Jak odblokować telefon przez konto Google?

Chociaż wydaje się to mało prawdopodobne, wielu użytkowników smartfonów z systemem operacyjnym Android często zapomina haseł odblokowujących wyświetlacz. Właśnie dla nich udostępniono cenne narzędzie, czyli Android Device Menager. Dzięki niemu jeszcze do niedawna możliwe było odblokowanie smartfona przez konto Google.

Jak korzystać z Android Device Menager?

Aktualnie niemal każdy korzysta z blokady ekranu w swoim telefonie. Może być to kod liczbowy lub w formie wzoru. Coraz więcej osób decyduje się na odblokowywanie telefonu za pomocą czytnika linii papilarnych czy nawet rejestratorem twarzy. Zabezpieczamy w ten sposób dane znajdujące się w naszym telefonie przed osobami niepożądanymi. Dzięki temu, nawet jeśli zgubimy telefon lub ktoś nam go ukradnie, nie musimy obawiać się tego, że nasze prywatne zdjęcia, wiadomości czy hasła do poufnych aplikacji dostaną się w niepowołane ręce.

Niekiedy może jednak zdarzyć się tak, że sami zapomnimy naszego hasła. Najczęściej ma to miejsce świeżo po zmianie hasła na nowe. Problemy z logowaniem mogą pojawić się także wtedy, gdy uszkodzeniu ulegnie czytnik linii papilarnych. W takiej sytuacji pozostajemy bez możliwości odblokowania naszego smartfona. Właśnie dlatego warto skorzystać z aplikacji Android Device Menager do bezpiecznego odblokowania telefonu przez konto Google.

1. Jak odblokować telefon przez konto Google?

Aby skorzystać z Android Device Menagera, należy zalogować się na to samo konto Google, z którego używamy na naszym smartfonie. Aktywacja Android Device Menagera stanowi dość proste zadanie. Wystarczy pobrać aplikację ze sklepu Google Play i zsynchronizować ją z używanym adresem mailowym. Po włączeniu aplikacja wyświetli wszystkie urządzenia, które zostały zsynchronizowane z naszym kontem Google. Jeśli posiadają one aktualnie włączoną lokalizację, możemy sprawdzić, w jakim punkcie na mapie świata się znajdują. Dokładność jest bardzo wysoka, wskazując konkretny adres.

W zestawie funkcji oferowanych przez Android Device Menager udostępniano niegdyś odblokowywanie telefonu z Androidem przez konto Google. Dotyczyło to każdej marki smartfona (Samsung, Huawei, LG, Xiaomi czy Sony) – ważne aby pracował on w systemie operacyjnym Android. Aktualnie funkcja ta nie jest dostępna, ale być może producent zdecyduje się kiedyś na jej przywrócenie.

Jak odblokować telefon za pomocą Android Device Menagera?

Aby wykorzystać Android Device Menager do odblokowania telefonu przez konto Google, aplikacja Android Device Menager musi być aktywna na telefonie, podobnie jak GPS smartfona. Po drugie, inne urządzenie, na którym korzystamy z Android Device Menagera, musi mieć dostęp do internetu, na przykład poprzez Wi-Fi. Należy również pamiętać, że Android Device Menager nie jest kompatybilny ze starszymi wersjami Androida. Skonfigurowano go z wersją 4.4 i wszystkimi nowszymi.

Jeżeli wszystkie wymienione wyżej warunki zostały spełnione, możemy wykonać próbę odblokowania naszego smartfona przez konto Google według poniższych kroków:

1. Wpisujemy w przeglądarce internetowej adres: google.com/android/devicemanager

2. Logujemy się, używając tych samych danych do konta Google, z którymi zsynchronizowany jest nasz smartfon.

3. Z listy urządzeń elektronicznych wybieramy nasz smartfon, a następnie korzystamy z opcji „Zablokuj”.

4. Wprowadzamy tymczasowe hasło i ponownie potwierdzamy „Zablokuj”.

5. Nowa forma odblokowania telefonu powinna zostać dodana przy próbie odblokowania smartfona. Możemy wówczas użyć tymczasowego hasła do odblokowania urządzenia.

Niestety, funkcja ustawienia hasła tymczasowego jest póki co niedostępna w Android Device Menagerze. Zastąpiono ją opcją „Zabezpiecz urządzenie”. W ten sposób możemy dodać do ekranu smartfona wiadomość odzyskiwania wraz z zaufanym numerem kontaktowym. Opcja ta zdecydowanie przydaje się w sytuacji, gdy zgubimy telefon. Jeżeli smartfon trafi w ręce uczciwego znalazcy, będzie mógł w łatwy sposób zwrócić nam zgubę.

Co jeszcze możemy zrobić, aby odblokować telefon z Androidem?

Aktualnie funkcja odblokowywania smartfona przez konto Google nie jest dostępna, zalecane są jednak inne rozwiązania. Pierwsza opcja podawana przez Google to skasowanie danych z telefonu za pomocą innego urządzenia, a następnie konfiguracja urządzenia od nowa. To działanie również możemy wykonać poprzez Anrdroid Device Menager, korzystając z funkcji wymaż urządzenie. Druga opcja dotyczy zresetowania smartfona za pomocą jego przycisków funkcyjnych, czyli przycisku zasilania i przycisku głośności. Niestety w obu przypadkach musimy liczyć się z utratą naszych danych, jeśli wcześniej nie wykonaliśmy kopii zapasowej.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.80 / 5.0 (10)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.