Jak robić zdjęcia typu „flatlay”

Fotografia „flatlay” to inaczej zdjęcia z lotu ptaka. Kadry, które stały się popularne zwłaszcza na Instagramie, dają możliwość ukazania produktu w towarzystwie ciekawych dodatków. Aromatyczna kawa w otoczeniu mięsistych swetrów czy też ciekawa książka na tle drewnianych lub marmurowych podkładek to tylko niektóre najczęściej pojawiające się „tematy”. My sami bardzo często wykorzystujemy ten rodzaj lifestylowej fotografii, by ukazać nasze etui z innej perspektywy :). Dziś przedstawimy nasz poradnik, w którym pokażemy i opiszemy Wam naszą receptę na udane intagramowe zdjęcie typu „flatlay”.

I. Sprzęt

porównani telefon lustrzanka

Zdjęcia typu flatlay można wykonać zarówno za pomocą profesjonalnej lustrzanki, poręcznego bezlusterkowca jak i telefonu komórkowego (sprawdź: jak robić lepsze zdjęcia telefonem?). Na potrzeby tego artykułu skorzystaliśmy zarówno z lustrzanki, jak i smartfona. Telefon wydaje się nawet lepszym rozwiązaniem, gdyż łatwiej zapanować nad jego ciężarem. W przypadku aparatu niejednokrotnie przyda się bowiem duży statyw. Poniżej przedstawiamy efekty: jak widzicie różnica nie jest kolosalna. Jeśli zadbamy o dobre oświetlenie, kard i obróbkę, to z pewnością wasz telefon świetnie sprawdzi się w domowych warunkach.

II. Miejsce = oświetlenie

oświetlenie flatlay

Nie sposób nie wspomnieć o samym miejscu, w którym chcemy wykonać taką fotografię. O ile nie posiadacie profesjonalnego studia foto, warto korzystać z naturalnego źródła świata, a o takie najłatwiej w pobliżu okien i drzwi balkonowych. W pochmurne dni warto zaopatrzyć się w niewielką blendę – uwierzcie, że czasem potrafi zdziałać cuda! Nie polecamy sztucznego oświetlenia, gdyż „produkuje” zbyt dużą ilość cieni oraz zaburza naturalną kolorystykę fotografowanych produktów.

III. Rekwizyty i tło

flatlay rekwizyty

Czym byłoby ciekawe zdjęcie flatlay bez rekwizytów. Kwiaty, włochate poduszki, piękne kubeczki. Nie musicie wydawać od razu fortuny. Rozejrzyjcie się po mieszkaniu, przeszukajcie strychy bądź skrytki Waszych mam w poszukiwaniu pięknej porcelany czy kolorowych chust i apaszek. Tłem do fotografii może być także ciekawy deseń desek podłogowych, marmurowych płytek, czy też kamienny parapet. Warto wyciągnąć z szafy białe prześcieradło, pościel lub jasny koc.

Pamiętajcie jednak, by nie przesadzić z dodatkami, bowiem łatwo o chaotyczny bałagan na zdjęciu. Jasne tła świetnie sprawdzą się w sytuacji, gdyż nie macie zbyt dużego dostępu do światła dziennego.

IV. Temat zdjęcia

temat zdjęcia flatlay

Fotografia flatlay, wbrew pozorom, wymaga pewnego przemyślenia. Warto przez moment zastanowić się, co ma być przewodnim tematem zdjęcia. Parująca kawa, okładka książki, piękne etui na telefon. Najlepiej trzymać się podstawowych zasad kompozycji (warto np. włączyć wówczas w telefonie siatkę) i umieścić główny przedmiot w centrum kadru.

IV. Obróbka

obróbka flatlay

Gotowe zdjęcia możemy edytować i „udoskonalać” w takich programach jak Photoshop czy Lightroom. Jeśli jednak nie mamy dostępu do tak zaawansowanych narzędzi, warto ściągnąć na telefon odpowiednią aplikację (zobacz: Darmowe aplikacje do obróbki zdjęć). My często korzystamy z VSCO, by nałożyć ciekawy flirt lub by skadrować zdjęcie. Pamiętacie też, że sam Instagram posiada możliwość szybkiej edycji zdjęcia (można np. wyostrzyć zdjęcie, rozjaśnić je czy też zwiększyć nasycenie barw).

Podsumowując, w każdej dziedzinie fotografii, bez względu na temat czy rodzaj, najważniejszą rolę odgrywa światło. Jeśli zaś chodzi o fotografię „flatlay” to nie bez znaczenia pozostaje także kwestia inspiracji. Warto polubić ten hasztag na Instagramie i zapisać sobie najciekawsze Waszym zdaniem zdjęcia. Im więcej będziecie obserwować, tym więcej pomysłów wpadnie Wam do głowy. Przy najbliższej okazji pokażemy Wam nasze ulubione źródła inspiracji i najciekawsze profile na Instagramie.

etui na telefon sprawdź

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.20 / 5.0 (16)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.