Jak skanować dokumenty telefonem?

Osoby, które nie posiadają domowego skanera mogą użyć do skanowania dokumentów swojego smartfona. Wystarczy systemowa lub pobrana aplikacja, by zamienić telefon w profesjonalne, biurowe narzędzie.

Aplikacje systemowe do skanowania dokumentów: Dysk Google, Apple Notatki

Użytkownicy, którzy posiadają telefon z systemem Android mogą wykorzystać do skanowania dokumentów wbudowaną aplikację Dysk Google. By zeskanować dokument wystarczy otworzyć Dysk Google i kliknąć na + w prawym, dolnym rogu. Następnie należy wybrać funkcję “skanuj”, zrobić zdjęcie i potwierdzić przyciskiem “gotowe”.

Podobnie proces skanowania wygląda w smartfonach z iOS, jednak tutaj z pomocą przychodzi systemowa aplikacja Notatki. Żeby zeskanować dokument w iPhonie należy otworzyć Notatki i nacisnąć symbol + w okręgu. Następnie należy wybrać opcję “skanuj dokumenty”.

Po zeskanowaniu dokumentu wystarczy kliknąć przycisk “zachowaj”, znajdujący się po prawej stronie ekranu. W Notatkach mamy także możliwość edycji skanu, polegającej między innymi na dodawaniu kolejnych stron, zmianie koloru czy dodania odręcznych notatek.

Rozbudowane aplikacje do skanowania dokumentów: Adobe Scan, Microsoft Office Lens i CAM Scanner

Do tworzenia cyfrowych wersji papierowych dokumentów jedną z lepszych aplikacji jest Adobe Scan. Program zapisuje gotowy dokument w formacie PDF i umożliwia przeszukiwanie dokumentów, a nawet kopiowanie ich zawartości. Aplikacja jest bezpłatna i dostępna na smartfony z systemem Android i iOS.

Programem, który oferuje jeszcze większe możliwości od Adobe Scan jest Microsoft Office Lens. Aplikacja także wykorzystuje technologię rozpoznawania tekstu OCR, ale zapisuje pliki nie tylko w PDF, lecz również w dokumentach Worda i slajdach Power Pointa. Aplikacja jest dostępna na Androida, iOS i Windowsa.

Najbardziej rozbudowanym, darmowym programem do tworzenia cyfrowych wersji dokumentów jest jednak aplikacja CamScanner. Program daje większe możliwości edycji dokumentów, na przykład pozwala nanosić własne szkice lub podkreślenia. Aplikację można pobrać na iOS, Androida i Windowsa.

etui na telefon sprawdź

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.90 / 5.0 (26)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.