Jak odzyskać kontakty z telefonu?

Na pewno każdy posiadacz telefonu spotkał się już z koniecznością przywrócenia kontaktów na swoim smartfonie. Wystarczy zmiana telefonu na nowy, przywrócenie na urządzeniu ustawień fabrycznych lub też przypadkowe usunięcie kontaktów. Na szczęście istnieje wiele sposób na to, jak odzyskać kontakty z telefonu. Kluczowe jest jednak to, żeby wcześniej zrobić kopie zapasowe, najlepiej w różnych miejscach.

Jak odzyskać kontakty w telefonie?

1. Jak odzyskać kontakty z telefonu?

Odzyskiwanie kontaktów w telefonie różni się w zależności od przyczyny ich utraty, a także sposobów wcześniejszego wykonania kopii zapasowej tych danych. Jeżeli utrata kontaktów dotyczy jednego lub kilku omyłkowo usuniętych numerów, możesz skorzystać z przywracania danych na ekranie, które jest dostępne na przykład w smartfonach marki Huawei.

1. Otwórz aplikację „Kontakty” w telefonie.

2. Stuknij ustawienia kontaktów (zwykle ikonka w prawym górnym rogu).

3. Wybierz opcję „Organizuj kontakty”, a następnie „Ostatnio usunięte”.

4. Wyświetlą się kontakty, które zostały przez Ciebie usunięte w ciągu ostatnich 30 dni. Jeżeli lista jest pusta, czas upłynął i dane zostały trwale usunięte z pamięci telefonu.

5. Przytrzymaj wybrany kontakt, który chcesz przywrócić.

6. Wybierz opcję „Ponów”.

W sytuacji, gdy Twój telefon nie posiada opcji przywracania usuniętych kontaktów, pomóc mogą Ci aplikacje o takich właściwościach, na przykład Deleted Contact Restore lub Odzyskiwanie Danych Android.

Jeżeli chcesz przenieść na nowy telefon kontakty ze starego urządzenia, możesz posłużyć się funkcją importowania poprzez Wi-Fi albo Bluetooth. Wówczas oba smartfony muszą być połączone z tą samą siecią bezprzewodową lub mieć aktywną łączność Bluetooth:

1. Otwórz aplikację „Kontakty” w smartfonie.

2. Przejdź do ustawień aplikacji.

3. Wybierz opcję „Importowanie/eksportowanie”.

4. Do wyboru masz różne formy importu i eksportu. Wybierz „Importuj poprzez Wi-Fi" lub „Importuj poprzez Bluetooth”.

Najprostszy sposób odzyskania kontaktów z telefonu, to przywrócenie kontaktów zapisanych na karcie SIM. Warto jednak mieć na uwadze, że karta SIM to nośnik fizyczny, który również może ulec uszkodzeniu. Warto zatem robić na niej kopię zapasową kontaktów, ale nie powinno być to jedyne miejsce, gdzie taka kopia się znajduje. Jeżeli chcesz odzyskać kontakty z karty SIM:

1. Otwórz ustawienia aplikacji „Kontakty”.

2. Stuknij opcję „Importowanie/eksportowanie”.

3. Wybierz „Importuj z SIM”.

4. Wyświetli Ci się lista kontaktów, które możesz zaznaczyć i importować do pamięci telefonu.

Jedną z form wirtualnej kopii kontaktów jest ich synchronizacja z kontem Gmail. Dzięki temu możesz mieć pewność, że Twoje kontakty nie zostaną utracone, nawet jeśli telefon ulegnie fizycznemu zniszczeniu. Żeby zaimportować do telefonu kontakty z Gmaila:

1. Zaloguj do poczty Gmail.

2. W lewym górnym rogu ekranu stuknij ikonkę w formie trzech poziomych kresek.

3. Z menu bocznego wybierz „Kontakty”.

4. Wyświetli Ci się lista kontaktów zapisanych w Gmailu.

5. Wybierz opcję „Wybierz wszystkie”.

6. Stuknij w trzy pionowe kropki w prawym górnym rogu ekranu i wybierz „Przenieś na inne konto”.

7. Gmail zapyta, czy ma przenieść wybrane kontakty na Twoje urządzenie. Zatwierdź „Ok”.

Jak odzyskać kontakty z telefonu po przywróceniu ustawień fabrycznych?

Przywrócenie ustawień fabrycznych w telefonie wiąże się z trwałym usunięciem wszelkich danych nadpisanych w jego pamięci wewnętrznej (nie dotyczy to karty SIM). Wówczas z urządzenia zostają usunięte na przykład kontakty, które trzeba będzie odzyskać. Możesz przywrócić je z kopii zapasowej, jeśli została taka wcześniej utworzona. Wówczas odzyskasz także inne, cenne informacje, na przykład wiadomości SMS, spis połączeń czy dane z aplikacji.

1. Otwórz ustawienia telefonu.

2. Wybierz kategorię „System i aktualizacje”.

3. Stuknij „Tworzenie i przywracanie kopii zapasowej”.

4. Zaznacz opcję „Automatyczne przywracanie”.

5. Telefon przywróci ustawienia i dane z aplikacji zapisane w chmurze.

Jak odzyskać kontakty z uszkodzonego telefonu?

2. Jak odzyskać kontakty z telefonu?

Najgorsza ewentualność w konieczności odzyskania kontaktów z telefonu to trwałe uszkodzenie urządzenia, na przykład zbicie jego szybki ekranowej. Zmusza nas do zakupu nowego urządzenia, jednak jak odzyskać kontakty z uszkodzonego telefonu?

1. Jeżeli masz zapisane kontakty na karcie SIM lub karcie micro SD i nie uległy one uszkodzeniu, wystarczy przełożyć je do nowego smartfona.

2. Alternatywę stanowi także transfer kontaktów z telefonu poprzez kabel USB na komputer. Ta opcja jest jednak możliwa jedynie w smartfonach, które nie wymagają potwierdzenia połączenia z komputerem na ekranie telefonu.

3. Jeżeli natomiast wyświetlacz smartfona działa tylko nie reaguje na dotyk, można podłączyć do urządzenia kabel OTG razem z myszą komputerową i poprzez nią zrobić kopię zapasową kontaktów, na przykład w chmurze.

W sytuacji, gdy żadna z powyższych metod nie znajduje zastosowania, aby odzyskać kontakty z uszkodzonego telefonu, najlepiej udać się do zaufanego serwisu GSM. Specjalista posługujący się odpowiednim oprogramowaniem powinien zdołać odzyskać kontakty.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.40 / 5.0 (8)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.