Jak odzyskać usunięte SMS-y?

Niezależnie od tego, jak ostrożnie obchodzisz się ze swoim smartfonem, każdemu może przytrafić się sytuacja, w której omyłkowo usunie ważną wiadomość SMS. Czy oznacza to bezpowrotną utratę wiadomości tekstowej, czy może istnieją sposoby na to, by móc ją odzyskać? Wiele zależy od generacji posiadanego telefonu oraz innych czynników, które postaramy się nakreślić w niniejszym artykule.

Jak odzyskać skasowane SMSy? Przywracanie usuniętych SMS-ów w telefonach z Androidem

Chociaż odzyskanie usuniętych wiadomości SMS na smartfonie pracującym w systemie operacyjnym Android nie należy do prostych zadań, w niektórych przypadkach jest ono możliwe. Dotyczy to sytuacji, w której smartfon nie zdążył jeszcze w pełni usunąć pliku z wiadomością. Zamiast tego oznaczył go jako nieaktywny, wyłączając widoczność SMS-a dla użytkownika smartfona.

1. Jak odzyskać usunięte SMS-y?

W tym przypadku duże znaczenie ma czas. Jeśli użytkownik w miarę szybko zorientował się, że usunął potrzebną wiadomość tekstową, ma większe szanse na jej odzyskanie. W takiej sytuacji najlepiej zaprzestać wykonywania jakiejkolwiek dodatkowej czynności na telefonie, aby smartfon nie przeznaczył pamięci podręcznej na informacje z innych procesów. Warto zatem wyłączyć choćby Wi-Fi oraz komórkową transmisję danych. Najlepiej przełączyć telefon w tryb samolotowy.

Rootowanie smartfona

Nigdy nie masz gwarancji na to, że odzyskasz swoje usunięte SMS-y. Przede wszystkim folder z usuniętymi SMS-ami znajduje się w części systemowej Android, która nie jest widoczna dla użytkownika. Folderu tego nie da się przeglądać bez uprzedniego zrootowania smartfona. Co ważne, należy zrootować smartfon jeszcze przed usunięciem wiadomości SMS, dlatego większość użytkowników telefonów z Androidem nie skorzysta z tego rozwiązania.

Aplikacja do odzyskiwania SMS-ów

Alternatywny sposób na to, by przywrócić usunięte SMS-y, to skorzystanie ze specjalnej aplikacji, choć i tu nie ma stuprocentowej gwarancji na sukces. Niestety, wiele z aplikacji lub witryn świadczących podobne usługi wymaga uiszczenia opłaty. Z tego powodu z całą pewnością warto wybrać zaufane źródła, takie jak sklep Google Play. Kolejny powód wyboru zweryfikowanej aplikacji to fakt, że będzie ona wymagać uprawnień administratora do Twojego smartfona. Innymi słowy – musisz dać jej dostęp do dowolnego pliku w pamięci swojego telefonu.

Przywracanie kopii zapasowej z Dysku Google

Dobry i bezpieczny sposób na odzyskanie utraconych SMS-ów to przywrócenie starej kopii zapasowej smartfona. Zadziała on w sytuacji, jeśli kopia zapasowa była wykonywana w momencie, gdy SMS znajdował się już w skrzynce odbiorczej. Kopię zapasową zawartości swojego urządzenia możesz wykonać choćby poprzez Dysk Google, wybierając opcję „Ustawienia”, a następnie „Kopia zapasowa Google”. Ważne, aby zaznaczyć w niej także wiadomości SMS. Pamiętaj również o tym, że Dysk Google aktualizuje swoją kopię zapasową co kilkanaście lub kilkadziesiąt godzin.

Jak odzyskać skasowane SMSY z iPhone'a? 

W kwestii przywracania usuniętych wiadomości tekstowych właściciele iPhone’ów mają większe szanse na powodzenie od posiadaczy smartfonów z systemem operacyjnym Android. Istnieje na to kilka sposobów, które wymieniamy poniżej.

Przywracanie kopii zapasowej z iCloud

Pierwszy i najprostszy sposób odzyskania usuniętych SMS-ów na iPhonie to skorzystanie z kopii zapasowej iCloud. Warunkiem jest to, by ostatnia kopia zapasowa została wykonana w momencie, gdy SMS-y znajdowały się jeszcze w skrzynce odbiorczej. Wystarczy otworzyć ustawienia iPhone’a, stuknąć w swoje zdjęcie u góry i wybrać opcję „iCloud”, a następnie „Zarządzaj dyskiem” i „Kopie zapasowe”. Po stuknięciu w kopię zapasową zweryfikujesz, kiedy została ona zapisana. Pamiętaj o tym, że utracisz w ten sposób wszystkie dane powstałe po utworzeniu kopii zapasowej.

Aby przywrócić kopię zapasową z iCloud, najpierw należy przywrócić iPhone’a do ustawień fabrycznych. Trzeba przejść do ustawień fabrycznych, gdzie znajduje się opcja „Resetuj”. Przywracanie do ustawień fabrycznych może zająć iPhone’owi kilka minut, a następnie telefon wymagać będzie takiej samej konfiguracji co nowe urządzenie. Podczas niej należy wybrać opcję odzyskiwania urządzenia z kopii zapasowej.

Odzyskiwanie samych SMS-ów z iCloud

Nie w każdym przypadku trzeba przywracać pełną kopię zapasową z iCloud. Czasem wystarczy zalogować się do swojego konta na iCloud.com, używając Apple ID oraz hasła. Jeżeli po zalogowaniu dostępna jest zakładka „Wiadomości tekstowe”, oznacza to, że możesz skorzystać z tej metody. Wybierz te SMS-y, które chcesz odzyskać na swoim iPhonie. Następnie przejdź do ustawień telefonu, wybierając zakładkę „iCloud”. W ustawieniach iCloud wyłącz wiadomości tekstowe. Powinno pojawić się okienko z opcją „Zachowaj na moim telefonie”, którą należy wybrać. Teraz ponownie włącz SMS-y, stuknij połącz i poczekaj. Po kilku minutach wiadomości SMS powinny wrócić do skrzynki odbiorczej.

Przywracanie kopii zapasowej z iTunes

Część właścicieli iPhone’ów nie tworzy kopii zapasowej poprzez iCloud i zamiast tego wybiera fizyczną kopię zapasową w iTunes. Jeżeli na co dzień korzystasz z iTunes, sprawdź, czy nie przechowuje on informacji o Twoich SMS-ach. Podłącz iPhone’a do zsynchronizowanego komputera. iTunes powinien otworzyć się automatycznie. W lewym górnym rogu programu znajduje się ikonka iPhone’a, w którą należy kliknąć. Wybierz opcję „Przywróć kopię zapasową” – stare dane zastąpią aktualne pliki w iPhonie, co może potrwać kilka minut. Jeżeli ostatnia kopia zapasowa została utworzona, gdy Twoje SMS-y znajdowały się w skrzynce odbiorczej, zostaną one odzyskane.

Aplikacja do przywracania SMS-ów

Podobnie jak w przypadku telefonów z Androidem, tak i w iPhone’ach istnieje szereg aplikacji do odzyskiwania usuniętych SMS-ów. Również tutaj należy jednak liczyć się z koniecznością uiszczenia opłaty i ewentualnymi szansami na niepowodzenie. Należy korzystać wyłącznie z zaufanych usług i aplikacji, najlepiej dostępnych poprzez sklep App Store.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.60 / 5.0 (12)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.