Jak naładować telefon przez Wi-Fi?

Wielu użytkowników smartfonów mogło spotkać się z informacją na temat tego, że istnieje możliwość ładowania telefonu poprzez Wi-Fi. Mają mu służyć specjalnie zaprojektowane routery, których działanie opisano już w 2015 roku. Czy jednak aktualnie możemy z nich korzystać? 

Jak ma działać ładowanie telefonu przez Wi-Fi?

1. Jak naładować telefon przez Wi-Fi?

Koncepcja bezprzewodowego ładowania telefonu poprzez Wi-Fi wydaje się być bardzo kusząca. W końcu oznacza ona koniec korzystania z ograniczających nas przewodów oraz podkładek ładujących. Chociaż na dany moment nie mamy jeszcze takiej możliwości, wszystko wskazuje jednak na to, że w przyszłości będzie dostępna usługa tzw. „Wi-Charge” czy też „PoWiFi”. Za dostarczanie energii do akumulatora znajdującego się w smartfonie ma być odpowiedzialny router.

W Stanach Zjednoczonych zarejestrowano patent na router o funkcji bezprzewodowego zasilania iPhone’ów. Póki co patent został zgłoszony przez firmę Apple. Można łatwo się domyślić, że w przyszłości pojawią się także alternatywne urządzenia dla smartfonów pracujących w systemie operacyjnym Android.

Wystarczy jedynie, że telefon znajdzie się w zasięgu routera, czyli po prostu sieci Wi-Fi, a będzie mógł zacząć się ładować. Co ważne, ładowanie nie będzie blokowało łączności z siecią bezprzewodową. Dlatego w tym samym czasie będziemy mogli surfować po sieci i odnawiać energię w naszym telefonie. Sygnał radiowy nadawany przez router ma być przekształcany w energię elektryczną. W tym celu wykorzystywany będzie zarówno odpowiedni nadajnik w routrze, jak i odbiornik w smartfonie. Dlatego możemy łatwo się domyślić, że z opcji skorzystają urządzenia nowej generacji i ładowanie poprzez Wi-Fi nie będzie możliwe w przypadku posiadania starszego modelu smartfona.

Warto wiedzieć, że już teraz Wi-Fi, z którego korzystamy, transmituje małe ilości energii. Zwykle jest to około 1 W potrzebne do transportu danych. Obecnie naukowcy pracują nad rozwinięciem tej możliwości do ładowania urządzeń znajdujących się w zasięgu sieci. Prawdopodobnie prędkość ładowania nie dorówna konwencjonalnym ładowarkom sieciowym, jednak nie ma to większego znaczenia. Zwykle przecież przebywamy w zasięgu Wi-Fi przez długi czas w ciągu dnia, dlatego smartfon będzie mógł ładować się „w tle”. Im bliżej nadajnika umieścimy telefon, tym szybciej odnowiona zostanie w nim energia.

Chociaż na dany moment technologia ładowania telefonu poprzez Wi-Fi nie jest dostępna, wszystko wskazuje na to, że stanowi ona przyszłość dla naszych smartfonów. Wkrótce będziemy zatem mogli raz na zawsze pożegnać się z ograniczającymi kablami ładującymi.  

Jakie są współczesne alternatywy ładowania bezprzewodowego?

2. Jak naładować telefon przez Wi-Fi?

Aktualnie na rynku coraz większą popularność zyskują tzw. ładowarki indukcyjne. Choć same wymagają podłączenia do prądu, nasz smartfon nie wymaga jednak stosowania dodatkowego kabla ładującego. Umieszczamy telefon na specjalnej podkładce ładującej, która zasila jego baterię w sposób bezprzewodowy. Aby korzystać z tej metody odnawiania energii, należy posiadać telefon obsługujący ładowanie indukcyjne. Czołowi producenci elektroniki dbają o to, by w funkcję tę były wyposażone wszystkie z ich nowych flagowców. Ładowanie bezprzewodowe wspierają m.in. modele Huawei P30 Pro, Samsung Galaxy S9+, iPhone XR, Sony Xperia XZ3 czy Xiaomi Mi 9.

ładowarki do telefonów sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.70 / 5.0 (13)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.