Jak naprawić ładowarkę do telefonu?

Chcesz być eko lub po prostu zaoszczędzić pieniądze? Nie spiesz się z zakupem nowej ładowarki. Jeżeli dotychczas używana ładowarka przestała działać, najpierw upewnij się, czy nie da się jej naprawić. Takie akcesorium może posłużyć Ci jeszcze przez długi czas. Jakie są zatem najprostsze sposoby na to, by naprawić ładowarkę do telefonu?

Dlaczego ładowarka do telefonu nie działa?

1. Jak naprawić ładowarkę do telefonu?

Zanim obwinimy za trudności w ładowaniu telefonu naszą ładowarkę, w pierwszej kolejności sprawdźmy czystość gniazda ładowania w smartfonie. Z czasem może gromadzić się tam kurz oraz brud, który utrudnia prawidłowe wejście wtyczki. W niektórych przypadkach wyczyszczenie gniazda ładowania, na przykład suchym patyczkiem kosmetycznym, wykałaczką lub pęsetą, rozwiąże nasz problem (zob. także: jak wyczyścić telefon z brudu?)

Najczęstsza przyczyna niedziałania ładowarki do telefonu to uszkodzenie przewodu ładującego. Pod wpływem nadmiernego wyginania, szarpania, zgniecenia lub pogryzienia przez zwierzę może dojść do postrzępienia lub połamania drucików znajdujących się pod warstwą izolacyjną. Jeżeli widzimy, że z przewodu zeszła izolacja i wystają druciki, to bezpośrednia przyczyna, z powodu której ładowarka nie działa.

Gdy gołym okiem nie widzimy miejsca uszkodzenia naszej ładowarki, możemy wykonać testowe ładowanie telefonu, podczas którego poruszamy kablem na obu końcach. Jeżeli momentami ładowarka będzie ładować, prawdopodobnie udało nam się odkryć miejsce uszkodzenia przewodu.

Inna, rzadsza przyczyna popsucia ładowarki to wygięcie ząbków wewnątrz złącza, które wprowadzamy do gniazda ładującego w smartfonie. Do takiej sytuacji może dojść w przypadku, gdy na siłę staramy się wpiąć złącze do niepasującego gniazda ładowania. Jeżeli ząbki nie zostały całkowicie połamane, jest jeszcze szansa na ich wyprostowanie.

Sposoby na naprawę ładowarki do telefonu

2. Jak naprawić ładowarkę do telefonu?

Pamiętajmy, że wszelkie prace naprawcze w obrębie naszej ładowarki możemy wykonywać wyłącznie, gdy akcesorium nie jest podłączone do prądu. W przypadku gdy za niedziałanie ładowarki odpowiada uszkodzenie przewodu ładującego, należy postępować według poniższej instrukcji:

1. Odszukujemy miejsce, w którym druciki zostały uszkodzone. Prawdopodobnie będą znajdować się w nim mocno postrzępione lub całkowicie przerwane druciki.

2. Zrywamy dokładnie warstwę izolującą w obrębie uszkodzenia, zostawiając około dwucentymetrowy margines wokół niego.

3. Precyzyjnie wycinamy ten fragment ładowarki, który uległ uszkodzeniu. Nasze cięcie musi być pewne i równe.

4. Dokładnie skręcamy ze sobą druciki z obu stron cięcia, by połączyć nieuszkodzone przewody. W zależności od modelu telefonu mogą one różnić się między sobą kolorami – wówczas należy skręcać ze sobą dokładnie te same kolory. Do skręcania przewodów możemy użyć także specjalnego akcesorium, tzw. złączki.

5. Dokładnie skręcone przewody, które już się nie strzępią, owijamy taśmą izolacyjną. Należy jak najdokładniej zabezpieczyć miejsce nacięcia, tak by żaden drucik nie pozostawał widoczny.

3. Jak naprawić ładowarkę do telefonu?

Jeżeli przyczyną wadliwego działania naszej ładowarki do telefonu są powyginane ząbki w złączu ładowania, proces naprawy jest o wiele krótszy. Musimy wyposażyć się w lupę lub inne szkło powiększające, a także małą pęsetę ze zwężanymi szczypcami. Chociaż prostowanie ząbków w złączu może wydawać się nieskomplikowanym zadaniem, wymaga ono delikatności i precyzji. Jeśli użyjemy zbyt dużo siły, możemy połamać ząbki, a wtedy ładowarka stanie się bezużyteczna.

ładowarki do telefonów sprawdz

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Wybierz jedną z powyższych ocen.