Jak poprawić zasięg w telefonie?

Niemal każdy użytkownik telefonu od czasu do czasu boryka się z problemem słabszego zasięgu. W dzisiejszym poradniku podpowiadamy co zrobić, by poprawić sygnał komórkowy w smartfonie.

Ręczny wybór sieci komórkowych

ustawienia telefonu

Poprawę zasięgu możemy uzyskać zmieniając typ sieci. Aby to zrobić, należy wejść w Ustawienia, a następnie otworzyć zakładkę “Sieć komórkowa” i tam odnaleźć opcję “Preferowany typ sieci”*. Przełączenie się z automatycznego trybu LTE na 3G lub 2G powinno odrobinę poprawić sygnał. Powinniśmy jednak liczyć się z tym, że zmiana typu sieci na ręczny spowoduje też spowolnienie dostępu do internetu.

*Nazwy funkcji i zakładek mogą się nieznacznie różnić w zależności od modelu posiadanego smartfona.

Ręczny wybór operatora

zasięg w telefonie

Operatorzy coraz częściej podejmują ze sobą współpracę i podpisują wzajemne umowy o roamingu krajowym, co pozwala użytkownikom na korzystanie z nadajników kilku sieci. Karty SIM w telefonach najchętniej jednak łączą się z nadajnikami macierzystego operatora, nawet jeśli w pobliżu dostępne są nadajniki konkurencyjnych sieci z lepszymi parametrami.

Czasem więc warto ręcznie zmienić operatora, by cieszyć się mocniejszym zasięgiem. Zmian tych można dokonać w Ustawieniach w zakładce “Operator”. Po dezaktywowaniu funkcji automatycznego wyboru operatora, pojawi się lista dostępnych sieci.

Repeatery sygnału (montaż dozwolony tylko przez operatora)

repeater sygnału

W internecie można znaleźć mnóstwo aukcji z repeaterami sygnału oraz artykułów poradnikowych z instrukcjami, jak samodzielnie montować te urządzenia w domu. Repeatery GSM, czyli wzmacniacze sygnału są legalne. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że ich montażu mogą jednak dokonywać tylko firmy z odpowiednimi pozwoleniami - np. operatorzy.

Jeśli powyższe rozwiązania nie przyniosły skutku, koniecznie zajrzyj do artykułu: Telefon gubi zasięg - co robić? Tam także zamieściliśmy kilka przydatnych wskazówek, które warto wypróbować przed oddaniem telefonu do serwisu.

etui na telefon sprawdź

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.90 / 5.0 (9)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.