Jak działa ładowarka indukcyjna i czy warto ją mieć?

W sklepach coraz częściej można natknąć się na ładowarki indukcyjne. Są to bezprzewodowe urządzenia, które umożliwiają naładowanie telefonu bez konieczności podłączania go za pomocą kabla. By rozpoczął się proces gromadzenia energii wystarczy położyć telefon na ładowarce. Wyjaśniamy jak działa ładowarka indukcyjna i czy rzeczywiście warto ją mieć.

Ładowarka indukcyjna - zasada działania

ładowanie smartfona za pomocą ładowarki indukcyjnej

Bezprzewodowa ładowarka działa na zasadzie indukcji elektromagnetycznej. W ładowarce umieszczono zwinięty dookoła przewód stanowiący cewkę nadawczą. Gdy przez tak uformowany przewód płynie prąd przemienny, wokół cewki powstaje pole elektromagnetyczne. Jego siła zależy od ilości zwojów oraz od prądu, który przez nią płynie. Wewnątrz telefonu, znajduje się z kolei cewka odbiorcza. Zlokalizowana jest mniej więcej na środku długości smartfona. Wytworzone przez cewkę nadawczą pole elektromagnetyczne powoduje, że w cewce odbiorczej indukuje się prąd, powodujący ładowanie baterii telefonu.

Bezprzewodowy standard ładowania QI

ładowarki indukcyjne

W celu ujednolicenia sposobów bezprzewodowego ładowania dla smartfonów, postanowiono stworzyć jeden uniwersalny standard o nazwie QI. Dlatego też, w razie wątpliwości czy bezprzewodowa ładowarka będzie kompatybilna z danym telefonem, najlepiej poszukać na jej pudełku oznaczenia QI. Oznacza ono, że urządzenie jest uniwersalne i poradzi sobie z zasilaniem smartfona.

Ładowarki bezprzewodowe - czy warto?

ładowanie bezprzewodowe telefonu

Opcja bezprzewodowego ładowania telefonu daje bardzo wiele korzyści. Przede wszystkim ładowanie indukcyjne jest bardzo wygodne ze względu na brak plątających się kabelków w biurze czy domu. Ponadto umożliwia doładowywanie telefonu na przykład podczas spotkania w kawiarni czy w trakcie jazdy samochodem. Podczas ładowania bezprzewodowego nie niszczy się też wtyk, który często ulega awariom w smartfonach.

Ładowanie bezprzewodowe posiada jeden mankament, tzn. zajmuje więcej czasu od ładowania tradycyjnego. Czas ładowania metodą indukcji elektromagnetycznej trwa od 2,5 - 3 godzin, podczas gdy ładowarka przewodowa naładuje smartfon w maksymalnie 1,5 h.

Ładowarka indukcyjna to zdecydowanie gadżet godny polecenia. Uważa się, że to przyszłość branży akcesoriów gsm. Osoby, żyjące w pośpiechu, którym zależy na tym, żeby ich smartfon ładował się jak najszybciej, powinny pozostać jednak przy sieciowych ładowarkach do smartfonów. 

ładowarki indukcyjne sprawdźładowarki sieciowe sprawdź

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.30 / 5.0 (18)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.