Jak działają ładowarki do telefonu?

Większość z nas każdego dnia korzysta z ładowarki do swojego telefonu. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat akcesorium to w znacznym stopniu ewoluowało. Przede wszystkim producenci zaczęli ujednolicać ładowarki, które jeszcze nie tak dawno znacznie różniły się między sobą w zależności od konkretnego modelu smartfona. Powstały także nowe typy ładowarek, dzięki którym możemy ładować smartfony na nowe sposoby. Jak zatem aktualnie działa ładowarka do telefonu?

Z czego składa się ładowarka?

Konwencjonalna ładowarka do telefonu jest podłączana do gniazdka elektrycznego, którego napięcie w Polsce wynosi 230 V. Oprócz wtyczki kontaktowej ładowarka składa się również z przewodu USB, który podłączamy do smartfona. Wyróżnić możemy ładowarki jednoczęściowe, w których kabel ładujący jest na stałe przytwierdzony do zasilacza. Dziś jednak najpopularniejsze ładowarki do telefonu to takie, które składają się z osobnego adaptera i podłączanego do niego kabla USB. Takie rozwiązanie jest bardziej opłacalne, ponieważ w przypadku ewentualnego uszkodzenia przewodu wymieniamy jedynie sam kabel, nie musząc kupować całej nowej ładowarki.

Sposób działania ładowarki sieciowej

Ładowarki do telefonu działają na prostej zasadzie, konwertując prąd zmienny w prąd stały. Dostosowują takie napięcie elektryczne, które jest w stanie obsługiwać smartfon. Tak więc z napięcia wyjściowego, które dostarcza gniazdko elektryczne (230 V), wytwarzają napięcie wyjściowe, na przykład 5 lub 9 V. Wartości te nie będą jednak nigdy idealnie wykalibrowanie, stąd pojęcie prądu tętniącego, który jest na bieżąco filtrowany poprzez obwody cewki indukcyjnej oraz kondensatora. W obniżeniu napięcia prądu bierze udział także specjalny regulator znajdujący się w ładowarce.

Różne standardy złącz USB

1. Jak działają ładowarki do telefonu?

Złącza USB poszczególnych ładowarek mogą różnić się w zależności od producenta oraz generacji samego telefonu. W ostatnim czasie uległy jednak sporemu ujednoliceniu. Można zatem przyjąć, że stare smartfony z systemem operacyjnym Android korzystają ze złącza micro USB, a nowe ze złącza USB typu C, które jest obrotowo-symetryczne. Z kolei iPhone’y wykorzystują ładowarki ze złączem typu Lightning. Telefony Apple poprzednich generacji wykorzystywały szerokie złącze trzydziestopinowe.

Napięcie i natężenie prądu

Ładowarki do telefonu różnią się także pod kątem innych parametrów. Najważniejsze z nich, zaraz po złączu USB, to napięcie ładowania oraz natężenie prądu. Wiążą się one bezpośrednio z czasem ładowania naszego smartfona. Im wyższe napięcie ładowania oraz natężenie prądu, tym szybciej naładujemy smartfon, ponieważ większa będzie moc ładowania. Telefon musi być jednak do tego przystosowany technologicznie. W przeciwnym razie może ulec przegrzaniu, a następnie uszkodzeniu. Dlatego też zaczęto tworzyć telefony obsługujące różnego rodzaju technologie szybkiego ładowania, jak na przykład Quick Charge, SuperCharge czy też Power Delivery. W takich samych standardach tworzone są również ładowarki.

Dodatkowe udogodnienia

2. Jak działają ładowarki do telefonu?

Oprócz obsługi technologii szybkiego ładowania współczesne ładowarki do smartfonów oferują także inne, dodatkowe udogodnienia. Aktualnie na szeroką skalę produkowane są adaptery, które udostępniają kilka wejść USB, często o różnych standardach. Dzięki temu możemy w tym samym czasie ładować kilka smartfonów, korzystając z pojedynczego gniazdka elektrycznego czy też miejsca w listwie zasilającej. Możemy również nabyć ładowarki do telefonu z niestandardowo długim kablem USB, na przykład metrowym.

Ładowarka AUKEY PA-Y17 jest dobrym przykładem dla wyżej wymienionych funkcji. Po pierwsze, jest kompatybilna z technologią szybkiego ładowania Quick Charge 3.0. Po drugie, zawiera zarówno USB typu C, jak i klasyczne USB. Po trzecie, możemy podłączyć do niej przewody USB o pożądanej długości.

Ładowarki samochodowe – wygoda dla podróżujących

3. Jak działają ładowarki do telefonu?

Dla osób, które dużo czasu spędzają na podróżowaniu samochodem, korzystanie z ładowarki sieciowej może nie wystarczyć. W tym celu powstały ładowarki samochodowe, które wpinamy do gniazda zapalniczki w naszym aucie. Współczesne samochodowe ładowarki działają tak samo efektywnie, a niekiedy mogą ładować nawet szybciej. One także dostępne są w wariantach typu Quick Charge, które w znacznym stopniu przyspieszają ładowanie.

Wiele ładowarek samochodowych zawiera kilka wejść USB. Dodatkowo mogą posiadać również transmitery FM, czytniki kart micro-SD czy też pełnić rolę zestawu głośnomówiącego. Przykładem takiej ładowarki jest choćby model Baseus T-Typed FM z 2 x USB i TF, który posiadamy w ofercie naszego sklepu.

Ładowarki indukcyjne – zupełnie nowa metoda ładowania smartfonów

4. Jak działają ładowarki do telefonu?

Nowe smartfony coraz częściej obsługują standard ładowania indukcyjnego, w skrócie QI. Co kryje się za tym pojęciem? Po prostu bezprzewodowość. Ładowarki indukcyjne ładują telefon bez konieczności podpinania go za pomocą kabla USB. Smartfon wystarczy położyć na ładowarce. W jej obudowie znajduje się przewód pełniący rolę cewki nadawczej. Wytwarza ona pole elektromagnetyczne, które indukuje prąd w cewce odbiorczej zlokalizowanej wewnątrz smartfona.

Ponieważ technologia ładowania indukcyjnego jest stale rozwijana, póki co szybciej naładujemy telefon za pomocą większości ładowarek sieciowych. Trudno jednak zaprzeczyć wygodzie ładowania indukcyjnego. Możemy w tym celu przetestować choćby uniwersalną ładowarkę indukcyjną Baseus UFO z Fast Charge 9 V. Oferuje efektywność do 80%, z zasięgiem ładowania 6 mm. Na powierzchni ładowarki umieszczono diodę LED, która sygnalizuje, że nasz smartfon się ładuje.

ładowarki do telefonów sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.50 / 5.0 (10)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.