Jak działa i jak zrobić przelew na telefon?

Posiadacze smartfonów mają wiele różnorodnych możliwości, by zrobić przelew na telefon. Mogą w ten sposób szybko i bez zbędnych komplikacji zapłacić za wspólne wyjście na obiad, uregulować czynsz u osoby wynajmującej czy po prostu pożyczyć komuś środki finansowe. Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych aplikacji mobilnych, które zostały w tym celu stworzone.

Chcesz zrobić przelew na telefon? Zachowaj ostrożność

Na samym początku chcemy zwrócić uwagę na to, by, nawet korzystając z zaufanych aplikacji, zawsze upewniać się, czy wysyłamy pieniądze do właściwego odbiorcy. Obecnie w sieci jest wielu oszustów, którzy starają się wyłudzić od nas środki, wykorzystując jak nigdy dotąd proste w realizacji przelewy na telefon.

W ostatnim czasie najgłośniej było o słynnym oszustwie „na BLIK-a”. Hackerzy włamywali się na konta prywatnych osób w mediach społecznościowych i pisali w komunikatorach do ich znajomych z prośbą o pożyczkę. Z tego powodu najlepiej robić przelew na telefon wyłącznie tym osobom, które poproszą nas o to osobiście, poprzez rozmowę wideo lub chociaż rozmowę głosową.

Upewnij się, że odbiorca przelewu korzysta z tej samej aplikacji

1. Jak działa i jak zrobić przelew na telefon?

Wszystkie aplikacje do płatności mobilnych posiadają swoje wady i zalety. Jednak największy problem z niektórymi aplikacjami służących do płatności mobilnych to fakt, że zarówno nadawca, jak i odbiorca powinien korzystaj z tej samej aplikacji. Jeśli zatem przykładowo do wysłania przelewu na telefon używamy aplikacji PayPal, nasz odbiorca będzie musiał założyć w niej konto, aby zyskać dostęp do środków. Zwykle twórcy aplikacji dbają jednak o to, by tworzenie nowego konta było szybkie i proste.

Aplikacje bankowe – czyli najbardziej zaufana metoda realizacji przelewu

Na dany moment każdy zaufany bank posiada swoją dedykowaną aplikację mobilną, którą możemy pobrać na telefon. Z jej poziomu można zarówno wykonać szybki przelew do osoby, której numer konta bankowego znamy, jak i przelew na telefon poprzez BLIK. Zasadnicza zaleta drugiego wariantu to fakt, że przelew realizowany jest natychmiastowo i nie musimy wpisywać długiego numeru konta bankowego. Aplikacja prosi nas o dostęp do kontaktów zapisanych w telefonie i wyświetla, które numery telefonu korzystają z usługi BLIK. Mamy także możliwość wpisania nowego numeru telefonu, na który chcemy zrobić przelew. Te metody są w zupełności bezpieczne, o ile tylko zweryfikujemy poprawność numeru telefonu.

Jak zlecić przelew na telefon poprzez BLIK?

2. Jak działa i jak zrobić przelew na telefon?

Z przelewów na telefon poprzez BLIK korzysta już większość polskich banków, m.in. Santander, mBank, ING, Alior, Millenium, PKO czy Crédit Agricole. Poszczególne kroki realizacji przelewu na telefon poprzez BLIK mogą różnić się w zależności od tego, z jakiego banku posiadamy aplikację. Zwykle jednak ogólne wytyczne są takie same lub bardzo podobne:

• Logujemy się do aplikacji bankowości elektronicznej na naszym smartfonie.

• Odszukujemy zakładkę BLIK, a następnie wybieramy opcję „Przelew na telefon”.

• Wyszukujemy odbiorcę na liście kontaktów lub wpisujemy nowy numer telefonu.

• W razie potrzeby wypełniamy dodatkowe dane odbiorcy, a następnie zatwierdzamy przelew.

Aplikacja poinformuje nas, jeśli nasz odbiorca nie korzysta z BLIK-a. Przelew na telefon możemy jednak zrealizować mimo to. Wówczas do odbiorcy zostanie wysłana wiadomość SMS z informacją o przelewie oraz instrukcją, w jaki sposób zainstalować aplikację bankowości elektronicznej na swoim smartfonie.

Inne aplikacje do przelewów na telefon

Jeżeli zależy nam na szybkim przelewie na telefon i nie chcemy lub nie możemy korzystać z BLIK-a, istnieją na to dodatkowe sposoby. Należy wówczas pobrać inne, zaufane aplikacje:

• Apple Pay Cash – mogą korzystać z niej wyłącznie użytkownicy iPhone’ów. Szybka i łatwa platforma do płatności mobilnych jest zintegrowana także z usługą iMessage. Należy podpiąć do niej kartę debetową.

• PayPal – większość z osób regularnie wykonujących zakupy w sieci posiada już konto PayPal. Wówczas pobranie dodatkowej aplikacji do przelewów na telefon stanowi jedynie formalność. Choć proces rejestracji w PayPal od zera jest nieco bardziej czasochłonny niż w przypadku innych aplikacji, warto wykonać taki wysiłek. Zasadnicza zaleta PayPala, to jest ogólnoświatowa dostępność, a także automatyczne przewalutowanie środków.

• Google Pay – bezpieczna aplikacja służy nie tylko przelewom na telefon. Korzystając z niej, możemy płacić również w wielu popularnych sklepach w Polsce. Coraz więcej osób traktuje ją jako alternatywę dla portfela.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.80 / 5.0 (20)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.