Jak prawidłowo ładować telefon?

Wydajność akumulatorów w smartfonach zależy w dużej mierze od tego, w jaki sposób obchodzimy się z naszymi urządzeniami. Poprzez niewłaściwe ładowanie telefonu możemy znacząco skrócić żywotność baterii oraz spowodować wystąpienie awarii. W dzisiejszym poradniku prezentujemy najważniejsze zasady prawidłowego ładowania telefonu.

Zasada 1. Często podłączaj telefon do ładowania

procent baterii

Współczesne telefony “lubią” częstsze, ale za to krótsze ładowania. Należy więc unikać zasilania urządzenia do 100% oraz jego całkowitego rozładowywania. Optymalny przedział to 30% - 90% naładowania baterii. W momencie gdy nie mamy dostępu do gniazdka elektrycznego, a nasz telefon wymaga podłączenia do zasilania, pomocny może okazać się power bank.

Reguła, że telefon należy najpierw całkiem rozładować przed podłączeniem do ładowarki  dotyczyła starszych modeli telefonów i dziś jest już nieaktualna.

Zasada 2. Nie podłączaj telefonu do zasilania na całą noc

podłączanie telefonu na całą noc do ładowania

Ta zasada wiąże się bezpośrednio z zasadą nr 1. Wspominamy jednak o niej z uwagi na fakt, że wielu użytkowników podłącza telefon do zasilania na całą noc. W momencie gdy bateria osiągnie 100% naładowania, system odetnie zasilanie. Jednak po chwili gdy telefon znów odrobinę się rozładuje, ładowanie rozpocznie się na nowo. Nie spowoduje to przeładowania baterii, ale doprowadzi do wydzielania się ciepła, które jest szkodliwe dla akumulatora.

Zasada 3. Unikaj funkcji szybkiego ładowania

ładujący się telefon

Funkcja szybkiego ładowania dostępna w smartfonach z wyższej półki jest niezwykle wygodna, ale niestety mniej korzystna dla akumulatora. Generowanie wyższego napięcia powoduje nagrzewanie się baterii, dlatego warto korzystać z tej opcji tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Zasada 4. Chroń telefon przed słońcem i mrozem

ochrona telefonu przed słońcem i mrozem

Baterie nie lubią skrajnych temperatur, dlatego chroń swoje urządzenie przed mocnymi promieniami słońca i silnym mrozem. Staraj się trzymać telefon w torbie / plecaku, by nie wystawiać go na czynniki zewnętrzne i koniecznie stosuj ochronne etui.

Zasada 5. Stosuj sprawdzone ładowarki

sprawdzone ładowarki do telefonu

Do ładowania telefonu używaj jedynie ładowarek i kabli ze znakiem jakości CE. Korzystanie z kiepskiej jakości akcesoriów może doprowadzić do przegrzania lub spięcia, które uszkodzi baterię.

ładowarki do telefonów sprawdź

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.30 / 5.0 (20)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.