iPhone robi zdjęcia do góry nogami – co robić?

Użytkowników komputerów z systemem operacyjnym Windows czeka niemiła niespodzianka. Po zapisaniu na komputerze zdjęć wykonanych iPhonem okazuje się bowiem, że fotografie są obrócone do góry nogami. O ile ustawienie pojedynczego zdjęcia w prawidłowej pozycji nie sprawia większego problemu, o tyle obracanie każdego z kilkuset zdjęć z wakacji może stanowić sporą niedogodność. W jaki sposób możemy uporać się z takim problemem?

Dlaczego iPhone robi odwrócone zdjęcia?

1. iPhone robi zdjęcia do góry nogami – co robić?

To, że iPhone robi zdjęcia do góry nogami, zaczęto zgłaszać, gdy na rynku pojawił się iOS 5, czyli również wtedy, kiedy Apple udostępniło możliwość robienia zdjęć za pomocą przycisku zwiększania głośności. Wówczas właściciele iPhone’ów nie zdawali sobie jeszcze sprawy z tego, że trzymanie telefonu w pozycji z przyciskiem głośności skierowanym do góry może skutkować obracaniem fotografii do góry nogami w komputerach z systemem operacyjnym Windows.

iPhone’y nie mają czujnika, który wykrywałby obrócenie telefonu. Rejestrują zatem obraz w takiej pozycji, w której ustawimy telefon. Zaleta tego rozwiązania to po prostu szybkość wykonywania kolejnych zdjęć. Jeżeli iPhone miałby obracać każde zdjęcie, które wykonamy „do góry nogami”, musiałby poświęcić więcej czasu na przetwarzanie fotografii. Aparat zapisuje jednak informacje na temat zdjęcia, m.in. jego rotacji, w metadanych o nazwie EXIF. Niestety, niepokrewne oprogramowania, na przykład od Microsoftu, często ignorują te informacje, w rezultacie nie obracając zdjęcia.

Jak zapobiec obracaniu zdjęć do góry nogami przez iPhone?

Jeżeli chcemy zapobiec w przyszłości powstawaniu uciążliwych do obracania zdjęć, wystarczy tylko pamiętać, by podczas ich wykonywania trzymać iPhone’a klawiszami głośności do dołu. Ta pozycja może być początkowo mniej wygodna podczas samego robienia zdjęć, ale z pewnością oszczędzi nam czasu do tej pory poświęcanego na ich obracanie po przesłaniu na komputer.

Istnieje także drugi sposób na zapobieganie obracaniu zdjęć do góry nogami przez iPhone. Wystarczy pobrać ze sklepu App Store aplikację Camera+ 2 i fotografować za pomocą niej. W przeciwieństwie do konwencjonalnej aplikacji aparatu w iPhone Camera+ 2 automatycznie obraca wszystkie fotografie do właściwej orientacji. Należy jednak liczyć się z tym, że fotografowanie będzie zajmować telefonowi nieco więcej czasu, a także szybciej zużywać baterię. Niestety aplikacja nie pomoże w obracaniu filmów nagrywanych do góry nogami.

Jak uporać się z już obróconymi zdjęciami?

2. iPhone robi zdjęcia do góry nogami – co robić?

Jeżeli mamy już dużo zdjęć i filmów obróconych do góry nogami przez nasz iPhone i nie mamy ochoty każdego z nich obracać ręcznie, również istnieje wyjście z sytuacji. Najlepiej zainstalować na komputerze program, który prawidłowo odczytuje metadane zawarte w EXIF. Może być to przykładowo program o nazwie Picasa. Otwierając zdjęcia poprzez nią, najlepiej zaznaczyć wszystkie fotografie, a następnie jednocześnie je zapisać, korzystając ze skrótu klawiszowego Ctrl + S. Program ustawi zdjęcia we właściwej orientacji, zgodnej z informacjami w EXIF.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.60 / 5.0 (12)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.