Jak rozjaśnić ekran w telefonie?

Zdarza się, że w niektórych warunkach oświetleniowych obraz na ekranie smartfona wydaje się zbyt ciemny. Znacznie utrudnia to sprawne posługiwanie się urządzeniem, a zwłaszcza pisanie SMS-ów czy odbieranie połączeń.

W dzisiejszym artykule zamieściliśmy wskazówki, jak rozjaśnić ekran w telefonie Samsung, Huawei i LG. W przypadku smartfonów tych marek warto zajrzeć do ustawień. W ustawieniach możliwa jest aktywacja automatycznej regulacji jasności ekranu dopasowanej do warunków oświetleniowych.

Niektóre modele smartfonów obsługuje się inaczej niż inne. Jeśli więc nie wiesz, jak rozjaśnić ekran w swoim telefonie, najlepiej odszukaj elektroniczną instrukcję obsługi. Dla wielu modeli instrukcje te dostępne są na stronach producentów.

W dedykowanej swojemu modelowi instrukcji z pewnością znajdziesz informacje na temat tego, jak uruchomić czujnik oświetlenia czy jak regulować jasność ekranu. Jeśli jednak zależy Ci na szybkim rozwiązaniu problemu, zachęcamy Cię do wypróbowania ogólnych wskazówek z niniejszego poradnika, działających dla większości modeli.

Jak rozjaśnić ekran w telefonie Samsung?

1. Jak rozjaśnić ekran w telefonie Samsung?

Pytanie jak rozjaśnić ekran w telefonie Samsung często pojawia się na różnego rodzaju forach technologicznych. Na szczęście regulowanie jasności w smartfonach tej marki nie stanowi nic trudnego.

Aby dostosować jasność wyświetlacza w telefonie Samsung do swoich potrzeb, wystarczy otworzyć Ustawienia i wybrać zakładkę Wyświetlacz. Tam, za pomocą suwaka można łatwo wyregulować jasność wyświetlacza, a także włączyć lub wyłączyć funkcję „Jasność adaptacyjna”. Funkcja ta pozwala śledzić dostosowania jasności ekranu i używać ich automatycznie w podobnych warunkach oświetleniowych.

W większości modeli smartfonów Samsung jasność wyświetlacza możemy także dostosować wykorzystując górny panel Ustawień. Wystarczy przeciągnąć palcem po ekranie z góry na dół, a następnie ustawić jasność za pomocą suwaka.

Czasami za przekłamanie barw i ciemny widok ekranu w telefonach Samsung odpowiada folia zabezpieczająca. Sprzęt zapakowany fabrycznie może mieć nałożoną kolorową folię chroniącą ekran. Zasłania ona wyświetlacz i w ten sposób przekłamuje prawidłowe odwzorowanie barw. Ponadto powoduje, że ekran nie dostosowuje się do warunków oświetleniowych panujących w otoczeniu. W takich wypadkach wystarczy jedynie usunąć folię.

Jak rozjaśnić ekran w telefonie Huawei?

2. Jak rozjaśnić ekran w telefonie Huawei?

Problemy z jasnością ekranu często dotyczą sprzętu z tak zwanej „drugiej ręki”, czyli użytkowanego wcześniej przez innego właściciela. Może się zdarzyć, że poprzedni użytkownik wyłączył lub uśpił funkcje odpowiedzialne za automatyczną regulację jasności ekranu, lub włączył funkcję ochrony wzroku. Funkcja ochrony wzroku powoduje, że obraz w telefonie jest ciemniejszy, a kolory cieplejsze.

Czasami jednak to my sami, niechcący, zmieniamy ustawienia domyślne w naszych smartfonach.

Opcje odpowiadające za jasność ekranu w telefonach Huawei znajdują się w Ustawieniach. Aby rozjaśnić ekran, należy więc kolejno otworzyć Ustawienia telefonu, wybrać zakładkę Wyświetlanie, a następnie Jasność.

Domyślnym ustawieniem jasności w telefonach Huawei jest funkcja Auto. Jeśli się na nią zdecydujemy, jasność ekranu będzie dopasowywać się do warunków oświetleniowych otoczenia. Możemy jednak na stałe ustawić konkretną moc wyświetlacza. Wybierając poziom 5, włączymy maksymalną jasność ekranu, a poziom 1 – minimalną.

W zdecydowanej większości modeli Huawei jasność ekranu można też szybko wyregulować za pomocą górnego panelu sterowania (szybkiego paska ustawień). Wystarczy przeciągnąć palcem po ekranie od górnej krawędzi na dół i odszukać właściwą opcję.

Jak rozjaśnić ekran w telefonie LG?

Jak rozjaśnić ekran w telefonie LG?

Posiadacze smartfonów marki LG mogą samodzielnie dostosować jasność wyświetlacza do swoich potrzeb i preferencji. Najszybszym sposobem, aby to zrobić, jest wysunięcie paska ustawień z góry ekranu. Wystarczy przeciągnąć palcem po ekranie od jego górnej krawędzi na dół, a następnie ustawić pożądaną jasność za pomocą suwaka. Opcja ta dostępna jest we wszystkich modelach telefonów LG.

Innym sposobem jest przejście do klasycznych Ustawień, a następnie wybranie pozycji Wyświetlacz. Tam również odnajdziemy suwak jasności, a także pozostałe opcje wyglądu ekranu. Z poziomu ustawień można także włączyć lub wyłączyć domyślną funkcję Auto, czyli opcję powodującą samoistne dostosowywanie się jasności wyświetlacza do warunków oświetleniowych.

Niski poziom baterii a jasność wyświetlacza w telefonach Samsung, Huawei i LG

Warto pamiętać, że za przyciemniony ekran w telefonach Samsung, Huawei i LG może również odpowiadać niski poziom baterii. W zależności od indywidualnych ustawień smartfony mogą przechodzić w tryb oszczędzania energii. Wówczas jasność ekranu zostaje automatycznie zmniejszona, nawet od 50 do 90%. Może to nie tylko utrudnić swobodne odczytywanie treści znajdujących się na wyświetlaczu, ale nawet zwykłe odbieranie połączeń.

W takich sytuacjach odpowiedź na pytanie, jak rozjaśnić ekran w telefonach Samsung, Huawei i LG jest bardzo prosta. Wystarczy ręcznie przesunąć wzwyż pasek jasności, a najlepiej – podłączyć smartfona do ładowarki. Wtedy poziom baterii nie ulegnie całkowitemu wyczerpaniu.

Podsumowując, rozjaśnianie ekranu w telefonach Samsung, Huawei i LG jest banalnie proste i intuicyjne. W telefonach tych marek opcją domyślną jest automatyczne rozjaśnianie ekranu. W zależności od indywidualnych potrzeb można ją włączyć lub uśpić. Jasność ekranu w smartfonach można także regulować ręcznie, przechodząc do Ustawień telefonu lub rozwijając szybki pasek ustawień.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.60 / 5.0 (12)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.