CHRISTMAS SALE zniżki aż do -50% | SPRAWDŹ »

iPhone X oficjalnie - specyfikacja, cena i data przedsprzedaży

Po 10 latach od prezentacji pierwszego iPhone’a, Apple zaprezentowało swój najnowszy smartfon - iPhone X. To nie jedyne nowości po wtorkowej konferencji, gdyż pojawiły się również “Ósemki”. Jednakże najbardziej ciekawy twór giganta z Cupertino to jubileuszowy model. Co oferuje?

Bezramkowy iPhone X

iPhone X jest rzeczywiście przełomowym modelem, biorąc pod uwagę wszystkie dotychczasowe smartfony Apple. Zmienił się nie tylko wygląd zewnętrzny, gdyż producent postarał się również o pokaźną ilość nowości zamkniętych w jednym urządzeniu.

iPhone X - wygląd

Jubileuszowa wersja iPhone’a ma wbudowany ekran pokrywający niemal cały przedni panel, co z resztą było wiadome z przecieków na długo przed premierą smartfona. Zniknął przycisk Home, a producent pozostawił jedynie wycięcia na kilka sensorów. Apple sięgnęło po panel OLED, dzięki czemu wyświetlany obraz będzie miał żywsze kolory, lepszy kontrast i głębię. 5,8-calowy Super Retina display w rozdzielczości 2436 x 1125 pikseli wspiera takie technologie jak 3D Touch, True Tone oraz HDR.

Brak przycisku Home w telefonie zastąpiono innymi funkcjami - gestami. W zależności od tego czy chcemy wybudzić telefon, powrócić do menu głównego, czy zobaczyć listę aplikacji w użyciu, wystarczy tapnąć w ekran lub przesunąć palcem po jego tafli w odpowiednim miejscu. Z kolei osobistego asystenta Siri, użytkownik wywoła głosowo lub przy pomocy włącznika smartfona.

Face ID i poczwórny aparat!

W najnowszym dziele Apple zabrakło też czytnika linii papilarnych. Zastąpiono go technologią Face ID, która jest jedną ze sztandarowych nowości giganta z Cupertino. Dzięki diodzie z podczerwienią oprogramowanie rozpozna twarz posiadacza urządzenia niezależnie od tego, co będzie miał na sobie (np. okulary i szalik) i z jakiego profilu się przedstawi. Mało tego - funkcja nie potrzebuje nawet oświetlenia i równie skutecznie działa w ciemności. Producent zapewnia, że dzięki skanowaniu twarzy w 3D i systemowi neuronowemu nie da się oszukać Face ID, a szansa niepowodzenia wynosi 1 do 100000, choć liczba może wzrosnąć przy próbie odblokowania smartfona przez np. bliźniaka.

Apple iPhone X zyskał podwójny aparat, który jest unowocześniony względem tego, jaki znamy z modelu 7 Plus. Do dyspozycji są oczka 2 x 12 Mpix z przysłonami f/1.8 i f/2.4 oraz optyczną stabilizacją obrazu. Oprogramowanie będzie dopasowywać parametry zależnie od wykrytej sceny i to nie tylko podczas wykonywania zdjęć głównym aparatem. Kamera 7 Mpix umieszczona na przednim panelu również wspiera funkcję True Depth. Bardzo ciekawie zapowiada się również tryb Portrait Lighting, który ma m.in. imitować studyjne oświetlenie. 7-megapikselowa kamerka nie jest jedyną zainstalowaną z przodu. Dochodzi do niej druga, która m.in. rozpoznaje mimikę twarzy użytkownika (analiza ponad 50 ruchów mięśni twarzy) i odwzorowuje ją przy pomocy Animoji. Tę funkcję można wykorzystać podczas rozmowy “wcielając się” w jedną z 11 dostępnych emotek.

Apple iPhone X - funkcjonalności

Processor A11 i bezprzewodowe ładowanie iPhone’a

A11 Bionic to najnowszy procesor, który już wykręcił rekordowy numerek w popularnym Geekbenchu. Prawie 10 tysięcy punktów na wielu rdzeniach to imponujący wynik, który zasługuje na uznanie. Układ opiera się na 4 mniejszych rdzeniach (energooszczędnych) i dwóch większych (wydajnych), które przy współpracy z 3 GB RAMu zostawiają daleko w tyle konkurencyjne jednostki. Choć pełnych szczegółów nie poznaliśmy podczas konferencji, A11 został zoptymalizowany pod kątem obsługi najnowszych technologii jak 3D oraz VR, co również bardzo ucieszy gamingowych maniaków.

Zapewne użytkowników interesuje pojemność baterii w telefonie, ale ta również nie została jeszcze zaprezentowana. Jednakże Apple przedstawiło kolejną nowość, która w temacie zasilania będzie ważnym punktem dla przyszłych nabywców jubileuszowego smartfona. iPhone X wsparty jest funkcją bezprzewodowego ładowania, o którym wspominały przecieki. Zaletą jest technologia Qi, która staje się już standardem nowoczesnych urządzeń mobilnych. Funkcja dostępna jest już nawet w wielu hotelach, lotniskach czy kawiarniach, więc będzie można z niej swobodnie korzystać. Dodatkowo w 2018 zadebiutuje specjalna mata ładująca AirPower, na której będzie można ładować kilka urządzeń Apple jednocześnie.

iPhone X i dodatki do spartfona

iPhone X - cena i debiut rynkowy

Iphone X już niebawem trafi do globalnej przedsprzedaży. Nastąpi to 27 października, więc pierwsi nabywcy będą mogli się cieszyć smartfonem 3 listopada. Jednak użytkownicy, którzy zamierzają zakupić jubileuszową wersję telefonu, będą musieli za nią sporo zapłacić. W przeciwieństwie do premierowych urządzeń z numerem 8, cena wersji X jest znacznie wyższa. Wariant z 64 GB kosztować będzie 4979 złotych, natomiast model z 256 GB wyceniono na 5729 zł. Trzeba przyznać, że kwota jest naprawdę wysoka, choć pewnie nie odstraszy ona fascynatów technologicznych nowości i przede wszystkim sympatyków marki, którzy zwracają uwagę nie tylko na specyfikację techniczną, ale również na sam fakt posiadania wersji odmiennej od poprzednich.

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.70 / 5.0 (23)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.