Jak odnaleźć zgubiony telefon?

Każdemu może zdarzyć się zgubić telefon. W dzisiejszym wpisie podpowiadamy, jak zwiększyć szanse na odnalezienie smartfona i gdzie zgłosić jego zaginięcie.

Co robić w przypadku zgubienia telefonu?

rozmawianie przez telefon

Jeśli nie możesz znaleźć swojego telefonu, postaraj się zachować spokój i zastosuj się kolejno do poniższych wskazówek:

1. Pożycz od kogoś telefon i spróbuj zadzwonić na swój numer. Jeśli okaże się, że Twój smartfon nadal jest włączony, wyślij na niego SMS z prośbą o kontakt. Możliwe, że dzięki temu potencjalny znalazca się do Ciebie odezwie.

2. Przejrzyj wszystkie zakamarki torebki, sprawdź kieszenie, brzegi kanapy i foteli, a także siedzenia pod samochodem. Większość telefonów komórkowych odnajduje się tuż po chwili.

telefon w torebce

3. Spróbuj sięgnąć myślami wstecz i dobrze się zastanów, gdzie ostatnio używałeś/aś swojego telefonu. Przedzwoń na numery ostatnio odwiedzanych miejsc, by zapytać o zgubę. Być może osoby tam pracujące będą mieć dla Ciebie dobrą wiadomość. 

4. Jeśli przed zgubieniem telefonu pobrałeś/aś program "Google znajdź moje urządzenie" lub inną aplikację do namierzania telefonu, sprawa będzie prosta. Wystarczy, że zalogujesz się do programu z innego telefonu, a aplikacja wskaże Ci przybliżoną lokalizację Twojego smartfona. 

lokalizacja zgubionego telefonu

5. Zablokuj kartę SIM u swojego operatora, żeby nieuczciwy znalazca nie mógł korzystać z twojego telefonu na Twój koszt. Pamiętaj, żeby poprosić od razu o wydanie duplikatu karty, by nie stracić swojego numeru telefonu.

karta sim

6. Pozmieniaj hasła do wszystkich programów, które zainstalowałeś na swoim telefonie. Pamiętaj przede wszystkim o aplikacji bankowej (poinformuj także o zdarzeniu swój bank), portalach społecznościowych, komunikatorach i poczcie e-mail.

zmiana haseł

7. Umieść informację o zgubieniu telefonu na swojej tablicy oraz na lokalnych grupach na Facebooku. Im więcej osób dowie się o zdarzeniu, tym większa szansa na to, że telefon się znajdzie.

8. Przejrzyj serwisy ogłoszeniowe i aukcje internetowe. Odwiedź pobliskie lombardy i komisy. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że osoba która znalazła Twój telefon będzie próbowała go sprzedać.

portale aukcyjne

9. Zgłoś zaginięcie telefonu na policję. Do zgłoszenia będzie Ci potrzebny numer IMEI (zob. także: Jak sprawdzić IMEI?). Policyjne statystyki dotyczące kradzieży smartfonów być może nie napawają optymizmem, ale jednak dzięki działaniom funkcjonariuszy odnajduje się średnio co czwarty skradziony lub zgubiony telefon.   

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi, udało Ci się (lub wkrótce uda) odnaleźć Twój telefon. Jeśli często zdarza Ci się gubić smartfona, pamiętaj o profilaktyce - wskazówki jak zabezpieczyć swoje urządzenie znajdziesz w artykule: Jak zabezpieczyć telefon przed kradzieżą?

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.40 / 5.0 (12)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.