeniu. Mogą być to na przykład pęknięcia warstwy izolacyjnej lub nadłamanie przewodu w pobliżu złącza zasilającego. Prawidłowe działanie ładowarki najłatwiej zweryfikować z innym urządzeniem marki Apple. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, musimy polegać jedynie na zewnętrznych oględzinach.

2. iPhone nie chce się ładować – co robić?

Jeśli problem leży po stronie akcesorium ładującego, zwykle proces ładowania można chwilowo wznowić poprzez poruszanie przewodem zasilającym. iPhone może przez chwilę się ładować, a następnie znowu nie reagować na ładowanie. W takiej sytuacji najlepsze rozwiązanie stanowi naprawa lub wymiana ładowarki.

Przyjrzyjmy się gniazdu zasilającemu

3. iPhone nie chce się ładować – co robić?

Powód, dla którego iPhone nie chce się ładować, może dotyczyć zanieczyszczonego gniazda zasilającego, do którego podpinamy kabel ładujący. Wbrew pozorom w porcie ładowania łatwo zbierają się różnego rodzaju zanieczyszczenia, takie jak kurz lub strzępki materiału (pochodzące na przykład z kieszeni). Jeżeli okaże się, że gniazdo zasilania w iPhonie jest zanieczyszczone, należy bardzo ostrożnie usunąć brud. Możemy wykorzystać w tym celu na przykład igłę, wykałaczkę lub pęsetę. Działajmy delikatnie, tak by nie uszkodzić gniazda.

Jeżeli iPhone dalej nie chce się ładować – spróbujmy restartu

4. iPhone nie chce się ładować – co robić?

Po wykluczeniu powyższych czynników, z powodu których iPhone nie chce się ładować, możemy spróbować ponownego uruchomienia urządzenia. Czasem za brak reakcji na kabel ładujący odpowiada zawieszenie się systemu iOS. Restart iPhone’a powinien rozwiązać ten problem. Jeżeli tak się nie stało, niestety musimy udać się z naszym urządzeniem do serwisu Apple lub innego, zaufanego punktu naprawy. Być może konieczna będzie wymiana zepsutego gniazda zasilania.

iPhone nie chce się ładować powyżej 80% baterii

Ze względu na technologie zabezpieczające urządzenie, zasilanie baterii iPhone’a, który nadmiernie nagrzewa się podczas ładowania, może być wstrzymywane przy 80% baterii. W takiej sytuacji proces ładowania jest wznawiany dopiero po ochłodzeniu się podzespołów urządzenia. Producent zaleca ładowanie iPhone’a w otoczeniu o optymalnej temperaturze. Jeżeli mamy taką możliwość, przenieśmy telefon w chłodne miejsce, z dala od grzejnika czy skupionych promieni słonecznych.

ładowarki do telefonów sprawdz

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.50 / 5.0 (10)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.