Jak odzyskać Sklep Play?

Jeśli z pulpitu twojego telefonu zniknęła ikonka Sklepu Play, są dwie możliwości: usunąłeś program lub go wyłączyłeś. Najczęściej mamy do czynienia z tym drugim przypadkiem - czyli wyłączeniem sklepu Play. Dziś podpowiadamy, co zrobić w obu przypadkach, by odzyskać utraconą aplikację. 

Jak odzyskać wyłączony Sklep Play?

Jeśli na pulpicie swojego telefonu nie widzisz ikony Sklepu Play, najbardziej prawdopodobne jest to, że program został przez Ciebie przypadkowo wyłączony. Trwałe usunięcie Play Store możliwe jest tylko na zrootowanych telefonach, czyli takich, na których przeprowadzono skomplikowany proces uzyskiwania dostępu do konta administratora (zob. jak zrootować telefon?). W przypadku gdy aplikacja została jedynie przez Ciebie wyłączona, nie ma konieczności ponownego pobierania i instalowania sklepu Play na telefonie. Wystarczy wykonać poniższe kroki:

Otwórz Ustawienia telefonu i przejdź do zakładki “Aplikacje i powiadomienia” / “Aplikacje”*. Z listy programów wybierz Sklep Google Play. Jeśli widzisz opcję “Włącz” kliknij ją, ponieważ to oznacza, że program jest teraz wyłączony. 

Sklep Play Android - jak odzyskać

Jeśli jednak program był cały czas włączony, upewnij się czy po prostu nie przeniosłeś ikony Sklepu Play do jednego z folderów na pulpicie.

Z kolei jeżeli na liście programów w ogóle nie znalazłeś Google Play, a Twój telefon ma dostęp do Roota, skorzystaj ze wskazówek poniżej.

Jak odzyskać usunięty Sklep Play? Jak pobrać i zainstalować sklep Play ponownie?

usunięty sklep play - jak odzysakć

Jeśli Sklep Google Play został trwale usunięty z Twojego telefonu, aby ponownie go pobrać i zainstalować otwórz stronę APKmirror, kliknij "lupkę" w prawym górnym rogu ekranu i wpisz w wyszukiwarkę frazę "Google Play Store". Zjedź do wyników wyszukiwania i ściągnij plik APK z najnowszą wersją Sklepu Google Play (spójrz na daty). Następnie uruchom go, by zainstalować program. 

Jak przywrócić Sklep Google Play, jeśli nic nie pomaga?

Jeśli pomimo zainstalowania pliku APK, Sklep Play nie pojawił się na Twoim telefonie, możesz zastosować jeszcze ostateczne rozwiązanie, czyli przywrócenie urządzenia do ustawień fabrycznych (zob.: jak zresetować telefon?) Pamiętaj jednak, że twardy reset usuwa wszystkie pliki, zdjęcia i filmy z urządzenia, dlatego wcześniej należy zrobić kopię zapasową smartfona (zob: Jak zrobić kopię zapasową telefonu? - Android).

*Nazwy zakładek mogą się nieznacznie różnić w zależności od marki i modelu smartfona.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom i instrukcji udało Ci się odzyskać i przywrócić wyłączony sklep Play na swoim telefonie lub pobrać i zainstalować Google Play Store ponownie, jeśli wcześniej został przez Ciebie usunięty. 

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.30 / 5.0 (11)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.