Jak nagrać ekran w telefonie [Samsung, Huawei, iPhone]?

Nagrywanie ekranu w telefonie to przydatna, często wykorzystywana funkcja. Najczęściej używamy jej do rozmaitych tutoriali i filmów instruktażowych, gdy chcemy pokazać innym osobom ciąg działań na swoim smartfonie. Aktualnie nagrywanie ekranu stanowi fabrycznie dostępną funkcję w większości nowych telefonów. Sposób aktywacji nagrywania różni się jednak zależnie od marki urządzenia.

Jak nagrać ekran w telefonie Samsung?

Nowe smartfony marki Samsung mają wbudowany rejestrator ekranu. Jest on dostępny w Samsungach z Androidem 10 lub nowszym. Aby rozpocząć nagrywanie ekranu:

1. Odblokuj wyświetlacz smartfona.

2. Przesuń palcem z góry wyświetlacza w dół, ściągając belkę ze skrótami do różnych funkcji.

3. Stuknij ikonkę kamery w ramce podpisaną jako „Rejestrator ekranu”.

4. Wybierz nagrywanie obrazu lub dźwięku i obrazu, a następnie zacznij nagrywać.

5. Rozpoczęcie rejestrowania obrazu ekranu w Twoim smartfonie zasygnalizuje odliczanie oraz dźwięk.

6. Podczas nagrywania na ekranie Samsunga wyświetli się małe okienko, które umożliwia wzbogacenie nagrania o dodatkowe elementy. Możesz przykładowo aktywować podgląd przedniej kamery telefonu, odręcznie zaznaczać elementy na nagraniu obrysem o wybranym kolorze, a także korzystać ze strzałek „wstecz” i „do przodu”.

7. Aby wyłączyć nagrywanie, stuknij kwadrat w kółku wyświetlany w tym samym okienku co funkcje nagrywania. Możesz także ponownie ściągnąć belkę ze skrótami i stuknąć opcję „Dotknij tutaj, aby zatrzymać nagrywanie”.

8. Nagrany film znajdziesz w galerii swojego telefonu, w albumie o nazwie „Nagrania ekranu”.

Na tym nie koniec – Samsung udostępnia swoim użytkownikom jeszcze więcej opcji dotyczących nagrywania ekranu. W ustawieniach smartfona możesz zmienić poszczególne parametry rejestrowania obrazu:

1. Stuknij ikonkę z ustawieniami telefonu.

2. Wybierz „Zaawansowane funkcje”.

3. Stuknij kategorię „Zrzuty ekranu i rejestrator ekranu”.

4. Następnie wybierz „Ustawienia rejestratora ekranu”.

5. Możesz wybrać domyślne rejestrowanie dźwięku: same dźwięki multimediów lub dźwięki multimediów i mikrofon. Do Twojego wyboru pozostaje również jakość wideo: 1080, 720 lub 480p.

6. Na samym końcu możesz ustawić rozmiar okna z podglądem widoku z przedniej kamery podczas nagrywania ekranu.

Jak nagrać ekran w telefonie Huawei?

Podobnie jak w smartonach Samsung, także w nowszych modelach telefonów Huawei nagrywanie ekranu stanowi fabrycznie dostępną funkcję. Jest ono możliwe po ściągnięciu górnej belki ze skrótami ekranu na wyświetlaczu telefonu:

1. Odblokuj ekran swojego Huawei.

2. Przesuń palcem od górnej krawędzi wyświetlacza w dół, rozwijając menu ze skrótami.

3. Stuknij ikonkę z kamerą podpisaną jako „Nagrywanie ekranu”.

4. Nagrywanie rozpocznie się automatycznie. Na wyświetlaczu pojawi się małe okienko z migającym, czerwonym kwadracikiem i odliczaniem czasu trwania nagrania.

5. Możesz stuknąć ikonkę mikrofonu, aby go aktywować lub dezaktywować.

6. Stukając w czerwony kwadracik, przerwiesz nagranie. Automatycznie przerwie się ono także, gdy ekran ulegnie zablokowaniu, na przykład wskutek bezczynności użytkownika. Wideo z Twoim ekranem zapisze się w galerii Huawei.

7. W ustawieniach smartfona Huawei możesz włączyć lub wyłączyć funkcję „Nagraj ekran za pomocą stukania 2 razy knykciami w wyświetlacz”. Dzięki niej możesz szybko oraz intuicyjnie włączać i wyłączać rejestrowanie ekranu.

Nagrywanie ekranu w telefonach ze starszym Androidem

Starsze modele telefonów Samsung oraz Huawei nie mają fabrycznie wbudowanej funkcji nagrywania ekranu. W przypadku smartfonów Huawei nie masz również dostępu do funkcji rysowania podczas nagrywania. Z tego względu w wymienionych przypadkach warto pobrać stosowną aplikację ze Sklepu Play, na przykład Screen Recorder, Nagrywanie ekranu Vidma czy Rejestrator ekranu Mobizen.

1. Przejdź do Sklepu Play, a następnie wybierz aplikację nagrywającą ekran i zainicjuj jej pobieranie. Po instalacji uruchom aplikację.

2. Uruchom aplikację i udziel jej niezbędnych uprawnień, między innymi do wyświetlania nad innymi aplikacjami, dostępu do aparatu i mikrofonu w telefonie. Aplikacja poprosi Cię o to automatycznie, wyświetlając stosowne okna.

3. Po udzieleniu aplikacji wszystkich potrzebnych uprawnień stuknij przycisk nagrywania – na ogół to okrągła ikonka z kamerą. Rozpocznie się odliczanie, po którym aplikacja zacznie nagrywać ekran. Większość tego rodzaju aplikacji wyświetla licznik z czasem nagrania.

4. Umożliwiają one włączanie i wyłączanie nie tylko mikrofonu, ale również przedniej kamerki. Udostępniają także pędzelek do zaznaczania.

5. Po przerwaniu nagrania wideo zapisze się w galerii Twojego smartfona.

Jak nagrać ekran w iPhone?

1. Jak nagrać ekran w telefonie [Samsung, Huawei, iPhone]?

Nagrywanie ekranu w iPhone jest dostępne w przypadku systemu operacyjnego iOS 14 lub nowszego. W przypadku iPhone’a możesz nagrywać sam obraz lub obraz razem z dźwiękiem:

1. Otwórz ustawienia iPhone’a.

2. Wybierz sekcję „Centrum sterowania”.

3. Stuknij plus obok etykiety „Nagranie z ekranu”.

4. Otwórz „Centrum sterowania”.

5. Stuknij ikonkę białego kółka obręczy, które symbolizuje spust migawki.

6. Rozpocznie się 3-sekundowe odliczanie, po którym iPhone zacznie nagrywać ekran.

7. Aby zatrzymać nagrywanie, otwórz centrum sterowania i stuknij ikonkę z czerwonym kółkiem w obręczy. Możesz również stuknąć czerwony pasek u góry ekranu wyświetlany w trakcie nagrywania, a następnie wybrać opcję „Zatrzymaj”.

8. Nagranie znajdziesz w aplikacji „Zdjęcia”.

Ponieważ funkcja nagrywania ekranu w iPhonie jest prosta i nie uwzględnia dodatkowych narzędzi takich jak obrys ekranu czy dostęp do przedniej kamerki, możesz pobrać osobną aplikację do nagrywania ze sklepu App Store. To przykładowo DU Recorder lub Nagrywanie Ekranu Cleaner LLC.

etui na telefon button

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.70 / 5.0 (13)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.