Jak namierzyć skradziony telefon?

Kradzież telefonu to bardzo przykra sprawa dla jego właściciela. Smartfony służą nie tylko do dzwonienia czy wysyłania wiadomości, ale również do przechowywania mnóstwa ważnych i prywatnych danych. W przypadku kradzieży urządzenia powinniśmy więc jak najszybciej zabezpieczyć telefon. Przedstawiamy sposoby namierzania i blokowania smartfonów.

Aplikacja Menedżer Urządzeń Android

lokalizacja GPS

Menedżer urządzeń Android to narzędzie od Google, które umożliwia zlokalizowanie lub zablokowanie smartfona z tym systemem operacyjnym. By móc z niego korzystać, należy najpierw pobrać i zainstalować aplikację z Google Play. Następnie w ustawieniach Androida przejść do sekcji Lokalizacja i uruchomić GPS. Bez tego aplikacja nie namierzy urządzenia.

Namierzanie smartfona z Androidem z poziomu aplikacji

Jeśli nasz smartfon został skradziony, trzeba jak najszybciej uruchomić aplikację menedżer urządzeń Android na innym urządzeniu z tym systemem. Następnie zalogować się do usługi za pomocą naszego konta Google oraz hasła. Aplikacja wyświetli wtedy wszystkie posiadane przez nas urządzenia z systemem Android.

Wystarczy wybrać to, które chcemy odnaleźć, a narzędzie wskaże jego przybliżoną lokalizację. Oczywiście menedżer namierzy telefon tylko w przypadku, gdy będzie smartfon miał włączony GPS i gdy będzie podłączony do sieci (za pomocą Wi-fi lub transmisji danych).

Namierzanie smartfona z Androidem z poziomu przeglądarki

radar

Gdy nie posiadamy drugiego urządzenia z Androidem, do namierzenia telefonu możemy użyć przeglądarki internetowej. Wystarczy wejść na stronę internetową Menedżer urządzeń Android i zalogować się za pomocą konta Google. Po zalogowaniu strona wyświetli mapę z lokalizacją urządzenia z Androidem.

Blokowanie telefonu z Androidem

Jeżeli za pomocą geolokalizacji nie udało nam się odnaleźć smartfona, powinniśmy go zablokować. Można to zrobić z zarówno z poziomu innego urządzenia, jak i przeglądarki internetowej. Wystarczy wybrać funkcję zablokuj i wybrać nowe hasło do telefonu.

Możemy również ustawić wiadomość np. z numerem telefonu, która wyświetli się na zablokowanym ekranie utraconego urządzenia. Jeśli smartfon nie został skradziony, a jedynie zgubiony i znajdzie się w rękach uczciwego znalazcy, będzie mógł on do nas zadzwonić z poziomu zablokowanego urządzenia.

Kasowanie danych ze smartfona z Androidem

Kiedy wiadomo już, że nie ma większych szans na odzyskanie smartfona, należy przede wszystkim chronić prywatne dane zapisane w urządzeniu. W tym celu za pomocą menedżera należy wykasować telefon z Androidem i przywrócić go do ustawień fabrycznych.

Wystarczy kliknąć wymaż i zaakceptować konsekwencje tego kroku. Niestety bezpowrotnie utracimy aplikacje, pliki, dokumenty, zdjęcia i muzykę znajdujące się na urządzeniu. Jedynie dane przypisane do konta Google będzie można później odzyskać. W przypadku danych zapisanych na karcie microSD funkcja wymazywania telefonu może nie zadziałać.

Alternatywy

Oprócz narzędzia od Google, na rynku dostępne są również inne aplikacje umożliwiające namierzanie i blokowanie telefonów. Na przykład programy antywirusowe z rozbudowanymi pakietami: Lookout, Avira Antivirus Security, Norton Security & Antivirus, Avast Mobile Security & Antivirus czy Kaspersky Internet Security.

Dobre praktyki po utracie telefonu

Po utracie telefonu posłużenie się którąś z wyżej wymienionych aplikacji jest bardzo istotne. Nie ma jednak jednak programów bezawaryjnych i doskonałych, dlatego dla bezpieczeństwa rekomendujemy przeprowadzenie kilku podstawowych kroków. Po kradzieży lub zgubieniu telefonu należy:

1. zmienić hasło do konta Google, serwisów społecznościowych i skrzynek poczty elektronicznej,

2. zablokować kartę płatniczą,

3. zgłosić kradzież urządzenia policji.

etui ringke, jednokolorowe i z nadrukiem

Nasze smartfony codziennie narażone są na liczne zagrożenia. W codziennym pośpiechu nietrudno zapomnieć o urządzeniu i zostawić je w pociągu czy tramwaju. Nawet, jeśli współczesne narzędzia pozwalają na namierzenie zgubionego czy skradzionego smartfona, trzeba wziąć pod uwagę ewentualne zniszczenia mechaniczne urządzenia. Aby uchronić telefon przed ewentualnymi uszkodzeniami warto zaopatrzyć je w ochronne etui oraz szkło lub folię na ekran.

etui na telefon sprawdźszkła i folie ochronne sprawdź

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.20 / 5.0 (28)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.