Jak płacić telefonem bez NFC?

Funkcja NFC umożliwia między innymi wygodne płacenie za zakupy telefonem. Niestety z technologią NFC kompatybilne są tylko niektóre smartfony, zazwyczaj  ze średniej i wyższej półki. Dodatkowo użytkownicy, którzy chcą korzystać z modułu NFC, muszą zaopatrzyć swój telefon w kartę SIM NFC od swojego operatora. Na szczęście istnieją rozwiązania, dzięki którym użytkownicy bez zaawansowanego technologicznie sprzętu, również mogą płacić telefonem.

Płatność BLIKIEM

płatność blikiem

Za pomocą popularnego BLIKA można dokonywać płatności telefonem w sklepach oraz w punktach usługowych. Ponadto można wypłacać środki z bankomatów i przeprowadzać transakcje internetowe. Z BLIKA korzystać mogą klienci największych i najbardziej popularnych banków w Polsce, takich jak między innymi Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, mBank czy PKO Bank Polski. Płatności dokonywane w BLIKU opierają się na specjalnych, jednorazowych kodach.

Płatność w sklepie BLIKIEM wygląda następująco:

• sprzedawca wybiera opcję płatności BLIKIEM,

• klient wpisuje 6-cyfrowy kod z aplikacji mobilnej,

• następnie kupujący zatwierdza płatność w smartfonie.

Wszystko odbywa się bez dodatkowych prowizji. Minusem BLIKA jest to, że w większość marketów nie przyjmuje tej formy płatności. Na szczęście mniejsze sieciowe sklepy, takie jak Biedronka, Aldi, Żabka czy Dino, akceptują płatności BLIKIEM.

Płatności mobilne przez aplikacje: IKO, PeoPay i iKasa

płacenie telefonem bez NFC

Pewną alternatywą dla BLIKA są aplikacje IKO, PeoPay oraz iKasa. IKO to program dedykowany klientom bank PKO BP i Inteligo. PeoPay przeznaczony jest dla klientów banków Pekao, a iKasa powstała dla posiadaczy rachunków w Alior i Getin Banku.

iKasa jest najbardziej ograniczona ze wszystkich trzech aplikacji, ponieważ umożliwia dokonywanie płatności telefonem za zakupy wyłącznie w sklepach Biedronka. Dwie pozostałe aplikacje służą do płatności również w paru innych punktach, a także do wypłacania pieniędzy z bankomatów.

Do swojego działania wszystkie trzy aplikacje wymagają włączonej transmisji danych. Po zakończonych zakupach klient generuje odpowiedni kod, który kasjer wprowadza w systemie. Następnie kupujący zatwierdza płatność w swoim telefonie.

Niestety na razie bardzo mała ilość punktów handlowych i usługowych przyjmuje tę formę płatności.

Etui na telefon z miejscem na kartę

etui na telefon z miejscem na karty

Moduł NFC (zob. także co to jest NFC i do czego służy?) w telefonie można również w pewnym stopniu zastąpić za pomocą etui z miejscem na kartę bankomatową. Futerał na telefon, w którym będziemy mogli trzymać naszą kartę płatniczą sprawi, że brak funkcji NFC przestanie być odczuwalnym problemem.

Za każde zakupy w sklepie będziemy mogli zapłacić zbliżając telefon do terminala, czyli identycznie jak w przypadku smartfonów z NFC. Stosunkowo niedawno opisywaliśmy na naszym blogu różne rodzaje dostępnych kabur i książkowych etui z kieszonką (zob. jakie etui z miejscem na karty?).

etui na telefon sprawdź

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.30 / 5.0 (3)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.