Jak połączyć telefon z laptopem?

Łączenie telefonu z laptopem nie jest trudne. Można zrobić to na kilka różnych sposobów, a każdy daje nieco inne możliwości późniejszego korzystania z urządzeń. W tym artykule przedstawiam 3 metody połączenia smartfona z komputerem, w tym 2 w 100% bezprzewodowe.Moje instrukcje krok po kroku ułatwią Ci działanie, nawet jeśli nie jesteś osobą biegłą w obsłudze mobilnych urządzeń elektronicznych.

Jak połączyć telefon z laptopem? 3 Możliwości

Jak połączyć telefon z laptopem?

Większość użytkowników smartfonów i komputerów z pewnością korzystało kiedyś z połączenia obu urządzeń – choćby w celu zgrania zdjęć na laptopa, by zwolnić cenne miejsce na telefonie. Jeszcze kilka lat temu najchętniej używaliśmy w tym celu przede wszystkim połączenia USB. Wystarczył przewód o kompatybilnych złączach, który umożliwiał transfer plików. Dziś jednak warto korzystać także z łączności Wi-Fi i Bluetooth pomiędzy laptopem i telefonem, ponieważ gwarantują one nieco inne możliwości. Poniżej znajdziesz instrukcje jak połączyć telefon z laptopem poprzez Wi-Fi, Bluetooth i kabel.

1. Jak połączyć telefon z laptopem poprzez Wi-Fi?

Szczególnie warta uwagi opcja połączenia telefonu z laptopem to ta poprzez Wi-Fi. Dzięki niej możesz nie tylko transferować dane, ale również korzystać z wielu funkcji telefonu za pośrednictwem swojego laptopa. W przypadku łączności Wi-Fi potrzebujesz jednak obu urządzeń, które wspierają ten standard komunikacji, hasła do bezprzewodowej sieci domowej i kompatybilnej aplikacji. Do wyboru pozostaje wiele różnych aplikacji, które producenci poszczególnych marek tworzą specjalnie dla swoich urządzeń. Jeżeli korzystasz z laptopa z Windowsem i telefonu z Androidem, możesz pobrać stosowną aplikację ze sklepu Microsoftu.

1. Włącz telefon i laptop.

2. Na ekranie laptopa wybierz symbol sieci Wi-Fi (w prawym dolnym rogu).

3. Połącz się z domową siecią Wi-Fi poprzez laptop.

4. Włącz Wi-Fi w telefonie: odblokuj ekran i zsuń dolną belkę skrótów ustawień. Stuknij symbol Wi-Fi i połącz się z tą samą siecią.

5. Pobierz na laptopa aplikację Łącze telefonu ze sklepu Microsoft Store.

6. Otwórz aplikację i kliknij Rozpocznij.

7. Otwórz aplikację internetu na swoim telefonie, na przykład Chrome.

8. W pasku adresu wpisz adres wyświetlany na ekranie laptopa.

9. Zainstaluj aplikację Łącze do Windows na smartfonie.

10. Otwórz aplikację na telefonie

11. Wybierz opcję Połącz swój telefon z komputerem.

12. W aplikacji uruchomionej na laptopie zaznacz „Aplikacja Łącze do Windows jest gotowa”.

13. Wybierz opcję Paruj z kodem QR.

14. Stuknij Kontynuuj na ekranie telefonu, a następnie zezwól aplikacji Łącze do Windows na dostęp do Aparatu.

15. Zeskanuj telefonem kod QR wyświetlany na ekranie laptopa.

16. Na ekranie telefonu stuknij Kontynuuj.

17. Zezwól aplikacji na dostęp do wybranych funkcji smartfona, na przykład do Kontaktów, Połączeń telefonicznych czy Plików multimedialnych.

Gdy na ekranie telefonu wyświetli się informacja Sprawdź komputer, stuknij przycisk Gotowe.

Na wyświetlaczu laptopa zaznacz Kontynuuj, a następnie Rozpocznij.

Gotowe! Teraz za pośrednictwem laptopa możesz między innymi wysyłać wiadomości SMS lub wykonywać połączenia ze swojego telefonu. Możesz także przeglądać zdjęcia i pozostałe multimedia.

2. Jak połączyć telefon z laptopem za pomocą Bluetooth

Alternatywę łączności bezprzewodowej względem Wi-Fi pomiędzy telefonem a laptopem stanowić może także połączenie Bluetooth. W tym przypadku należy mieć jednak na uwadze, że zarówno laptop, jak i smartfon muszą korzystać z łączności Bluetooth o zbliżonym standardzie. Aby połączyć w ten sposób urządzenia mobilne:

1. Włącz telefon i laptop.

2. Włącz Bluetooth na laptopie: kliknij pasek Start, wybierz Ustawienia, a następnie Bluetooth i włącz tę funkcję.

3. Włącz Bluetooth na telefonie: ściągnij pasek skrótów ustawień z górnej krawędzi ekranu i stuknij ikonkę Bluetooth, by stała się aktywna.

4. Oba urządzenia ustaw w dość bliskiej odległości od siebie.

5. Na laptopie wybierz „Dodaj urządzenie Bluetooth lub inne” i odszukaj na liście swój telefon, a następnie kliknij go.

6. Sparuj urządzenia, przepisując kod PIN wyświetlany na wyświetlaczu laptopa na swój telefon.

7. W przypadku braku możliwości takiego automatycznego parowania być może potrzebujesz dodatkowej aplikacji, na przykład do screen mirroringu.

3. Jak podłączyć telefon do laptopa przy użyciu kabla USB

Jeżeli z jakichś przyczyn nie możesz podłączyć swojego telefonu do laptopa bezprzewodowo, do Twojej dyspozycji zawsze pozostaje metoda za pośrednictwem przewodu USB. Potrzebujesz jedynie kabel o kompatybilnych złączach, które umożliwiają transfer danych, a także wolny port USB w swoim laptopie:

1. Uruchom laptopa i telefon.

2. Podłącz kabel do obu urządzeń: większe złącze do portu laptopa i mniejsze do gniazda ładowania w telefonie.

3. Na ekranie telefonu wyświetli się komunikat o trybie korzystania ze smartfona. Zaznacz „Urządzenie multimedialne MTP” – w ten sposób możesz w obie strony przesyłać pliki tekstowe, zdjęcia, muzykę czy filmy.

4. Następnie powinien wyświetlić się komunikat na wyświetlaczu laptopa, co zrobić z podłączonym urządzeniem. Możesz wybrać na przykład importowanie zdjęć i filmów, wyświetlenie plików czy korzystanie ze smartfona jako urządzenia multimedialnego.

5. Alternatywnie dostęp do folderów w telefonie masz także za pośrednictwem Mój komputer. Odszukaj nazwę podłączonego urządzenia na liście dysków komputera.

etui na telefon sprawdź
Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.60 / 5.0 (12)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.