Jak przekształcić smartfona w komputer stacjonarny?

Obecnie przenośne smartfony, mające nierzadko po kilkanaście milimetrów grubości, mają większą moc obliczeniową i możliwości, niż ogromne superkomputery dwie dekady temu. Każdy z nas praktycznie posiada w kieszeni komputer. A co gdyby dosłownie zmienić smartfon w komputer?

Andromium

fot. gadgetstouse.com

Zapewne taki właśnie pomysł przyszedł do głowy inżynierom odpowiedzialnym za Andromium. Ma to być urządzenie pozwalające na połączenie smartfona z monitorem, klawiaturą i myszką, tworząc razem prosty komputer osobisty. Wizualnie przypomina nieco stację dokującą do ładowania aparatu – i warto zaznaczyć, że dodatkowo pełni i taką funkcję. Stacja wyposażona jest w kilka wejść USB, które są przeznaczone na podłączenie urządzeń peryferyjnych.

Andromium

podłącznie smartfona do pc

smartfon pc

fot. yosuccess.com, yaklhao.com

Andromium to połączenie hardware i software. Wykorzystuje moce obliczeniowe smartfona, ale działa w oparciu o własny system operacyjny zwany Andromium OS. Osoby mające kontakt z Windowsem 7 oraz OS X od Apple z pewnością zauważą kilka rozwiązań inspirowanych tymi właśnie systemami. Jednocześnie Andromium doskonale współpracuje z Androidem, dzięki czemu możemy uruchamiać aplikacje z telefonu na podłączonym monitorze. Warto podkreślić wielozadaniowość systemu – możemy naraz pracować na kilku programów. System wyposażony jest w podstawowe oprogramowanie, takie jak pakiety biurowe, czy odtwarzacze multimediów. Jeśli zaś system nie przypadnie nam do gustu – możemy działać z poziomu klasycznego Androida.

Choć Andromium współpracuje jedynie z wybranymi modelami smartfonów, producenci zapowiadają dalsze prace mające pozwolić na użycie dowolnego urządzenia działającego pod Androidem. Zapowiadana jest też współpraca z systemami od Apple. Nieco gorzej przedstawia się sprawa z Windowsem. Microsoft w swoich najnowszych smartfonach – Lumia 950 i Lumia 950 XL – zastosował technologię ochrzczoną mianem Continuum. Pozwala ona podłączyć do aparatu monitor, klawiaturę i urządzenie wskazujące, dzięki czemu zyskujemy nieomal pełnoprawny komputer. Oznacza to, że Andromium staje się całkowicie niepraktyczny w przypadku urządzeń Microsoftu. Jeśli założymy, że pozostali producenci smartfonów zaproponują wkrótce podobne rozwiązania, to może się okazać, że Andromium jest spóźnionym pomysłem.

Paweł Marciniak
Paweł Marciniak

Miłośnik nowych technologii od lat zafascynowany urządzeniami mobilnymi. Zapalony gadżeciarz i tester akcesoriów GSM. Od niedawna – recenzent sprzętu elektronicznego i redaktor. W czasie wolnym majsterkuje i gra na konsoli. Na blogu etuo zajmuje się rozwiązywaniem problemów, z którymi na co dzień borykają się użytkownicy smartfonów.

Ocena: 4.30 / 5.0 (9)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.