Jak dbać o baterię w telefonie?

Na przestrzeni lat wiele zmieniło się w kwestii baterii stosowanych w telefonach. Aktualnie są one znacznie pojemniejsze, szybciej się ładują i rzadziej ulegają uszkodzeniu. Jednak jak wszystkie akumulatory po określonej liczbie cykli ładowania słabną. Jak zatem wydłużyć żywotność baterii, by przez jak najdłuższy okres czasu móc jak najrzadziej ładować smartfon?

Czy mamy wpływ na żywotność baterii w smartfonie?

Chociaż jako użytkownicy smartfonów nie mamy wpływu na to, po ilu cyklach ładowania pojemność naszej baterii ulegnie zmniejszeniu, możemy rozciągnąć w czasie liczbę tych cyklów. W końcu im lepiej dbamy o baterię w telefonie, tym rzadziej musimy ją ładować.

Producenci telefonów komórkowych wkładają wszelkie starania w optymalizację pracy smartfonów pod kątem wydłużonej żywotności baterii. Jednak to, jak często ładujemy telefon, wynika przede wszystkim ze sposobu jego użytkowania. Spektrum czynności, do których służą nam telefony, stale ulega poszerzeniu, co wiąże się z szybszym zużywaniem baterii tych urządzeń.

Energożerne jest już nie tylko dzwonienie, pisanie SMS-ów czy nawet robienie zdjęć. Baterię zużywamy przede wszystkim poprzez intensywne surfowanie po sieci: oglądanie zdjęć oraz filmów, rozmowy wideo-głosowe czy korzystanie ze smartfona w roli nawigacji. Czy zatem musimy ograniczać się w tych czynnościach, aby wydłużyć żywotność baterii? A może istnieją inne sposoby na dbanie o baterię? Poniżej przedstawiamy kilka przydatnych wskazówek na ten temat.

Sprawdź, co zużywa najwięcej baterii w Twoim telefonie

Aby mieć realny wpływ na wydłużenie pracy baterii w smartfonie, należy najpierw przeanalizować, które czynności są dla niej najbardziej energochłonne. W tym celu należy przejść do ustawień telefonu oraz kategorii „Bateria”, gdzie znajdują się szczegółowe informacje na temat jej stanu. W zakładce o nazwie „Szczegóły zużycia energii” lub podobnej można sprawdzić na przykład to, która aplikacja najintensywniej obciąża baterię.

Ustawienia baterii dają jednak użytkownikowi smartfona także dodatkowe możliwości. Można włączyć w nich tryb oszczędzania energii. Wiąże się on z automatycznym wyłączeniem niektórych funkcji urządzenia lub ograniczeniem używania niektórych aplikacji.

Optymalizacja użycia baterii

1. Jak dbać o baterię w telefonie?

W ustawieniach baterii Twojego smartfona znajdziesz opcję o nazwie „Zoptymalizuj użycie baterii” lub podobnej. Po jej aktywacji system Android dostosowuje optymalny czas wygaszania ekranu, wyłącza m.in. wibracje, autoobrót ekranu, komórkową transmisję danych, GPS oraz automatyczną synchronizację. Jeśli telefon będzie w trybie uśpienia, wyłączone zostanie także jakiekolwiek połączenie z internetem. Smartfon włącza natomiast automatyczną regulację jasności ekranu. W tym trybie powiadomienia nie będą wybudzały ekranu. Optymalizacja użycia baterii ma wpływ także na działanie zainstalowanych aplikacji. przede wszystkim zapobiega pobieraniu nadmiernej ilości energii z aplikacji, które działają w tle, jednak są rzadko wykorzystywane.

Sprawdź samodzielnie aplikacje działające w tle

Jeśli posiadamy smartfon z Androidem starszym niż wersja Pie, nie mamy dostępu do funkcji optymalizacji użycia baterii. Możemy jednak samodzielnie sprawdzić, które aplikacje działają w tle i wyłączyć te spośród nich, które są według nas zbędne. Zwróćmy uwagę na to, by wyłączyć rzeczywiście tylko niepotrzebne aplikacje. Jeśli bowiem wyłączymy aplikację tylko po to, by za chwilę na nowo ją uruchamiać, smartfon zużyje więcej energii, niż zachowując ją działającą w tle.

Zapobiegaj uruchamianiu się aplikacji podczas włączania telefonu

Możliwość wyboru aplikacji uruchamianych zaraz po włączeniu smartfona nie jest funkcją wbudowaną w system Android, ale można znaleźć ją w wielu niestandardowych wersjach tego systemu operacyjnego, jak na przykład MIUI. Zatem posiadacze smartfonów Xiaomi mogą wybrać w ustawieniach aplikacje, którym zostanie przyznany priorytet tzw. autostartu.

Zmniejsz czas uśpienia wyświetlacza

Za każdym razem, gdy aktywujemy ekran w swoim telefonie, pozostaje on jasny przez określony okres czasu, nawet jeśli już z niego nie korzystamy. Warto zatem dostosować najwygodniejszy czas uśpienia wyświetlacza – im krótszy, tym mniej energii będzie marnowane. Aktualnie w Androidzie najkrótszy czas uśpienia wyświetlacza wynosi 15 sekund. Jeśli zatem wcześniej była ustawiona na przykład 1 minuta, może mieć to duże znaczenie dla żywotności baterii.

Zmień motyw oraz tapetę na ciemne

Jasne motywy i tapety mogą estetycznie prezentować się na ekranie smartfona, wymagają jednak wyższego zużycia energii. Stosując ciemniejsze grafiki oraz zdjęcia, piksele nie będą musiały być tak intensywnie podświetlane. Ciemne motywy można ustawiać także w niektórych aplikacjach, na przykład YouTube czy Slack. Ich dodatkowy atut to ograniczenie zmęczenia oczu podczas dłuższego użytkowania.

Ścisz dźwięki dzwonków i powiadomień i wyłącz wibracje.

Nie tylko wyświetlacz, ale także głośniki smartfona zużywają baterię. Im głośniej dzwoni telefon, tym szybciej rozładuje się jego bateria. Jeśli zatem nosimy smartfon stale przy sobie, możemy zmniejszyć głośność połączeń, powiadomień oraz budzika – używając przycisku zmniejszania głośności lub w ustawieniach dźwięku i wibracji. Warto także całkowicie wyłączyć wibracje, ponieważ ich wyzwalanie zużywa więcej energii niż sygnalizacja głosowa.

Wyłącz Wi-Fi, Bluetooth i NFC, jeśli ich nie używasz

2. Jak dbać o baterię w telefonie?

Wszystkie połączenia sieciowe smartfona w znacznym stopniu zużywają jego baterię. Dlatego warto wyłączać je w sytuacji, gdy nie są używane. To także bezpieczne rozwiązanie pod kątem zmniejszenia ryzyka ewentualnych ataków hackerskich. Wi-Fi, Bluetooth i NFC możemy wyłączyć w rozwijanym pasku powiadomień lub w głównych ustawieniach telefonu.

Włącz tryb samolotowy

Jeśli znajdujemy się w strefie bardzo słabego zasięgu sieci komórkowej, smartfon będzie stale szukać z nią łączności, co drastycznie skraca czas działania baterii. Dlatego w trakcie przebywania na przykład w leśnej głuszy lepiej całkowicie wyłączyć telefon lub włączyć tryb samolotowy. Gdy na nowo znajdziemy się w miejscu z lepszym zasięgiem, można wyłączyć tę funkcję, a bateria smartfona będzie prezentować znacznie wyższy poziom naładowania.

Ogranicz wyskakujące powiadomienia

Prawie każda aplikacja zainstalowana w smartfonie może wysyłać powiadomienia o nowych wiadomościach, wydarzeniach czy funkcjach. Jeśli takie powiadomienia nie są nam przydatne, wyłączmy je w ustawieniach aplikacji. W tym celu przejdźmy do ustawień telefonu, a następnie wybierzmy Aplikacje. Z listy można wybierać poszczególne aplikacje i w ich ustawieniach wyłączyć zezwolenie na wyświetlanie powiadomień.

Wyłącz działanie w tle Asystenta Google

Chociaż Asystent Google to wielka nowość ostatnich lat, nie każdy korzysta z niego na co dzień. Mimo wszystko aplikacja stale działa w tle, nasłuchując ewentualnych poleceń głosowych. Możemy wyłączyć go w ustawieniach smartfona, przechodząc do kategorii Google, a następnie Usługi na koncie i Wyszukiwarka, Asystent i Voice.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.50 / 5.0 (10)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.