Jak rozpoznać power bank z fałszywą pojemnością?

Wśród producentów i sprzedawców handlujących power bankami nie brakuje oszustów, którzy znacznie zawyżają pojemność swoich akcesoriów. Co gorsza, produkty te są nie tylko mniej wydajne niż zakładają sprzedawcy, ale również stanowią zagrożenie dla urządzeń mobilnych. Aby rozpoznać fałszywy power bank, należy zwrócić uwagę na kilka czynników.

Bardzo niska cena

tani power bank

Naszą nieufność powinny wzbudzić wyjątkowo tanie power banki, szczególnie te, które oznaczone są jako akcesoria z wysoką pojemnością. Baterie to jedna z droższych części w urządzeniach elektronicznych, więc niska cena musi świadczyć o złej jakości.

Tanie power banki nie posiadają zabezpieczeń przeciw spięciom, skokom prądu i przeładowaniom, co grozi zniszczeniem baterii w telefonie. Dobry power bank o pojemności 5000 mAh  kosztuje ok. 90zł, a na bank energii o większej pojemności, np. 20 000 mAh, musimy wydać min.140 zł.

Wielkość, waga i pojemność

Im większa jest pojemność power banku, tym większą wielkość oraz masę ma akcesorium. W internecie można trafić na liczne aukcje z kieszonkowymi power bankami, których pojemność wynosi, a nawet przekracza 20 000 mAh. W przypadku takich ofert można mieć stuprocentową pewność, że są nieuczciwe. Power bank o tak dużej pojemności waży blisko pół kilograma, a do jego przenoszenia konieczny jest plecak lub torba. Ponadto na nieuczciwych aukcjach można spotkać urządzenia o niewiarygodnie dużych pojemnościach, jak 50 000 czy 100 000 mAh, których w rzeczywistości nie da się uzyskać przy kompaktowych rozmiarach.

Nieznane źródła

power bank forcell

Kupowanie power banków z nieznanych źródeł, na przykład na chińskich serwisach zakupowych, jest bardzo ryzykowne. Warto mieć na uwadze, że używając niskogatunkowych akcesoriów ryzykujemy uszkodzeniem naszego smartfona, wartego kilkaset, a niekiedy nawet kilka tysięcy złotych.

Znaczna część wystawionych na chińskich serwisach power banków to urządzenia z najbiedniejszych fabryk z trzeciego świata. W akcesoriach tych znajdują się przede wszystkim baterie z recyklingu z zezłomowanych laptopów. Dlatego tak ważne jest, by kupować jedynie dobrej klasy akcesoria w sprawdzonych sklepach i z gwarancją producenta.

pojemne power banki sprawdź

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 5.00 / 5.0 (26)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.