Jak przenieść kontakty z telefonu na konto Google?

Za sprawą konta Google możemy bezpiecznie zapisywać numery telefonów w chmurze i szybko importować je na nowe urządzenia. Jak zapisać kontakty na koncie Google? Podpowiadamy!

Automatyczna synchronizacja kontaktów

konto google ustawienia

Smartfony z Androidem umożliwiają ustawienie automatycznej synchronizacji kontaktów z kontem Google. Aby włączyć tę funkcję należy przejść do Ustawień telefonu, następnie wybrać zakładkę Konta>> Google i aktywować pozycję synchronizowania kontaktów. Po włączeniu tej opcji wszystkie numery będą błyskawicznie wysyłane do chmury. 

synchronizacja kontaktów konto google

Aby wgrać kontakty z konta Google na nowy telefon, wystarczy zalogować się na konto. Numery telefonów pojawią się w menu Kontakty automatycznie.   

Ręczne przesyłanie kontaktów na konto Google

telefon i komputer

Może się zdarzyć, że podczas automatycznej synchronizacji, Android zignoruje niektóre numery telefonów. Dotyczy to najczęściej starych kontaktów z pamięci SIM lub tych zapisanych lokalnie w pamięci telefonu. Aby mieć pewność, że podczas zmiany smartfona na nowy zachowamy wszystkie ważne numery telefonów, warto ręcznie przesłać kontakty na konto Google. 

Aby to zrobić należy otworzyć Kontakty, a następnie przejść do menu opcji w dolnym prawym rogu ekranu. Tam należy otworzyć zakładkę Importuj / eksportuj kontakty, a następnie - udostępnianie kontaktów. Gdy wyświetli się lista kontaktów, powinniśmy zaznaczyć “wszystkie” i funkcję “udostępnij. Kiedy Android zapyta nas o sposób, w jaki chcemy udostępnić numery, powinniśmy wybrać Gmail.

W dalszej kolejności wyświetli się ekran tworzenia wiadomości z załączonym plikiem .VCF, z naszymi kontaktami. Wiadomość należy przesłać na adres mailowy naszego konta Google. Dalej, na komputerze powinniśmy otworzyć pocztę i kursorem najechać na załączony w wiadomości plik VCF i wybrać opcję “Dodać do kontaktów”.

Przesłanie numerów na konto Google to chyba najwygodniejszy i najbezpieczniejszy sposób na zachowanie wszystkich kontaktów. Dzięki funkcji automatycznej synchronizacji możemy mieć pewność, że nawet w razie usterki czy zgubienia naszego smartfona, nie utracimy zgromadzonych na urządzeniu danych. W dodatku nie musimy pamiętać o tworzeniu kopii naszych danych samodzielnie, ponieważ telefon zrobi to za nas.

Ręcznego zapisu kontaktów na koncie Google warto dokonać wtedy, kiedy planujemy wymianę telefonu na nowy czy chociażby oddanie urządzenia do serwisu. Zyskamy wtedy stuprocentową pewność, każdy potrzebny nam kontakt znajdzie się w chmurze. 

etui na telefon sprawdź

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.10 / 5.0 (12)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.